esi sigara icen bayanlarda kanser riski artiyor

nisan

Yeni Üye
Üye
esi sigara icen bayanlarda kanser riski artiyor
Eşi sigara içen bayanlarda kanser riski artıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Gülcan Güleç, eşi sigara içen kadınların, kocası sigara tiryakisi olmayan bayanlara göre akciğer kanserine yakalanma riskinin 2-3 kat fazla olduğunu söyledi.

pasif_sigara_icici.jpg
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Sigaranın Zararları" konulu konferansta konuşan Yard. Doç. Dr. Gülcan Güleç, dünyada her yıl 4.9 milyon insanın sigaradan hayatını kaybettiğini ve 2020 yılında bu rakamın 10 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini açıkladı. Tütünün zararlarının bilinmesine rağmen sigara kullanıcı sayısında halen büyük artışların yaşandığını ifade eden Güleç, "Günümüzde dünyada 1.3 milyar kişinin sigara içtiğini tahmin etmekteyiz. Sigara içmediği halde, sigara içilen ortamlarda
bulunan insanlar da tehlikededir. Kocası sigara içen kadınlarda akciğer kanseri riski, eşi sigara kullanmayan bayanlara göre 2-3 kat fazladır. Eğer astım ya da solunum yetmezliği varsa, pasif sigara içilmesi tehlikeyi daha da artırmaktadır" dedi.


Erken yaşta sigarayı bırakmanın büyük yararları olduğunun altını çizen Güleç, "En büyük fayda, sigaraya bağlı bir hastalığı olmayıp 35 yaşından önce sigarayı bırakanlarda elde edilmektedir. Bu kişilerde hayat beklentisi normal olabilmektedir. Hayatın daha ileri dönemlerinde sigara bırakıldığında, 70'li yaşlar bile olsa hayat beklentisinde belirgin düzelme beklenebilir. Sigara bırakıldığında sağlık durumundaki yararlı değişiklikler bakarsak, 24 saat içinde akciğer, mukus ve diğer sigara artıklarını

temizlemeye başlar. 48 saat içinde karbonmonoksit vücuttan atılır. Koku ve tat alma duyusu belirgin şekilde düzelir. 72 saat nefes almak kolaylaşır. Bronşlar gevşer ve enerjileri artar. 3-9 hafta arasında akciğer fonksiyonları yüzde 10'a yakın artığı için öksürük, hırıltı ve nefes problemleri düzelir. 1 yıl içinde kalp krizi riski yarıya iner. 10 yıl içinde akciğer kanseri riski yarıya iner. 15 yıl kalp krizi riski hiç sigara içmemiş birinin risk düzeyine iner" diye konuştu. alintidir)
 
Üst