eski geleneklere göre gelin alma!

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
eski geleneklere göre gelin alma!
gelin alma yöremizdeki gelin alma yöremizde kaynana topuzu oyunları
Eskiden yöremizde yapılan düğünlerde geline, beyaz gelinlik ve duvak yerine, gelinin başına beyaz bir çember, beyaz çember altına siyah çember atılırdı. Beline siyah peştembal sarılırdı. Düğün sabahı oğlan tarafı sabahın erken saatinde kızın evine gelir. Bu sırada damat, gelin, damadın bir yakını, geline yakın 1 veya birkaç kişi kuaföre giderler. Saçı yapıldıktan sonra gelin tekrar baba evine gelir. Burada gelin anne, babası ve yakınlarıyla vedalaşır. Yöremizde yaygın hale.gelen "kapı açma" olayı vardır. Bu olayda, kızın kardeşi bahşiş almadan kapıyı açmaz. Alınan bahşişten sonra kapı açılır. Bu defa, gelinin başka bir yakını yine bahşiş almadan gelini damada teslim etmez. Buna teslim parası denir. Damadın verdiği bahşişten sonra gelin teslim edilir ve arabayla düğünün yapılacağı yere gidilir. Arabada gelin, damat ve gelinin görümcesi veya eltisi olur.

Eskiden yöremizde, gelinin geçtiği her sınırda, her ırmakta oğlan tarafı "sınır parası" denilen bir miktar para verirdi. Günümüzde bu olay kalkmış durumdadır. Ancak aynı köy veya mahalle dışından gelin gelirken, yol keserek para isteme usulüne rastlanır.

Gelin oğlanın evine ulaştığında arabadan inmez. Kayınpederi tarafından, bir miktar para aldıktan sonra arabadan iner. Eve girerken kayınpederi veya kaynanası tarafından geline inek, koyun, keçi veya arazi gibi şeyler verilir. Gelin eve girerken, kapının önüne konulan ibrik gelin tarafından tekmelir ve gelin eve girer.
 
B

Bez Bebek

Forum Okuru
Ce: eski geleneklere göre gelin alma!

evet dimi ne varsa eskiden varmış şimdi hiçbiri yok malesef
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
9K
Yağmur Dora GÖKALP
Y
PaSikA
Cevaplar
4
Görüntüleme
8K
siirsevdalisi
siirsevdalisi
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
*MeleK*
*MeleK*
SadmiN
Cevaplar
2
Görüntüleme
16K
Kayıtsız Üye
K
Üst