Ev kadınları nasıl olmalı?

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Ev kadınları nasıl olmalı?
hamilelikte ateş kaç olmalı gebelikte ateş kaç olmalı iyi bir ev kadını nasıl olmalıdır ev kadını nasıl hanımı
Servet-i Fünun romanlarında genç kadın tipleri vardır: Nazlı, nazenin, kan görse bayılır, örümcek görse haykırır, mendil elinde, ikide bir göz yaşı döker...GENÇ YAŞTA HAYATA HAZIR OLMALI

Bugünkü ailede böyle kadının işleri zorlaştırmaktan başka etkisi yoktur. Ev kadını cesur, tedbirli ve dayanıklı olmalıdır. Çocukluğunda ve genç kızlığında anne ile beraber her türlü olayın içinde haşır-neşir olursa, okul çağında, hasta bakımı, ilk yardım, kazalarda alınacak tedbirler konularında eğitim görürse, aile kurduğu zaman böyle olaylarda paniğe kapılmaz kendi çocuklarını da cesur yetiştirir.

Umulmadık zamanda, görünmez kazalar, umulmadık olaylar başımıza gelebilir. Bazan da yakınlarımızın komşularımızın bu gibi problemlerinin çözülmesi bise düşer. Ev kadını cesaret ve metanet sınavını o zaman verir. O anda alınması gereken tedbiri düşünür. İlk yardım mı, doktor çağırmak mı, hastane mi, cankurtaran mı, itfaiye mi? Ne gerekiyorsa, serin kanlılıkla düşünür ve uygular.ANNE MEDENİ CESARET SAHİBİ OLMALI

Duruma el koyarak herkesin yardımını tez elden sağlar. Onun bu tutumu etrafındakileri de yatıştırır. Olay en az zararla atlatılmış olur.

Aile içinde eş ve çocuklar zaman zaman işlerinde öğrenimlerinde yeni atılımlar yaparlar. Bunlara en uygun zamanı ve yönü tayinde yardımcı olmak küçüklerin okul ve meslek seçmelerinde eğitimlerine göre tavsiyelerde bulunmak desteklemek, annenin görevlerindendir. Konular aile içinde enine boyuna tartışılıp, iyi ve kötü yönler hesaplandıktan sonra karara varılmıştır. Anne, başarının sağlanması için gerekiyorsa bütçeden pay ayırır. Eşin, çocukların yersiz kuşkularını gideren onlara başarı sağlayacak, moral yükselttirici telkinler yapar.

Sonuç olarak ev kadınının, annenin aile bireylerini, eskilerin deyimi ile "Medeni cesaret" sahibi olmalarında çok etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Hani, "Maymun iştahlı" deriz, insanlar vardır, hevesle işe başlar sonra yarıda bırakırlar. Bilahare yeni bir şeye heves ederler. Böyle kimseler daha çocukluk çağlarında iş olgunluğuna varamamış yetişkinlerdir. Bir işe başlayıp en iyi ve kısa yoldan sonuçlandırmak ve bundan zevk almak çalışma alışkanlığı kazanmış insanlara vergidir. Ev kadını bu meziyeti ile çocuklarına çok iyi örnek olur. Herhalde atası maymun türünden olduğu için olacak ki insan yavrusu da taklitçidir. Çalışkan bir annenin çocukları genellikle çalışkan ve başarılı olur. Çocuklarda iş yapma bir görev hissinden ziyade alışkanlık şekline girer. Bu da en güç işlerin kolaylıkla ve yorulmadan başarılmasını sağlar.

Gündelik işlerini heves ve neşe ile gören bir annenin evinde tembel bir çocuğa seyrek rastlanır. Bunda genellikle fizyolojik bir bozukluk aranmalıdır.

Gebelik EvresiRegl olmaya başladıktan sonra, sıhhatli olan her kız, çocuk doğurabilir. Yaşlandıkça çocuk doğurmak biraz daha güçleşebilir. Fakat anne sıhhatli olduğu takdirde yine de tehlikesizdir. Doğumun tehlikeli veya tehlikesiz olması annenin yaşından çok yapısına ve çocuğun büyüklüğüne ve küçüklüğüne ve doğumun şekline bağlıdır.

Kalbi hasta olan kadınlar çocuk doğurabilirler mi?

Çoğu zaman evet. Ama bu kadınların doktora danışmaları ve gebelikle doğum sırasında özel dikkat görmeleri gerektir. Gayet tabii olarak kalbinden hasta olan bir kadının çocuk doğurması, sıhhatli bir kadının doğum yapmasından daha tehlikelidir. Ama bu tehlike sanıldığı kadar büyük değildir. Kalp hastalığı çocuğa kesinlikle geçmez.

Doğumdan önce çocuğun cinsiyetini tayin etmek doktorca mümkün müdür

Hayır. Bazı doktorlar ana karnındaki çocuğun kalp vuruşlarını dinleyerek, çocuğun kız mı, oğlan mı olduğunu anlayabildiklerini zannederlerse de, çocuğun kalbinin vuruşu büyüklük ve küçüklüğüne bağlıdır. Yoksa kız veya oğlan oluşuna değil.Vaktinden önce doğan çocuklar kusurlu mu olurlar?

Her zaman değil. Zamanından önce doğduğu halde yaşayabilen bir çocuk tamamen teşekkül etmiş demektir.

Normal olarak regl olmaya devam ettiği sürece bir kadın gebe kalmadığından emin olabilir mi?

Evet, normal ve gününde regl,kadının gebe kalmadığına en kati delildir. Ama zamansız ve gayrıtabii kan akıntısı kadının gebe kaldığına, hem de çocuğun ters bir yerde olduğuna işarettir.Onun için böyle bir vakit karşısında derhal doktora başvurmak gerektir.

Çocuğun ne zaman doğacağı nasıl hesap edilir?

En son regl tarihinizin ilk gününe bir hafta ilâve edin. Sonra bu tarihten üç ay çıkartın. Bebek, bu son elde ettiğiniz tarihten tam bir yıl sonra dünyaya gelecektir. Çocuğun ne zaman doğacağını hesap etmek için başka usuller de vardır, ama en kolayı budur.

Çocuk vaktinden önce doğduğu halde,yaşayabilmesi için en az kaç aylık olması lazımdır?

Yedi, yedi buçuk aylık. Yedi, yedi buçuk aylık doğduğu halde, başkaca her cihetten tamam olan çocuklar yüzde 99 yaşarlar. Yedi aylıktan eksik doğan bebeklerin bir haftadan fazla yaşadıkları nadirdir. Sekiz aylık doğanların, daha az ömürlü oldukları doğru değildir.

Gebelik dokuz aydan fazla sürebilir mi?

Evet, sürebilir. Birçok kadınlar normal gebelik sürmesinden iki hafta daha fazla hafta sonra doğururlar. Ama bugün doktorlar, gebelik süresinden sonra bir hafta geçer geçmez müdahale etmeyi hem annenin,hem de çocuğun sağlığı için daha uygun buluyorlar. Gebeliğin fazla uzaması özellikle pek büyük ve pek küçük bebekler için tehlikelidir.

Gebe kadınlar aşerer, olmadık yiyecekler isterler. Bu doğru mudur, sebebi nedir?

Doğrudur. Bazı gebe kadınların kireç veya kağıt bile yemek istedikleri görülmüştür. Bereket ki bunlar ifrat hallerdir. Hiç aşermeyen kadınlar da vardır. Normal olarak gebe kadınlar olmadık zamanlarda olmadık şeyler, özellikle ekşi, turşu gibi şeyler yemek isterler. Gece yarısı kalkıp sirke içen, kış günü çilek diye tutturan kadınlar çoktur ve normaldir. Gebe kadınların mevsimsiz ve acaip yiyeceklere karşı arzu duymalarının sebebi henüz tam olarak izah edilememiştir.

Baş dönmelerinin ve mide bulanmalarının önüne geçilemez mi?

Geçilebilir. Bu hallerin fazla korkudan meydana geldiği görülmüştür.Ama dikkatli davranılırsa çabuk önlenebilir. Bir gebe kadın başının dönmeye başladığını hisseder etmez şu basit kaidelere riayet ederse hiçbir güçlük çekmez:

-Uyanır uyanmaz yatakta kuru ve katı yiyeceklerle bir kahvaltı

yapılmalıdır. Bu mümkün değilse,akşamdan başucunuza koyacağınız birkaç bisküviyi yiyiniz.

-Bunları yedikten sonra yatakta 15-20 dakika kadar daha dinlenmelidir.

-Gebeliğin ilk üç ayı süresince çiğ meyve ve meyve suyundan kaçınmalıdır.

-Çorba ve sulu,salçalı yemekler yememeli,katı ve susuz yemekleri

seçmelidir.

-İçilecek su veya şuruplar yemek sırasında değil, ıkı yemek arasında içilmelidir.

-Günde muntazam üç övün yerine,her üç saatte bir hafif bir yemek daha doğrudur..

Gebelik boyunca yıkanmak tehlikeli midir?

Hayır. Aksine tavsiye edilebilir. Yalnız ilk birkaç hafta içinde suyun içine oturmamalı, su dökünmelidir.Böylece rahime mikrop girme ihtimali önlenmiş olur.

Gebe kalan meslek sahibi kadınlar ne zamana kadar çalışabilirler

Bir dükkan veya fabrikada çalışan, daha doğrusu ayak hizmeti yapan kadınların gebeliklerinin beşinci veya altıncı ayından sonra çalışmaları doğru değildir. Oturarak çalışan kadınlar, işlerine daha fazla devam edebilirlerse de bu sefer de ortaya vücutlarının deforme olma ihtimali çıkar. Bu daha çok kadının bileceği bir iştir. Ama gene de doktoruna danışması yerinde olur. Anne sıhhatli ise, doğumdan sonra çocuğu iki, üç aylık olunca işine dönebilir.

Gebeliği sırasında her kadının varis olması tehlikesi var mıdır?

Hayır. Varis genellikle irsi bir rahatsızlıktır. Eğer irsiyet söz konusu değilse, hamile bir kadının bacaklarında varis meydana gelmesi, genişlemekte olan rahmin, kan dolaşımını hafifçe engellemesindendir. Bundan korunmak için:

-Her gün hafif beden hareketleri yapınız.

-Uzun süre aynı biçimde ayakta durmayınız. Kapalı bir yerde çalışıyorsanız arada, fırsat buldukça dolaşmayı ihmal etmeyiniz.

-Her gün birkaç dakikadan başlayarak 10 dakikaya kadar, sırt üstü yatıp, bacaklarınızı kaldırarak, topuklarınızı duvara dayayıp durunuz. Canınız sıkılmaması için bu vaziyette bir şey okuyabilirsiniz. İlerde bu hareketi günde iki kereye çıkarınız.

-Şayet irsi değilse, doğum sırasında meydana gelen varislerin, doğumdan sonra kaybolacağını bilerek endişeye kapılmayınız.

Gebe kadın kocasıyla münasebette bulunmaya ne kadar devam edebilir?

Gebe bir kadının gebeliğinin son altı haftasına kadar cinsi münasebette bulunmasına müsaade edilebilir. Ondan sonra münasebette bulunmasının tehlikesi,doğum kanalına mikrop girmesi ihtimali yüzündendir. Kadın gebelikten önce regl olduğu günler esnasında,gebe iken de münasebette bulunmamalıdır. Gebelik esnasında münasebet, erkeğin değil, kadının arzusuna bağlı olmalıdır. Az olmakla beraber gebelikte bazı kadınlar cinsi münasebetten hoşlanmazlar. Bazılarının arzusu ise büsbütün artar. Kadın ne isterse o olmalıdır, demiştik. Çünkü gebe bir kadının his durumu, vücut sağlığı üzerinde son derece etkilidir.

Gebe kadın çok mu yemelidir?

Hayır.Aksine, normal hallerde gebe kadın, evvelce yediğinden daha az yemelidir. Gebeliğin son günlerinde alınan kaloriyi arttırmak lazımsa da, arttırılan miktar beşte biri geçmemelidir. Bazı doktorlar bunu bile fazla bulurlar.

Kilo almaya başlayan kadınların iştahlarının açıldığı görülmüştür, hem yağlarının azaldığını, hem de fazla iştahın önlendiğini görür. İfrat haller müstesna, anne hem yağlarının aradığını, hem de fazla iştahının önlendiğini görür. İfrat haller müstesna,anne ne kadar yerse yesin, karındaki çocuk kendi başının çaresine bakar ve besinini almakta devam eder.

Gebelikten sonra karında mutlaka izler kalacağı doğru mudur?

Hayır. Bu çizgiler hızla şişmanlayan kimselerde daha çok görülür. Gebelik normal ise gıdasına dikkat eden ve gebeliğin son dört ayı sırasında karnına her gün muntazaman badem yağı süren ve her gün masaj yapan bir kadının karnında bu tip çizgiler ve çatlaklar olmaz.

Çocuk düşürmek tehlikesinin en fazla olduğu zaman ne zamandır?

Gebelik ilerledikçe çocuk düşürmek tehlikesi azalır.Birçok çocukların düşmesine tohum ve yumurta hücrelerinin gayrıtabiiliği sebep olur.Annenin yaptığı herhangi bir şeyle hiç ilgisi olmayan bu gibi düşük haller, tabiatın kusurlu çocukların dünyaya gelmemesi için kullandığı bir cins tedbirdir.

Gebe kadının düşmesi, çocuk düşmesine sebep olur mu ?

Hayır. Gebeliği tabii bir seyir takip eden sıhhatli bir kadın kaza geçirse de çocuğuna hiçbir şey olmayabilir.

Çocuk düşüren bir kadın cinsi münasebete ne zaman başlayabilir?

Doktoru yasaklamadığı taktirde, ilk normal reglinden sonra istediği zaman.

Gebelikte tehlike işareti olan haller nelerdir?

Aşağıda yazılan durumlar görünüşte ne kadar önemsiz olursa olsun, ciddi sonuçlar meydana getirebilir. Onun için bu haller derhal doktora haber verilmelidir:

-Bacakların devamlı olarak şişmesi.

-Muntazam aralıklarla tekrarlayan başağrıları.

-Havada devamlı renkli benekler görmek.

-Devamlı hazımsızlık.

-Karın ağrıları.

-Muntazam şekilde tekrarlanan kramplar.

-Idrar azalması ve idrarla ilgili sızıntı, sıkıntı ve bütün anormallikler.

-Vücudun neresinde ve nasıl olursa olsun yara, çıban cinsinden herşey.

-Ne kadar az olursa olsun bütün kanamalar ve akıntılar.Belirli belirsiz herhangi bir vücut kırıklığı, genel neşesizlik.

Normal bir doğum ne kadar sürer?

Normal hallerde ilk çocuk 12-24 saat arasında doğar.Sonraki çocuklar 6-12 saat arasında.

Çocuk emziren kadın fazla yemeli midir?

Katiyen! Süt veren kadın normal gıda almakta devam etmelidir. Gıdasında eksiklik olmadığı halde sütü gelmiyorsa ne yapsa faydasızdır.

Doğumdan sonra ilk regl ne zaman olur?

Süt veren annelerin, çocuklarını memeden kesinceye kadar regl olmadıkları olur. Süt vermeyen annelerin doğumdan 90 gün sonra tekrar regl olmaları lazımdır.

Doğumdan sonraki sancıların sebebi nedir?

Rahim ağzının kasılıp tekrar normal hacmine inmesinin sonuna kadar bu sancılar hafifleyerek devam eder. Bu sancılar ilk çocukta fark bile edilemez, ilktikten sonraki çocuklarda ise biraz daha şiddetlidir. Bu sancıların sebebi henüz kesinlikle anlaşılmış değildir.

Doğumdan ne kadar sonra yataktan kalkmalıdır?

Batılılar doğumdan 2 veya 3 gün sonra kadını yavaş yavaş yataktan kaldırırlar.Bizde ise genç anne en erken 5. veya 6 gününden sonra tuvalet vs. ihtiyaçları için yavaş yavaş yataktan kalkabilir.

Doğumdan sonra vücudun eski halini bulması için ne yapmalıdır?

Hamilelik ilerledikçe göğüsler irileşir ve ağırlaşır. Bu devrede göğüslerinizi desteksiz bırakarak sarkmalarına fırsat verirseniz, bu sarkıklık doğumdan sonra da kalabilir. Onun için hamileliğin ilk ayından itibaren şunlara dikkat ediniz.

-Gece ve gündüz iyi bir sutyen takınız. Yalnız sutyen göğüslerinizi sıkmamalı, sadece alttan destek olmalıdır.

-İyi bir besleyici kremle göğüslerinize hafif masajlar yapınız.

-Göğüslerinizi her gün soğuk su ile yıkayınız.

Hamilelik süresince karın adalelerine binen yük gittikçe ağırlaşır. Bu yükü fazla sıkmayan, rahat ve çok iyi bir korse giyerek hafifletiniz. Doğumdan sonra da, vücudunuzun çabucak eski biçimine kavuşmasını istiyorsanız, aşağıdaki noktalara dikkat ediniz.

-Hastaneden eve çıktıktan sonra, bir ay kadar "Gebelik kuşağı" denilen kuşağı kullanınız. Bu kuşağın cinsini ve nasıl sarılacağını doktorunuz veya tecrübeli bir anne size öğretebilir.

-Doğumdan bir hafta sonra başlayarak her gün 10-15 dakika kadar yatakta,kendinizi yormadan,sert olmayan vücut ve karın hareketleri yapınız. Bu hareketleri size ya doktorunuz veya tecrübeli bir anne tarif edebilir.

-Sütünüz var ve çocuğunuzu emziriyorsanız ne mutlu. Çünkü çocuklarını emziren anneler, lohusalık döneminden sonra eski kilolarına daha çabuk dönerler.

Erkekler çocuğa bakmak için kalkıp anneye yardım etmeli midirler?

Tabii etmelidir. Bebek onların müşterek çocuğudur.Ama erkekliklerine yedirip kalkarlarsa tabii...

Gebelik BelirtileriHer evli çiftin merakını uyandıran bu önemli sorunun cevabını aşağıdaki basit hamilelik testinin yardımıyle öğrenebileceksiniz...

Evvelce, bir kadın, çocuk sahibi olabileceğini kesin olarak anlayabilmek için beşinci ayın sonuna kadar sabretmek zorunda kalıyordu. Çünkü hamileliğin ancak bu devresinde ana karnındaki bir çocuk kendini fark edilecek bir şekilde belli etmeye başlamaktadır.3 ANA BELİRTİ

Bugün bile bir doktorun yüzde yüz hamilelik teşhisini koyabilmesi için şu belirtileri görmesi lazımdır:

a)Bebeğin hareketlerini hissetmesi. (Genellikle 5'inci ayın sonunda).

b)Bebeğin kalp atışlarını duyabilmesi. (Bazı modern elektrik cihazlarıyle bu 3.üncü ayın sonlarına doğru meydana çıkabiliyor.)

c)Röntgen vasıtasıyla çocuğun kemik yapısını görebilmesi (Bu da ancak 5.inci aydan sonra mümkün olabiliyor.)Fakat bazı "Kesin olmayan" belirtiler; bu "Kesin" belirtilerden çok daha önce meydana çıkabilmektedir. Örneğin, adetin kesilmesi halini birçok kadın müstakbel bebeğin bir habercisi olarak kabul eder. Fakat bunun sebebi aslında çoğu zaman, adet devresinde meydana gelen bir aksamadır.

Göğüslerin ağrıması veya rahmin büyümesi de birçok kimse tarafından bir hamilelik işareti olarak kabul edilir. Fakat bunun sebebi de çoğu zaman vücutta meydana gelen bir hormon bozukluğu olabilir.MUHTELİF TESTLER

Muhakkak ki bir kadının hamileliğinden emin olabilmesi için 4 ay gibi uzun bir müddet beklemesi zor bir şeydir. Aslında bu biraz da tehlikelidir. Zira müstakbel annenin bu durumundan bir an evvel haberdar olabilmesi ve daha hamileliğin ilk aylarında bazı tedbirler almaya başlaması, doğacak çocuğun sıhhati için gerekli olan bir şeydir.

Bu bakımdan birçok doktor çalışmalarını, hamileliği mümkün olduğu kadar çabuk ve kesin olarak tespit edebilmek üzere doğrultmuşlardır. Bugün bu konuda, daha ikinci ayın sonunda % 90 kesinlikle netice veren hirçok test vardır.

Biyolojik test hormon testi. v.s. gibi birtakım hamilelik testlerinin yanı sıra sizlere bir de doktora veya laboratuvara gitmek zorunda kalmadan evinizde ve kendi kendinize yapabileceğiniz basit bir hamilelik testi göstermek istedik.

Basit olduğu kadar garantili de olan bu test sayesinde bir kadın adetten kesildikten 5-6 gün sonra hamile olup olmadığını anlayabilecektir.

Gerekli olan şey devrenin her gününde, sabahları, ateşi ölçüp bir kenara not ederek meydana gelen eğriyi kontrol etmek olacaktır.

Her kadında ateş yumurtaların birleşmesinden. (Genellikle devrenin ortasında) bir veya iki gün sonra 0,3-0,8 derece arasında bir yükselme gösterir. Eğer kadın, hamile değilse ateş ortalama 12-13 gün kadar sonra tekrar düşecektir. Eğer ateş 18 gün devamlı olarak düşmeden kalırsa kadının hamile olduğu anlaşılır. Bu testi uygularken ateşi ölçmeye en son adetten sonra başlamak ve test müddeti boyunca üşütmemeye gayret etmek gereklidir.

Bu şartlara uyarak yapacağınız testin sonucu tıpkı bir biyolojik testte olduğu gibi % 99 bir kesinlik taşır.
 
Üst