1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Ernst Mach

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ernst Mach (18 Şubat, 1838 – 19 Şubat, 1916) Avusturya-Çek kökenli fizikçi ve felsefeci. Aerodinamikte kullanılan "Mach sayısı" onun adına verilmiştir.
  Ernst Mach, genç yaşta profesörlük ünvanı kazandı. Duyumlar teorisi, hareket, psiko-fizik, titreşimler teorisi gibi alanlarda birçok araştırmalar yaptı. Ama en önemli çalışması bilim felsefesi alanında oldu.

  Mach’a göre, evrenin bilimsel olarak anlaşılmasının tek yolu duyumlardır. Bilim, ancak duyumlarının üzerinde etkide bulunan olguları dikkate aldığında dünyayı kavrayabilir. Duyumların algıladıkları dışında bir şey aramak Mach’a saçma gelir ve buna karşı çıkar. Duyumlar tarafından verilen olayları da sesler, kokular, ve tatlar gibi şeyler olarak sıralar. Örneğin ona göre fiziğin konusu, cisimler arasındaki ilişki değil, duyumlar arasındaki ilişkidir. Deney, bu duyumları çoğaltarak gerçeği anlamamıza yardımcı olur. Bilimi duyumlarda sınırlayan Mach, bundan dolayı özellikle Ludwig Boltzmann'ın geliştirdiği atom teorisine, atomlar gözlenemez olduğu için, karşı çıkar. Termodinamik, Gazların kinetik teorisi gibi teorilere deşüpheyle yaklaşmıştır.

  Lenin, “Materyalizm ve Ampiriokritisizm”de Mach ve onun Rusya’daki takipçilerini eleştirmiştir.

  1895’te tümevarım felsefesi profesörü olarak Viyana Üniversitesi’ne dönen Mach, iki yıl sonra felç geçirdi ve 1901’de Avusturya Parlamentosu’na atandıktan sonra bilimsel araştırmayı tümüyle bıraktı.

  Mach'ın görüşleri Viyana çevresi felsefecilerini ve mantıkçı pozitivizm okulunu etkiledi. Albert Einstein onun görelilik kuramının öncülerinden olduğunu söylemiştir.

  alıntı


   
Ernst Mach konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Slot Machine

  Slot Machine

  Tamamen şans :) Kolu çevirin 3'lüleri tutturun... Bakın bakalım ne kadar şanslısınız... http://www.hot.ee/gamershoodcasino/slots.swf
 2. Ernst von REBEUR-PASCHWITZ: (1861, Frankfurt- 1895, Merseburg)

  Ernst von REBEUR-PASCHWITZ: (1861, Frankfurt- 1895, Merseburg)

  Özel öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yer gel-gitlerinin çizilebilmesi için Zölner yatay pendelinin iyileştirilmesi için çalıştı. Bu esnada 17 Nisan 1889'da Potsdam'da Tokyo'da olan uzak bir depremi kaydetmesi mümkün oldu. Hemen 1895'te "Uluslararası Deprem İstasyonlarının Oluşturulmasına İlişkin Öneriler" i yayınladı. 1880'den sonra ağır bir akciğer veremi ile genç yaşta yaşamını...
 3. Heavy Machine 2012 Ayakkabı Koleksiyonu

  Heavy Machine 2012 Ayakkabı Koleksiyonu

  2012 ayakkabı modası 2012 ayakkabı modelleri Aynı tarz ayakkabıları görmekten ve giymekten bıktınız mı melekler ? O halde şimdi sizlerle paylaşacağımız 2012 Heavy Machine ayakkabı koleksiyonu tam size göre ! Bu çılgın ayakkabılarla hem tarzınızı konuşturacak, hem de farklı olmanın keyfini yaşayacaksınız. Rugan, napa ve deri malzemelerin kullanıldığı bu yazlık ayakkabılar, kullanılan...

Sayfayı Paylaş