Ertesi Gün Hapı Kullananların Merak Ettikleri Sorular

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Ertesi Gün Hapı Kullananların Merak Ettikleri Sorular
Ertesi Gün Hapı Kullananların Merak Ettikleri Sorular başlıklı yazımızda ella norlevo gibi ertesi gün hapı diye adlandırılan bu ilaçlar hakkında detaylı bilgi, kullananların tecrübelerini ertesi gün hapı ne zaman kullanılmalı ve yan etkileri gibi önemli konulara değineceğiz.

ertesi gun hapi.jpg


Bebek sahibi olmayı istemek kadar korunma da önemli bir tercihtir. Aslında ülkemizde ve dünyada da uygulanan birçok korunma yöntemi vardır. Ama hala özellikle kırsal bölgelerde doğum kontrol ile ilgili bilgisi olmayan çiftler bulunmakta. Aslında bu konuda kırsal alanların bu yönde bilgilendirilmesi daha önemli. Ama tabii biz tüm merak edilen soruları da yanıtlamaya çalışacağız. Ertesi gün hapları çok etkili olmasa da doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bunun yanında en etkili en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemi olan spiraller ( rahim içi araçları) bu koruma durumunda daha uzun süreli ve etkili rol oynamakta. Ortalama bir spiral 5 yıla kadar koruma sağlar. Tabii bunun da garantisinin olmadığını söylesek sanırım yanlış söylemiş olmayız. Spirallerin koruma durumunun bozulması ya kaymış olması ya da takan uzman tarafından yanlış takılmasının sonucudur. Bu durumlarda bir tesadüf sonucu sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Korunmasız ilişkilerde örneğin evlenmeden ilişki içinde bulunanlar daha çok bu ertesi gün hapını tercih etmekteler. Tabii ne kadar da tasvip etmesek bu durumu bize yönelik konu ile ilgili çok soru gelmekte. Örneğin '' Sevgilimle cinsel ilişkide bulundum hamile kalır mıyım?'' ya da ''sevgilim içime boşaldı ertesi gün hapını ne zaman almalıyım? Ya da buna benzer sorular çok sık gelmekte. Eğer böyle bir hataya düştüyseniz çok yazık ki geç kalmışsınız demektir. Ama tabii ilişkiden sonra en geç 72 saat içinde bu ertesi gün haplarını almalısınız. Bu her ihtimale karşı koruma durumudur aslında. Tabii ki bir bebeğin anne rahminde oluşabilmesi için yumurtlama zamanları önemli demiştik. Eğer siz erkek arkadaşınızla ilişkiye bir kereliğine girmiş bulunuyorsanız tabii bunun yumurtlama zamanına gelip gelmediğini hesap etmek yerine kendinizi korumak daha mantıklı. Bunun için de ertesi gün hapları işinizi görecektir.

Eğer evliyseniz ilişkiniz düzenli şekilde ise bu daha kolay olacak. Hamile kalsanız bile işte hesap verecek kimse olmayacak. Ama evlilikten sonra çocuğunuz oldu ve şuan hamile kalmak ya da anne olmaya hazır değilseniz ertesi gün haplarını kullanabilirsiniz. Ertesi gün hapları ella ya da norlevo gibi ilaçların koruma durumu dediğim gibi %100 değildir. Bu ilaçları 1 aydan fazla kullanmamanız gerekir.

ertesi gun hapi kullanmak.jpg


Ertesi gün hapını ne zaman kullanmalıyım? Koruyuculuğunu artırmak için ilişkiden sonra en geç 72 saat içinde ilacın alınması gereklidir. İlişkiden sonrası için ne kadar erken alınırsa o kadar etkili koruma sağlar.

Ertesi gün hapını 72 saat sonra alırsam hamile kalır mıyım? Bu sorunun cevabı tabii ki bilinemez. Ama dediğim gibi koruyuculuğunu artırmak için ne kadar erken alırsanız o kadar koruyucu olacaktır. Özellikle eğer prezervatif gibi bir korunma yöntemini tercih ediyorsanız yırtılma gibi riskli durumlarda bu ilacı hemen ilişki sonrası almanız olası hamileliği engelleyecektir.

Ertesi gün hapını alıp aldığınızı unutup yeniden alırsanız ciddi yan etkileri olabilir. İlk olarak alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, ara kanamalar, memede hassasiyet, halsizlik gibi yan etkiler görebilirsiniz. Bu ilaçlar koruma sağlarlar ama öyle masum ilaçlar da değildirler. Bunun için kontrollü şekilde yılda en fazla 3 kez almalısınız bu hapları. Sık sık bu ilaçları kullanmak vücuda aşırı hormon takviyesi yapmak demektir aslında bu da sakıncalı bir durumdur. Vücudun dengesini bozmuş olursunuz.
 
Üst