gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ev dekorasyonuna genel bir bakış

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ev dekorasyonuna genel bir bakış Tüm dizayn trendleri, renk, kumaş, mobilya ve aksesuarlar ile tanımlanamaz. Evin tam şekli ve odaların büyüklüğü, mobilyaların kumaşlarının seçiminde veya masa ve sandalyelerin ahşabının tercihinde göz önüne alınan bir husustur.

  Toplum ve teknoloji, evimize şekil verip, bizim o evde yaşama tarzımızı da etkilemektedir.
  Eskiden mutfaklar sadece yemek yapma amacına hizmet eden ev bölümleriydi, ama günümüzde insanlar mutfaklara, eğlence için ayrılan yerler kadar önem veriyorlar. Artık mutfaklar kadınların çocuklarla ilgilenip yemek yaptıkları saklı bir yer olmaktan çıktı, şimdi hem erkek hem kadın mutfakta zaman geçiriyor, mutfak neredeyse evin merkezi durumunda ve misafirlerin de kabul edildiği bir yer haline geldi.

  Mutfaklar artık diğer yaşam alanlarıyla daha iç içe ve daha büyük. Kimi mutfaklarda bilgisayar dahi var, yemek yapan kişiler, internete girerek özel yemek malzemeleri sipariş edebiliyorlar veya yemek tariflerini internetten bulup, uygulayabiliyorlar. Mutfaklar gelecekte güzel görünmekten çok, daha rahat bir yaşam getirebilecek tarzda dizayn edilecek.

  İnsanlar artık banyolarını da eskisine göre daha büyük istiyorlar. Küvetlerin büyüklükleri git gide artıyor ve banyolar, diğer odaların küçülmesi pahasına büyük isteniyor. Büyük banyolar genellikle lüks düzeydeki evlerde oluyor. Saunalar da lüks banyo meraklılarının bir tercihi haline geldi ve yaygınlaşıyor. Buhar duşları ve buharlı odalar, iki kişilik büyük küvetler banyolardaki tercihler arasında yer alıyor. Cam lavabolar da banyo dekorasyonunun aranan parçası olma yolunda.

  Yatak odaları da gösterilen ilginin arttığı bölümler arasında. Evlerde yatak odalarına ayrılan alanlar giderek büyüyor, insanlar yatak odalarını özel bir sığınak olarak görüyorlar. Eskiden evin diğer odalarından izole edilerek kullanılan yatak odaları günümüzde evin diğer odaları ile kaynaştırılıyor. Ev sahipleri yatak odalarına koltuk, sandalye ve eğlence aksesuarları ekleyerek, yatak odasını sadece uyuma alanı olmaktan çıkarıyorlar ve bu alanı zor bir günün sonunda gevşemek için kullanıyorlar.

  Dekor
  İç dekorasyon işinde olan kimi insanlar trendlere inanmıyorlar ve trendlerin geçici olduğunu söylüyorlar. Onlara göre Orta Çağ'da güzel kabul edilen bir renk günümüzde de güzeldir. Yani klasikler kanıtlanmış bir güzellik getirir.

  Buna ters olarak günümüzün değişen hayat şartları kişiye özel renklerin ve dekorasyonun tercih edildiği, daha az resmi bir dekorasyon tarzını ön plana çıkarmıştır. Günümüzde ev sahibi olan genç insanlar, evlerinin dekorasyon sürecinin içine daha çok dahil olmak istiyorlar. Bunun sebebi genç insanların daha çok gezmeleridir. Farklı kültür ve dekorasyon tarzlarını dünyayı gezerek gören gençler, bunların arasından beğendiklerini seçerek kendilerine has dekorasyon tarzlarını belirliyorlar.

  Bu arada insanlar geçmiş dönemlerin tarzlarından etkilenerek kendi dekorasyon tarzlarını da yaratabiliyorlar. 30'lar, 40'lar, 60'lar ve 70'ler günümüze ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.

  Avrupa ve Amerika'daki kimi evlerde alışık olunmadık çeşitli desenler kullanılıyor. Vinil ve deriden duvar kağıtları kullanılıyor ayrıca, gerçek hayvan derisi ile kaplanmış koltuklar tercihler arasında. 20'ler ve 40'lar arasında Fransız mobilyalarında kullanılan sürüngen derileri günümüzde de bazı ev sahiplerinin tercihi olabiliyor.

  Bir yeni trend ise ilhamını doğadan almış durumda. Mutfakta, çiçek ve doğa baz alınan dizaynlar, güzel vazolar ve çiçek desenli paspaslarla pekiştiriliyor. Böylece ortaya mükemmel bir bütünlük çıkıyor.

  Görsellik ve ses
  Televizyonun misafir odalarına olan hakimiyeti de değişen konular arasında. Televizyonları kabinlerin içine koyarak saklamak yeni ortaya çıkan bir tarz. Bu uygulama sayesinde insanların birbirleriyle olan diyaloğunu artıyor.

  Televizyonlar ortadan kalkıyor olsa da, müzik yine evin her yerinde olacak. Ses sistemleri en çok ilgiyi gören ev aksesuarları arasında geliyor. Hangi odada olursanız olun müziği açabileceğiniz, hoparlörleri küçük ve fark edilmeyen ses sistemlerini evlerimize almak günümüzde mümkün. Hoparlörlerin küçülmesi ses sistemine dekoratif anlamda bir uyum getirmiştir.

  İş icabı restoranlara ve otellere çok girip çıkan kişiler buralarda gördükleri dekorasyon tarzlarını evlerinde de tercih etmeye yönelebiliyorlar. Örneğin; bu yerlerdeki ışıklandırma sistemlerini, tüketiciler evlerinde görmek isteyebiliyor.

  Günümüzde tüketiciler çok çeşitli mobilyalar almak yerine az, ama kaliteli mobilya almayı tercih ediyorlar. En çok aranan ürünler ise tek üretilmiş orijinal mobilyalardır. Kimi tüketiciler, alacakları mobilyanın adeta bir heykel veya bir mücevher gibi orijinal olmasını isteyebiliyorlar.

   
Ev dekorasyonuna genel bir bakış konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hipnoz Önyargısına Genel Bir Bakış

  Hipnoz Önyargısına Genel Bir Bakış

  Her insanın hipnoz ile ilgili çocukluk yıllarından kalma bir takım imaj düşünce ve yargıları vardır. Sallanan bir saate “saate bak” diyerek karşısındakini horul horul uyutan bir imaj, sihirbaz mandırake çizgi romanında halisünasyonlar yaratan bir sihirbaz , bir sahne hokkabazı vs. Oluşturulan imajların insanların zihninde olumsuz ve yanlış yargılara neden olması gayet normaldir. Günümüzde...
 2. Ev dekorasyonunda bir yenilik

  Ev dekorasyonunda bir yenilik

  Ev dekorasyonunda bir yenilik Goccina ürün yelpazesindeki şık ve modern ürünlere bir yenisini daha ekleyerek duvarlarımızı süsleyen yağlı boya tablolara bir alternatif sunuyor. Dokuma tezgahlarında kumaşlara dokunarak, yağlı boya tabloların şıklığını evimize getiren dokuma tablolar farklı desen seçenekleriyle sunuluyor. Farklı öğelerin ev tekstilinde kullanımına örnek teşkil eden...
 3. Finansa Genel Bakış

  Finansa Genel Bakış

  Bir Disiplin Olarak Finansa Genel Bakış Bir disiplin olarak finansın üç ayrı alı bölümü vardır. Birincisi şirketlerin finansal yönetimine ilişkin olanıdır. Buradaki temel sorun fonların nasıl elde edileceği ve nasıl kullanılacağıdır. Finansın ikinci kesimi finansal piyasalar ve finansal kurumlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Üçüncüsü ise yatırımlar ile ilgilenir. Reel varlık alım, buğday...
 4. Bir Çocuğun Ramazan'a Bakışı

  Bir Çocuğun Ramazan'a Bakışı

  Ramazan ayı bayramı 2011 hikayeleri burada arkadaşlar. Minik bir çocuğun Ramazan ayı ve oruç tutmak hakkındaki düşüncelerini hiç merak ettiniz mi meleklerim. Birileri merak etmiş ve bunu içten ve komik bir hikaye olarak bize sunmuş. Ben okurken büyük keyif aldım. Yüzümden gülücük hiç eksik olmadı. Eminim sizler de okurken benimle aynı şeyleri hissedeceksiniz. ÇOCUĞUN GÖZÜNDEN RAMAZAN :::...
 5. Duvar Kolajıyla Ev Dekorasyonunuza Farklı Bir Hava Katın!

  Duvar Kolajıyla Ev Dekorasyonunuza Farklı Bir Hava Katın!

  duvar kolajı, ev dekorasyon önerileri, duvar kolajı örnekleri Sevgili melekler, ev dekorasyonunuza farklı bir hava katmak için duvarlarınızdaki boşlukları doldurmaya ne dersiniz? Bunun için herkesin evinde var olan sıkıcı çerçevelere, tablolara da ihtiyacınız olmayacak. Kendi anılarınızdan, sevdiğiniz şiirlerden ya da keyfinize göre çizimlerden oluşan bir duvar kolajı hoş bir seçim...

Sayfayı Paylaş