Ermenilere görülmemiş mesaj

Ermenilere görülmemiş mesaj
Onu Türkiye'de de tercih edenler çok... Amerikan siyasetinin yeni yıldızı, Demokrat başkan adayı Obama, Ermeni iddialarına şimdiye kadar görülmemiş biçimde destek ilan etti. İşte o müthiş mesaj.


ABD'de 4 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminde Demokrat Parti'yi temsil etmesi kesinleşen senatör Barack Obama, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına verdiği desteği yineledi.
Obama, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) adlı kuruluşun yöneticisi Ken Hachikian'a gönderdiği mektupta, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni görüşünü paylaştığını bildirdi.

Barack Obama, "Bu trajik gerçeği tanımalıyız.Bush yönetiminin bunu tanımamasının özrü yok ve yönetimin tutumunu değiştirmesi için çaba göstermeye devam edeceğim" dedi.

Bu açıklamasıyla Obama, Demokrat Parti'nin başkan adaylığını elde etmesinin ardından da Ermeni çevrelerinin soykırım iddialarına verdiği desteği teyit etmiş oldu.

Obama, 2008 başında bu konuda yayımladığı açıklamada, başkan seçildiği takdirde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyacağı ve Kongre'de bu yöndeki tasarıları destekleyeceği sözünü vermişti.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı senatör John McCain ise Ermeni tezlerini desteklemiyor.

hürriyet.com
 
Üst