1. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  eşe şiddet meşhur görülüyor

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında RoCCo tarafından paylaşıldı.

  Kadına Yönelik Şiddet Araştırması: Eşe Şiddet Meşru Görülüyor
  Arı Hareketi ve KAGİDER'in projesi kapsmaında düzenlenen araştırmaya göre üç kadından ikisi bir akrabasından şiddet görmüş. Eşine şiddet gösteren erkeğe müdahale edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 54.


  “Eşitlik İçin Nesiller Arası Köprüler Projesi” kapsamında yapılan bir araştırmaya göre kadının eşinden şiddet görmesi meşru, kadın ve erkeklerin şiddet tanımı farklı.

  Araştırmayı ARI Hareketi ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) gerçekleştirdi.


  İstanbul, Ankara, İzmir, Isparta, Eskişehir ve Kocaeli'de, 16-25 yaş grubunda, kadın ve erkek 654 kişi araştırmaya katıldı.
  Araştımanın bulguları kısaca şöyle:

  Erkekler, kadınların “evlendikleri” zaman “kadın olduklarını" (yüzde 32,7), kadınlar ise erkeklerin “askere gittiği” zaman “erkek olduklarını" düşünüyor (yüzde 26,3).

  Katılımcıların yüzde 71,3’üne göre evin temizliği ve bakımından, yüzde 63,8’ine göre yemek pişirmekten ve hazırlamaktan kadınlar sorumlu. Yüzde 77,2 evdeki tamirat ve onarımlardan erkeklerin sorumlu olduğunu belirtiyor.
  Komşular ve aile ilişkileri (yüzde 63) ile çocukların

  eğitiminden (yüzde 69,3) kadın ve erkeğin ortak sorumlu olduğu düşünülüyor.

  Erkekler ve kadınlar tarafından en olumlu bulunan atasözü “Yuvayı dişi kuş yapar”. “Oğlanı her karı doğurmaz, er karı doğurur” atasözünü “doğru” bulan erkek oranı yüzde 21,1 iken, kadın oranı yüzde 4,3. “Kadının saçı uzun olur, aklı kısa” atasözü erkeklerin yüzde 19,9’u tarafından doğru olarak tanımlanırken, kadınların yüzde 2,1’i de bu atasözünü doğru buluyor.

  Erkeklerin yüzde 70,9’u, kadınların yüzde 58,7’si “herhangi birinden kötü söz işittiğini” söylüyor. Erkeklerin yüzde 48,6’sı, kadınların yüzde 28,7’si “herhangi birinden fiziksel şiddet gördüğünü” belirtiyor.

  Kadınlara dönük şiddetin kaynağına bakıldığında ilk sırada aile var. Kadınların yüzde 34,4’ü babasından/ağabeyinden, yüzde 32,8’i anne/diğer aile büyüklerinden şiddet gördüğünü söylüyor.


  Katılımcıların yüzde 85,6’sı toplu taşıma aracında tacize uğrayan bir kadının polise başvurması gerektiğini söylüyor. Kocasından fiziksel şiddet gören bir kadının polise başvurması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 66,2. İstemediği halde kocası tarafından cinsel ilişkiye uğrayan bir kadının bu durumu gizlemesi gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 18,5.

  Erkek ve kadının şiddet tanımı farklı

  Kadınların yüzde 96,3’ü “sokakta kız kardeşini bir erkekle gören ağabeyin kız kardeşini dövmesi”ni şiddet olarak tanımlarken, bu görüşte olan erkek oranı yüzde 75,5.
  “Erkek çocuk doğurmamış bir kadının aşağılanması”nın şiddet olduğunu söyleyen kadın oranı yüzde 93,6 iken, erkek oranı yüzde 78,3.

  “Politika, ekonomi matematik gibi konularda kadına sürekli anlamadığının, aklının ermediğinin aptal olduğunun söylenmesi”nin şiddet olduğunu söyleyen kadın oranı yüzde 85 iken, erkek oranı yüzde 66,4.

  "Kadını kocası dövebilir"
  Erkekler ve kadınlar, kadının kocasından şiddet görmesini, yabancı bir erkekten şiddet görmesine oranla “daha meşru”. Kadının kocasından şiddet görmesi durumunda müdahale edeceğini söyleyen kadın oranı yüzde 54,4 iken, erkek oranı 48,3.

  Sokakta yürüyen bir kadının yanında yürüyen bir adamdan şiddet gördüğünü gördüğü zaman müdahale edeceğini söyleyen kadın oranı 62 iken, erkek oranı yüzde 73,3. (EÜ/TK)(turkhukuksitesi.com)


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: eşe şiddet meşhur görülüyor
  emeğine sağlık şekercim:)
   
 3. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: eşe şiddet meşhur görülüyor
  Sagol emegin icin elmali sekerim.
   
eşe şiddet meşhur görülüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Meşhur

  Meşhur

  Rüyada meşhur birisini gören kimse geleceğini rahat ve bolluk içinde yaşar demektir. Rüyada meşhur birisini gören kimse geleceğini rahat ve bolluk içinde yaşar demektir
 2. Eşler Arası Şiddet

  Eşler Arası Şiddet

  Kaynaklarda; erkeklerin eşlerini dövme davranışını açıklayan çeşitli görüşler ileri sürülür. Bu görüşler ana hatlarıyla şöyle: 1- Eşini döven erkekler, çocukluklarında benzer olaylara tanık oldukları için şiddete başvururlar. 2- Eşini döven erkekler, kişilik özellikleri ya da ruhsal bozuklukları sebebiyle şiddet uygularlar. 3- Alt sosyo - ekonomik tabakalarda işsizlik, parasızlık ve...
 3. Kimler eşlerine şiddet uyguluyor?

  Kimler eşlerine şiddet uyguluyor?

  Dayak hayvana bile yakışmazken hala hasta ruhlu kişiler kadınlara bu eğilimde bulunmaktadırlar...Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde kadınlar erkeklerden şiddet görmektedirler.Araştırmalara göre kimler eşlerinden bu şekilde şiddet görüyor acaba? İşte evdeki şiddet için bir araştırmanın ilginç sonucu. UÜ öğretim üyelerince yapılan bir araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya...
 4. Eşinizden şiddet görüyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız!

  Eşinizden şiddet görüyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız!

  Eşinizden şiddet görüyorsunuz.Ve bunu en yakınınızdaki kimseye bile söyleyemiyorsunuz..Yada yanınızdakilerin sizin için yapabilecekleri şeyler yok.. Ne yapacaksınız?Nereye kadar bu şiddeti çekeceksiniz? Yada ne yapacağınızı kime gideceğinizi danışabileceğinizi bilmiyormusunuz? Arkadaşlar şiddet gören kadınlar hiçte az sayıda değil inanın çoğu olaylar gerek çevrenin ne der baskısı ve...
 5. Hamdi Alkan Yeni Eşine Şiddet mi Uyguluyor?

  Hamdi Alkan Yeni Eşine Şiddet mi Uyguluyor?

  hamdi alkan haberleri, hamdi alkan yeni eşi, hamdi alkanın evliliği Sevgili melekler, kendisi gibi oyuncu olan eşi Canan Hoşgör'den ayrılıp, Selen Görgüzel'le evlenen Hamdi Alkan, yeniden şiddet söylemleriyle gündemde. Eski eşi Canan Hoşgör'ün boşanma dilekçesinde eşinden şiddet gördüğünü belirttiği Alkan'ın yeni eşine de şiddet uyguladığı söyleniyor. İşte haberin detayları... Nisan...

Sayfayı Paylaş