1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Eşlerin el kitabı

  Konu, 'Kadınca' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Psikolog Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Kadın Psikolojisi’ adlı kitabında eşlere birbirini anlamanın altın kurallarını anlattı. Tarhan, ‘Öyle şok konuşmalar yaparak, evliliğinizi test ederek ilişkinizi riske atmayın’ diyor.
  Psikolog Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evlilikte tarafların beklentileri, fiziksel, ruhsal ve duygusal ihtiyaçları konuşulduğunda; her iki tarafın birer adım atarak orta noktada buluşup uzlaşmaya çalışmalarını ‘Altın nokta kuralı’ olarak değerlendiriyor.

  Tarhan’ın altın kuralları şunlar:

  - Eşinizi yanlış anlayabileceğinizi, sizi incitmek amacı ile yapmadığını düşünmeli ve olumsuz senaryolara inanmamalısınız.


  - Bir insan, diğer insanın kendisi hakkında kötü düşündüğüne inanırsa farkında olmadan beden dili ile bunu yansıtır. Karşı taraf, olumsuzluğu hisseder ve savunmaya geçer. Bunun çaresi ise diyalogu sabırla devam ettirmektir.

  - Eşinizin sinirli olmasının nedeni, sizinle hiç ilgili olmayabilir. Ona saldırı hakkı tanımak gibi güzel bir armağan verirseniz fırtınaya fırsat vermezsiniz.


  - Kendinizi kanıtlamanız gerekmiyor. Kendine güvenen insan kendini ispata ihtiyaç hissetmez. Başarıları kendini kanıtlamaya yeter.

  - Duygular, genelde ak ve kara şeklinde değildir, gri tonları daha fazladır. Sevgi değişkendir, bırakın karşınızdaki farklı duygular gösterebilsin.

  - Avukat gibi değil, hakim gibi olmalı; bir şeyler ters gittiğinde hata nerede objektifliği ile hareket etmeli, ‘eşim haksız da olsam beni desteklemeli’ düşüncesini sorgulamak gerekli. Bazen kol kırılır yen içinde kalır ama bu hatayı onaylamak şeklinde olmamalıdır.


  - Evlilik anlaşmaya varma sanatıdır. Bunun için gündemli oturumların ihtiyaç sıklığına göre yapılması, çok işe yarar.

  - Evlilik sorunlarının önemli bir kısmı, kişinin kendisi hakkında değil, eşi hakkında düşünmesinden kaynaklanır. Onun ruhunu bile kontrol etmek ister. Başkalarının olmalarını istediği gibi olmadıklarına sinirlenmek yanlıştır
   
Eşlerin el kitabı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. El yazması kitap..

  El yazması kitap..

  Rüyada elinde bir el yazmasi kitap bulundugunu gören kimse, ehilse ilim tahsil ederek büyük bir makarna erisir. Eger ehil degilse maddi bir yardim elde eder.
 2. "Eşimin eli ağırdı"

  "Eşimin eli ağırdı"

  Kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle eşi Tuncer Öztarhan'a boşanma davası açan Ece Erken, suskunluğunu bozdu Yedi yıldır flört ettiği Vepa Grup’un veliahtlarından Tuncer Öztarhan ile bir yıl önce nikah masasına oturan ve bir yılın sonunda eşinin kendisine sözlü ve fiili şiddet uygulamasından dolayı boşanma davası açan Ece Erken, haftalardır süren suskunluğunu ilk kez Kelebek için...
 3. Kayserili Öğrencilerin El Baskısı Rekorlar Kitabına Girdi

  Kayserili Öğrencilerin El Baskısı Rekorlar Kitabına Girdi

  valla Türk halkının rekorlar kitabındaki haberleri beni mutlu ediyor bakın şu öğrencilerin başarısına şimdi:) Kayserili öğrenciler hazırladıkları bin 944 metrekarelik el baskısı Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Kayseri'de özel bir ilköğretim okulundaki 106 öğrencinin 2.5 yılda hazırladığı 2 bin 944 metrekarelik el baskısı Guinness Rekorlar Kitabı'na 'dünyanın en geniş el baskısı' olarak...
 4. 2010 el kitabı

  2010 el kitabı

  bunlarda 2010 el kitabından SAĞLIK: 1. Çok su için. 2. Kahvaltıyı kral, öğle yemeğini prens ve akşam yemeğini de dilenci gibi yiyin. 3. Ağaçlarda ve bitkilerde yetişen yiyecekleri daha çok ve fabrikalarda üretilen yiyecekleri daha az yiyin. 4. 3 E ile yaşayın -- Energy, Enthusiasm, and Empathy (enerji, heyecan ve duygu paylaşımı). 5....
 5. acaba eltim eşime mi sarkıyor ?

  acaba eltim eşime mi sarkıyor ?

  uzun zamandır içimde tuttuğum kimseye diyemediğim bir konu var. sırf bu yüzden üye oldum artık tutamıyorum. ben 1 senelik evliyim. eşimin abisi 3 yıllık evli eltimle. ama aşırı sorunlu bi evlilikleri varmış hep. bir de biz evlenince hepten sorunlu oldular. eltim aşırı kısknaç biri. bunu nişanımda kınamda düğünümde fazlasıyla rezillik cıkararak gösterdi. ailemin benim için yaptıkları bile...

Sayfayı Paylaş