Esmaul Hüsna Ya BERR

handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
Esmaul Hüsna Ya BERR
ya berr ya berr duası esmaül hüsna ile dilek yaberr fazileti
Berr : Kullarına şefkatli olan, iyilik yapan

Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Gerçekten biz bundan önce O'na yalvarıyorduk. Çünkü iyilik eden, esirgeyen ancak O'dur." (1)


Bu ismin kullar içinde kullanılabileceğini şu ayetde görüyoruz: "Anne babasına iyi davranan biriydi, zorba ve, isyankâr değildi." (2)

Ber isminin çeşitli anlamları:
Ber, kendisine isyan nedeniyle iyilik yapmaktan vazgeçmeyen ve iyiliği kesmeyendir.
Kendisinden isteyenlere güzel bağışta bulunan, ibadet edenlere de bol sevap verendir.
Kötülük yapana iyilik yapan, haksızlık edeni affeden, günah işliyeni bağışlayan, tevbe edenin tevbesini, özür beyan edenin özrünü kabul edendir.

Ber, kullarına yumuşak davranan, onlara kolaylık dileyen, zorluk dilemeyen, onları bütün yaptıklarından sorguya çekmeyen, bir iyiliğe on misliyle karşılık veren, buna karşılık kötülüğü sadece bir misliyle cezalandıran.

Ber İsmi Bilmenin Faydaları:
Kulun, günah işlediği zaman Allah'ın onu gördüğü halde bu kusurunu örterek kendisine iyilik yaptığını bilmesini sağlar. Eğer allah dileseydı o kusurunu örtmez ve onu insanlara rasında rezil eder, böylece insanların ondan uzaklaşmasını sağlardı.Kul, Allah'ın bu iyiliğini görerek günah işlemeyi terk etmeli, bu iyiliği daima hatırlamalı, Allah'ın ihsan ve keremini müşahede etmelidir. Yaptığı hataları telafi ederek Allah'la birlikte olmalı, O'nun emir ve yasaklarının dışına çıkmamalıdır.


Kul, bütün samimiyetiyle Allah'a yönelmeli, doğru yolda olan yöneticilerin sözlerini dinleyip onlara itaat etmeli, bütün müslümanlara öğütlerde bulunmalıdır.
Yüce Allah'ın hoşnutluk ve iyiliğini her yolda kazanmak için; en sevdiğin ve en çok hoşlandığın şeyleri bağışlamalısın. Çünkü Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: "Sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça "iyi" ye eremezsiniz" (3)


Kaynaklar:
1) Tur, 28
2) Meryem, 14
3) Ali İmran, 92
4) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
 

Benzer İçerikler

handanca
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
handanca
handanca
handanca
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
handanca
handanca
handanca
Cevaplar
0
Görüntüleme
6K
handanca
handanca
handanca
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
handanca
handanca
Üst