Ev bitkileri için bakım önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Ev bitkileri için bakım önerileri
Ev bitkileri evinizde daha davetkar bir oda oluşturmak için mükemmeldir. Bitkiler eve renk, doku ve sıcaklık katar. Yıl boyu bahçeye estetik bir görünüm canlılık katarlar. Birçok ev bitkisini yetiştirmek kolaydır, ancak gelişmek için uygun bakım yapılmalıdır. Uygun sulama ve aydınlatma, ev bitki bakımı için en önemli bileşenlerdir, ancak nem ve sıcaklık da bir rol oynamaktadır. Hüner, bitkinin geldiği ortamın iklimini taklit etmektir. Tropik bitkiler sıcak, nemli ortamlarda gelişirken, kaktüsler ve meyve ağaçları , kuru iklimleri tercih ederler. Tabii ki eviniz her bitki için her şey olamaz, ancak bitki seçerken bitki ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Doğru ekipmanla, güzel ev bitkileri yetiştirmek kolaydır !


evde bitki bakımı.jpg


Saksı seçimini dikkatli yapın

Suyun serbestçe dışarıya akmasına izin vermek için saksınızın altında bir veya daha fazla delik bulunduğundan emin olun. Yetersiz drenaj köklerin boğulmasına ve bitkinin erken öleceğine neden olabilir. Bahçe toprağı kullanmayın. Bahçe toprakları Ot tohumları, böcekler ve fungal hastalıklarla doludur.Plastik, metal ve cam gibi malzemeler seramikten veya kilden çok daha az su absorbe eder, bu nedenle bunu da göz önünde bulundurun.


Saksı toprağını nemli tutun

Toprağınız çok kuru ya da sulanmış ise, bitki köklerine zarar verebilir ve bitki nin büyümesini önleyebilir. Bazı durumlarda sulamanın altında veya üstünde olması onu öldürebilir.Yüzeyin altında ne kadar ıslak olduğunu belirlemek için parmağınızı toprağa daldırın. Toprak nemli ise suya ihtiyacı yoktur. Toprak kuru ise suya ihtiyacı vardır. Tabi bu bitkinin türüne göre değişebilir bu koşullar çoğu bitki için geçerli değilidr.Aşırı susuzluk bulguları, renksiz yapraklar, yaprak büyümesinin eksikliği, yaprakların kaybı ve yumuşak çürük yamalar içerir.Dehidrasyon işaretleri arasında yavaş yaprak büyümesi, kahverengi ve kurumuş yaprak kenarları ve alttaki yaprakların sarı ve kıvrılmış duruma gelmelidir.

Su kalitesi

Şehrinizin suyuna klor veya florür eklenmiş olsa bile, oda sıcaklığında musluk suyu çoğu kapalı alanda ki bitkiler için iyi olmalıdır. Bitkiler özellikle yağmur suyunu veya erimiş karı severler.Sodyum ihtiva eden suları vermekten kaçının.Yağmur suyu veya şişelenmiş içme suyu kullanın.

Bitkiler nasıl sulanır ?

Bitkiler üstten aşağıya doğru sulanır. Üstten sulama yaparken, tüm toprak kütlelerinin nemlendiğinden emin olarak yaprakları ıslatmamaya çalışın. Saksının altındaki tahliye deliklerinden su çıkmalı


Ev bitkilerine özgü organik bir gübre seçin ve talimatları dikkatle okuyun. Gübreyi doğru miktarda vermek önemlidir. Çok fazla gübre bitkiyi yakabilir. Bitkileriniz gelişirse ve onları istediğiniz gibi büyütüyorsanız, sonunda daha büyük bir saksıya ihtiyacınız olacaktır. İlk baharda bitkinizin saksını değiştirin.

ışık

Sulamada olduğu gibi her bitki de farklı ışık gereksinimlerine sahiptir. Çoğu bitki doğrudan güneş ışığı tercih eder, ancak bu güneş almayan evler için zor olabilir.Bir bitkinin bir pencereye yerleştirilmesi yeterli ışık sağlayabilir, ancak bazı ev bitkiler güneş ışığını direkt almayı sevmez. Bitkinizin türü ve bakımı hakkında mutlaka bilgi edinin . Bitkiler fotosentez yapmak için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Işık kalitesi, süresi ve yoğunluğu, bir bitkinin büyümesini etkiler.Bitkinizin sağlıklı büyümesini istiyorsanız ara sıra toprağı üstten karıştırın. Ve haşlanmış patates, haşlanmış yumurtanın suyunu soğuttuktan sonra bitkinize verin. Ayrıca yumurta kabuklarını toz haline getirerek toprağınıza ilave edin. Bitkiler kendilerini bulundukları ortama oldukça yavaşça adapte ederler, bu nedenle onları çok fazla hareket ettirmemeniz en iyisidir. Bitkinizin sürekli yerini değiştirmeyin. Düzenli olarak bitkinizi budayın. Budamayan bir bitki kontrol dışı kalabilir. Piyasa evde yetiştirebileceğiniz bir çok bitki türü vardır.Bazı ev bitkilerinin bakımı çok kolaydır. Her hangi bir bitkinin seçimini yaptıktan sonra hakkın da bilgi edinin .
 

Uzman SühaN

Administrator
Evde ofiste çiçek yetiştirmek en güzel hobidir. Çiçekler bulundukları alana farklı bir güzellik katmanın yanında enerji verirler. Çiçekler davranışlarınıza ve özeninize göre tepki verirler. Çiçeklere yeterki ihtiyaçları olanı verin. Sevin konuşun, bulundukları saksıyı iyi seçin, gün ışığından faydalanmasını sağlayın, susuz bırakmayın. Gübresini verin, budamasını yapın. Çiçeğinizin ihtiyaç duyduklarını karşılarsanız onlarda beklediğiniz güzellikle büyür ve gelişir. Herhangi bir çiçeği aldıktan sonra mutlaka hakkında bilgi edinin.Çiçek hakkında bilgi sahibi olmanız onun bakımını rahatlıkla sağlayacaktır. Makalemizde çiçek bakımının nasıl yapılması gerektiğini anlattık. Makalemizi inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Bende çiçekleri çok seviyorum. Evimin çeşitli alanlarında çiçek vardır. Her biriyle özel olarak ilgileniyorum. Seviyorum konuşuyorum öpüyorum. Sadece su vermekle çiçek büyümüyor. İlgi göstermek lazım. Bazı çiçekler gün ışığını sever bazıları sevmez . Doğru yerde bulundurmak lazım. Ayda bir toprağı havalandırıyorum bir bıçak yardımı ile toprağı alt üst ediyorum. Sararmış yaprakları ve dalları buduyorum. Bunlara dikkat edilirse çiçek hızla sağlıklı büyüyecektir. Sizinde belirttiğiniz gibi haşlanmış yumurtanın suyunu çiçeğe veriyorum. Yumurta kabuklarını da öğütüp toprağa karıştırıyorum.
 
Üst