1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.289
  Beğenilen Mesajlar:
  1.185
  Ödül Puanları:
  113

  Eski Sayilarin Sembollerİ anlamları

  Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  eski sayı sembolleri sayı sembolleri sayıların eski sayıların sayılar için kullanılan semboller
  SAYILARIN SEMBOLLERİ
  Sayılar nicedir kozmik düzenin göstergesi olarak algılanmaktadır. Bu kanı büyük olasılıkla Babillerin gece-gündüz, ayın dönemleri, yıl içindeki mevsimler gibi düzenli evrensel döngüleri gözlemlemelerinden gelmektedir. Birçok kültürde sayılar sembollerle yüklüdür ve Numeroloji bilimi ile sayıların gelecek üzerindeki etkileri incelenir. Simgesel açıdan bakıldığında, sayılar miktar bildirmenin ötesinde özelliklere de sahiptir. Eski Yunan matematik üstadı Pisagor'a göre çift sayılar dişi ve pasifti çünkü iki eşit parçaya bölünebiliyordu; tek sayılar ise erkek ve aktifti.

  0 Sıfır eski Hindistan'da icat edildi. Kesintisiz bir daire sembolü ile gösterilir ve yokluk ile sonsuzluk anlamını taşırdı. Pisagor'a göre daire (sıfır) en mükemmel şekil olup herşeyi içine alır ve herşey ondan yaratılmıştır. İslam dinine göre ise sınırsız ışık ve Kutsal Varlık anlamına gelir.
  1 Bir numara olmak en üstün olmak demektir. Ruhsal açıdan bir, varoluş öncesi dönemi simgeler. Bunun yanısıra da tüm canlıların geri döneceği birliği/tekliği sembolize eder. Hem Tanrı hem de bireydir.

  2 iki Birçok kültüre göre dünya zıtlıklar ve ikiliklerden oluşmuştur: yaşam ve ölüm, aydınlık ve karanlık, erkek ve dişi, cennet ve cehennem gibi. Diğerleri ise bu zıtlıkları birbirini tamamlayan çiftler olarak değerlendirir: Çinlilerin Yin ve Yang sembolü gibi. İki hem zıtlığın ve karşıtlığın, hem de dengenin ve birleşmenin sembolüdür.

  < Konu Resmi..>

  3 Bir çok dine göre, üç kutsaldır çünkü içinde 2'yi ve 1'i, yani yaşam ve deneyimleri barındırır. Üç sayısı doğum-yaşam-ölüm, beden-zihin-ruh, geçmiş-bugün-gelecek, erkek-kadın-çocuk gibi kavramları simgeler.

  4 Dört karenin sayısıdır; dört element, yani toprak-hava-su-ateş ile pusulanın dört ana yönünü gösterir. Yerküre ve bütüncüllükle bağdaştırılır. Ortaçağ Avrupası'nda insan doğası dört mizaç İle sembolize edilirdi: soğukkanlı, umut besleyici, öfkeli ve melankolik.

  5 Dişi sayı olan 2 ile erkek sayı olan 3'ün birleşmesinden oluştuğu için beş birçok kültürde önem taşır. İnsanın sembolüdür. İnsan vücudunda baştan açık kollara ve bacaklara doğru uzanan çizgiler bir beşkenar oluşturur. İnsanın beş ana duyusu vardır. Müslümanlar günde beş kez dua eder ve İslamın beş ana kuralı vardır.

  6 İncil'e göre Tanrı dünyayı altı günde yaratmış ve yedinci gün dinlenmiştir. Altı dengeyi, sevgiyi, sağlığı ve zarda kazanan atış olmasından dolayı şansı simgeler.

  7 Yedi ilahi güç olan 3 ile yeryüzünün sembolü 4'ün birleşmesinden oluştuğu için kutsal bir sayıdır. Ayın her dönemi yedi gün sürer ve bir haftada yedi gün vardır.


  Menorah: Musevi şamdanındaki yedi dal haftanın günlerini ve güneş-ay-dünya ve beş ana gezegeni temsil eder. Üç adet U şeklindeki kol ise bilgeliğin, gücün ve güzelliğin sembolüdür.

  İçsel Daireler: Hint felsefesine göre vücutta yedi det çember veya chakra vardır. Bunlar bilinç kademelerinin simgeleri olup en altta fiziksel canlı kalmadan başlayıp en üstte ruhsal aydınlamaya doğru gider.
  Yedi Ölümcül Günah: Oburluk, tembellik, şehvet, gurur/kendini beğenmişlik, hiddet, kıskançlık ve açgözlülüktür.

  8 İlk küp sayı (2x2x2) olan sekiz mükemmel sayı olarak kabul edilir. Çin'de sekiz hayatı yönetilir: 8 aylık bebeğin süt dişleri çıkar; 8 yaşında çocuğun süt dişleri dökülür; 8in iki katında olgunluğa erişir, 64'de (8x8) ise üretme yeteneğini kaybeder. Budistlerin hayat çemberinde Aydınlanmaya giden sekiz basamağın sembolü olan sekiz adet tutamak vardır.

  9 Üçün kendiyle çarpılması ile elde edilen dokuz sayısı kutsal kabul edilir ve sonsuzluğu, bütünleşmeyi ve doyumu simgeler. Nors tanrısı Odin, Yggdrasil ağacında dokuz gün ve dokuz gece asılı kalarak insanoğlu için bilgeliğin gizemini elde etmiştir. Çin'de ise dokuz evrensel kudretin sembolüdür; dokuz katlı padoga cenneti simgeler.

  10 İki elin parmaklarının sayısı olan on, birçok sayısal sistemin de temelini oluşturur(ondalık gibi). On sayısının İncil'de de önemli yeri vardır, Tevrat'ta on emir vardır. Bazı teorilere göre, ondalık sistemde on sayısı birliğe ve bütünleşmeye dönüşün sembolüdür.

  12 Erkek sayı olan 3 ile, dişi sayı olan 4'ün çarpılmasıyla elde edilen 12 hem dünyevi hem de ruhsal düzeni simgeler. 12 adet burç ve bir yılda 12 ay vardır; gece ve gündüz 12 saattir. Ayrıca yuvarlak masanın 12 şövalyesi, Noel'in 12 günü, Hz.İsa'nın 12 müridi ve İsrail'in 12 kavimi vardır.


  13 Hiristiyan ülkelerinde 13 sayısı uğursuz kabul edilir çünkü Hz.İsa'nın son yemeğinde 13 kişi vardı. Eski Güney Amerika'da Mayaların 13 cenneti vardı ve Aztek takvimi 13 günlük dönemlerden oluşurdu.
  21 Bir vatandaşın oy hakkını elde ettiği yaş olan 21 ( ki birçok ülkede bu yaş daha erkene alınmıştır) yaşamda önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Yine birçok ülkede 21 yaş alkol satın alma ve tüketme hakkının elde edildiği yaştır.

  40 Bütünselliği simgeleyen bu sayı özellikle İncil'de önem taşır. Hz.Musa'nın Sinai Dağına gidişi 40 gün sürer, tıpkı Hz.İsa'nın çölde geçirdiği süre gibi. Nuh'un gemisi de selde 40 gün 40 gece gezinmiştir. Masallarda 40 gün 40 gece süren düğünler yapılır, 40 harami vardır.

  50 Sevincin ve kutlamanın sayısıdır. 7x7 yıllık dönemlerin bitimi ve yeni bir başlangıcı simgeler.

  60 Dakika ve saatin bölünmesini gösterdiğinden zamanla bağdaştırılır. Eski Mısır'da uzun ömür sembolüdür.

  SAYI SİSTEMLERİ
  Devanagari
  Batı dillerinde çoğunlukla Arap sayıları kullanılır. Bunlar klasik Hint dili olan Sanskrit'in Devanagari yazı ile yazılmasından türemiştir.

  Romen rakamı sayılarının anlamı
  Romen sayıları yedi adet alfabetik sembolden oluşur: I, V, X, L, C, D ve M (sırasıyla 1, 5, 10, 50, 100, 500 ve 1000) . Rakamlar toplayarak ( 6 = V ' I = VI ) veya çıkartarak ( 4 = I in V'den çıkarılması = IV ) oluşturulur. Büyük sayılar Latinceden gelmektedir. Örneğin C = centum = 100; M = mille = 1,000.

  İbranice sayıların anlamı
  İbranicede sayılar harflerden oluşturulur ve sağdan sola doğru yazılır. Bir sayısı ilk harf olan aleph, 2 sayısı ikinci harf olan veth vs. gibi. Onuncu harften sonra her harfin değeri onar onar artar.

   
  Son düzenleme: 19 Aralık 2016
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Sayilarin Sembollerİ
  8 İlk küp sayı (2x2x2) olan sekiz mükemmel sayı olarak kabul edilir. Çin'de sekiz hayatı yönetilir: 8 aylık bebeğin süt dişleri çıkar; 8 yaşında çocuğun süt dişleri dökülür; 8in iki katında olgunluğa erişir, 64'de (8x8) ise üretme yeteneğini kaybeder. Budistlerin hayat çemberinde Aydınlanmaya giden sekiz basamağın sembolü olan sekiz adet tutamak vardır.


  uğurlu sayımm :D
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Sayilarin Sembollerİ
  Çok güzel bir konu olmuş, ellerine sağlık. Benim uğurlu sayım da 7...
   
 4. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa
 5. elanur35

  elanur35 Üye Üye

  Kayıt:
  9 Ocak 2010
  Mesajlar:
  70
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  6
 6. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ
  7 Yedi ilahi güç olan 3 ile yeryüzünün sembolü 4'ün birleşmesinden oluştuğu için kutsal bir sayıdır. Ayın her dönemi yedi gün sürer ve bir haftada yedi gün vardır. Menorah: Musevi şamdanındaki yedi dal haftanın günlerini ve güneş-ay-dünya ve beş ana gezegeni temsil eder. Üç adet U şeklindeki kol ise bilgeliğin, gücün ve güzelliğin sembolüdür.

  İçsel Daireler: Hint felsefesine göre vücutta yedi det çember veya chakra vardır. Bunlar bilinç kademelerinin simgeleri olup en altta fiziksel canlı kalmadan başlayıp en üstte ruhsal aydınlamaya doğru gider.
  Yedi Ölümcül Günah: Oburluk, tembellik, şehvet, gurur/kendini beğenmişlik, hiddet, kıskançlık ve açgözlülüktür.  TSKLER PAYLASIM ICIN :)
   
 7. Kayıtsız Üyeyim :D

  Kayıtsız Üyeyim :D Forum Okuru

  ama orda 8 ölümcül günah var yedi değilki :(
   
 8. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.289
  Beğenilen Mesajlar:
  1.185
  Ödül Puanları:
  113
  İlginç bilgiler gerçekten konumuzu güncelledik yararlanabilirsiniz meleklerim :)
   
Eski Sayilarin Sembollerİ anlamları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sayi Fali

  Sayi Fali

  SAYI FALI Astroloji gibi 'Numeroloji'nin temelleri de antik uygarlıklara, antik düşünceye dayanıp, Ortadoğu 'dan Batı 'ya uzanıyor, Pisagor ile gündeme gelen, Numeroloji ile Numerolog Syivie Vager e göre doğum tarihinden yola çıkarak karakter analizi ve hayatınızın akışını belirlemek mümkün. Nasılmı? İşte bunun formülü; Kişiliğiniz öğrenmek için (gün, ay ve yıl olmak üzere) tüm sayıları...
 2. Sperm Sayilarindakİ DÜŞÜŞ Devam Edİyor

  Sperm Sayilarindakİ DÜŞÜŞ Devam Edİyor

  Çeşitli ülkelere ait çalışmalar erkeklerdeki sperm sayılarında hızlı bir düşüş olduğunu gösterirken, İskoçya da gerçekleştirilen bir çalışma bu ülkedeki düşüşün daha önceki çalışmalara göre çok hızlı olduğunu ortaya koydu. İskoçya da erkeklerin sperm sayılarında son 14 yılda neredeyse üçte bir oranında azalma olduğu kaydedildi. Kuzey İskoçya da 1989-2002 yılları arasında 7 bin erkek üzerinde...
 3. Mitolojik Semboller

  Mitolojik Semboller

  sıkca karşılaşılan dini semboller mistik semboller ve anlamları mitolojik ve anlamları dini mitolojik simgeler Lakşmi Yıldızı, bir kompleks {8/2} yıldız figürüdür. Hinduizm'deki sembollerden olan bu yıldız sembolü, tanrıça Lakşmi'nin Aşthalakşmi, sekiz formu veya "servet çeşitleri"ni temsil etmektedir. Ambrosia Ambrosia, Yunan mitolojisine göre kimi zaman Tanrıların...
 4. Burçların Sembolleri ve Anlamları

  Burçların Sembolleri ve Anlamları

  burçların anlamları burç simgeleri burçların sembolleri burçlar ve anlamları burç Burçlarımınız sembolünün de birer anlamı varmış meleklerim.Buyrun bakalım okuyun ve sizler de öğrenin. :tik: KOÇ Koç'u simgeleyen boynuz figürü cesaretin ve atılganlığın simgesidir. Öncü ve lider ruhlu Koç Zodyak'ın ilk burcu olması nedeniyle de yeni başlangıçlar ve doğuma işaret eder. Tek bir noktadan açılan...
 5. Çay falı nasıl bakılır?

  Çay falı nasıl bakılır?

  Çay falının öncelikle tarihçesine baktığımız zaman; 5000 yıl öncesine dayanan ve geleceğe dair bilgileri görmeyi sağlayan bir kehanet yöntemi olduğunu söylemek mümkündür. Çay falının en önemli özelliklerinden bir tanesi, falı bakan kişinin sezgilerine göre yorum yapılmasıdır. Kahve falına birçok özellikleri ile çok benzemesi de, bu iki fal çeşidinde ortak noktalar ortaya çıkartmaktadır....

Sayfayı Paylaş