Etrüskler ve DNA testi sonuçları

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Etrüskler ve DNA testi sonuçları
etrüskler
3572827.jpg
Yıllardır süren çeşitli araştırmaların ardından Etrüskler’in Anadolu’dan Orta İtalya’ya göç ettikleri tezi, DNA testleri ile de büyük ölçüde kanıtlandı. Araştırma, Torino Üniversitesi’nde yapıldı.

TORİNO Üniversitesi’nin son 4 yıl içerisinde yaptığı çok yönlü araştırmaların sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre Etrüskler’in kökeni, Anadolu’da Lidya bölgesinde yaşanan ve aşırı kıtlık yüzünden toplu halde önce Limni Adası’na, buradan da deniz yolu ile Orta İtalya’daki Toskana bölgesine göç eden insanlara dayanıyor. Araştırmayı yürüten genetik uzmanı Prof. Dr. Alberto Piazza, Toscana bölgesinde Etrüskler’in odaklandığı üç kasaba olan Volterra, Murlo ve Casentino’da toplam 263 kişinden alınan kanın DNA testlerinin, daha sonra Kuzey ve Güney İtalya, Güney Balkanlar, Sicilya Adası, Sardunya Adası, Limni Adası ve Anadolu’nun eski Lidya topraklarında yaşayan toplam 1264 kişinin DNA’sı ile karşılaştırıldığını belirtti. Prof. Piazza, karşılaştırma sonunda Volterra, Murlo ve Casentio’da alınan DNA örneklerine en yakın örneklerin Türkiye’dekiler olduğunun tespit edildiğini belirtti. Testlerde, 5 kişinin DNA’sının Lidya bölgesindekilerle (Batı Anadolu’da Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasındaki bölge) tıpatıp uyuştuğunu da sözlerine ekledi.

Fransa’nın Nice kentindeki Avrupa Toplumları Kongresi’nde konuşan İtalyan genetik araştırmacı, gönüllü olarak bu kasabalarda kan veren ve en az üç nesildir Toskana topraklarında oturanların DNA’larının, İtalya ve Balkanlar’daki diğer bölgelere oranla Lidya bölgesindekilere çok daha yakın olduğu bulgusuna ulaştıklarını ve Bodrum doğumlu ünlü tarihçi Heredot’un varsayımının doğru olabileceğini vurguladı. Heredot (MÖ 484-MÖ 425), Etrüsklüler’in Anadolu’dan kıtlık nedeniyle İtalya’ya göç ettiklerini yazmıştı.

İtalyan araştırmacı Prof. Piazza, 30 Etrüsk mezarından alınan DNA’ların, daha önce Ferrara Üniversitesi’nde araştırıldığını ve kendi sonuçlarına benzer sonuçlar alındığını vurgulayarak "Özellikle Etrüskler’ in yoğun yaşadığı Siena’ya bağlı Murlo kasabasında yaşayanların DNA testlerinin sonuçlarına göre, kanlarında normal bir İtalyan’dan çok, Anadolu kökenlilerinkine benzer kanların bulunduğuna rastladık. Bu bakımdan, tezimizin yüzde yüz olmasa bile buna yakın doğrulukta olduğuna inanmaktayız" dedi.
 
Üst