Ev yapımı aloe vera sabun tarifi

Uzman SühaN

Administrator
Ev yapımı aloe vera sabun tarifi
Sabun su ile birlikte kullanıldığında temizlemede kullanılan bir arındırıcı.Geçmişte duşta kullanımının yanı sıra temizliktede kullanılıyordu.Özellikle çamaşır yıkama ,halı yıkama vs gibi.Günümüzde sabun ve deterjan olarak içeriğinden , kullanıldığı alana göre ayrılmışlardır.Dilerseniz Sabun ve Tarihçesi adlı konumuzu inceleyerek sabunla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Cilt hijyeni olarak kullanılan sabunlar çeşitli bitki özleriyle hazırlanmış olup cilt bakımını ve güzelliğini sağlar.Sivilcelenmeden,aknelere,cilt kuruluğundan ,cilt yağlanmasına kadar etkili olan sabun ayrıca cildi besler.Bir çok insan cildinin yağlı olmasından yada sivilcelenmesinden şikayet eder ve soluğu güzellik merkezlerinde alır.Oysaki çok bu yakınmalar için para dökmeye gerek yok.Cildinizin hijyenini kendinizde sağlayabilir,bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.Nasılmı ? Tamamiyle doğal ve bitkisel olan sabun kullanarak.Birazdan vereceğimiz sabun tarifini sizde yapabilirsiniz.Tüm aile bireylerinin kullanabileceği tamamiyle organik olan sabun tarifimiz her cilt tipi için uygundur.

aloe vera ve ballı sabun.jpg


Evde daha önce alkali çözelti, doğal yağlar ve gliserin ile sabun yapmış olabilirsiniz… Ama eğer daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız ve cildiniz için mucizevi olacak doğal bir sabun kullanmak istiyorsanız, bu makaleyi bir kenara not edin çünkü pişman olmayacaksınız. Ayrıca harika kokan doğal ve sağlıklı bir sabun aileniz ve arkadaşlarınız için çok güzel bir hediye de olacaktır. Denemeye hazır mısınız? Haydi başlayalım!

Ne Tür Bir Sabun Yapmak İstiyorsunuz?

Binlerce doğal sabun türü vardır. Her birinin farklı özellikleri olduğundan dolayı, ne için kullanmak istediğinize göre seçebilirsiniz. Şimdi bu türleri kısaca bir gözden geçirelim.

Yulaf bazlı sabunlar: Pul pul dökülen ve hassas ciltler için.
Salyangoz salgısı sabunlar: Tahriş olmuş ciltleri ve akneyi tedavi eder, cildin yağ asidi seviyesini dengeler.
Portakal veya limon bazlı sabunlar: Yağlı ciltler için önerilir. Nemlendirir ve dinçleştirir.
Aloe vera (aloe) sabunları: Cildinizi korur, nemlendirir ve canlandırır. Aknelerden kurtulmanızı da sağlar.
Aynısefa çiçeği sabunu: Kuru ve hassas ciltler için çok yararlıdır, özellikle çocuklar ve bebekler için önerilir.
Kokulu yaban gülü sabunu: Hasarlı ciltleri tedavi eder.

Aloe Vera ve Bal Sabunu Yapımı
Size Aloe ve Bal sabunu yapmayı anlatmaya karar verdik çünkü hem yapılışı kolay hem de cilt bakımınız için çok yararlı. Bu iki özel doğal maddenin karışımı, cildinizin yenilenmesi, sağlıklı kalması, nemlenmesi ve parlaması için çok önemli. Hem de tüm ailenizin kullanabileceği bir sabun!
Şimdi size bu sabunu en kolay nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Gliserin kullanırsanız bu kesinlikle size hiç problem çıkarmayan en kolay yöntem olacaktır; ayrıca çok kaliteli bir sabun olacağından da emin olabilirsiniz. Daha karmaşık olan bir başka yöntem ise, evdeki kullanılmış yağları değerlendirmek. İçerisine Kostik soda da katabilirsiniz ancak kostik soda çok tehlikeli bir maddedir ve dikkatli olmazsanız kendinize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle size en zararsız ve başarısı garantili bir yöntem anlatacağız.

Malzemeler

Dört Aloe veya Aloe Vera dalının püresi
İki 250 gramlık gliserin sabun barı
Dört yemek kaşığı bal
100 ml zeytinyağı
Limon kabuğu rendesi
Gerekli olan eşyalar
Bir cam kase
Mikrodalga fırın
Elektrikli mikser


Hazırlanışı


İki gliserin sabun barını cam kasenin içerisine koyup mikrodalga fırına yerleştirin. Sık sık kontrol ederek 3-4 dakika eriyene kadar mikrodalgayı çalıştırın.

Ardından Aloe (aloe vera) püresini ve dört kaşık dolusu balı ve limon kabuğu rendesini de kaseye ekleyin.

Az bir miktar zeytinyağını ısıtın. Sıcak değil ılık olmalı, çünkü çok ısındığında özelliğini kaybedecektir.

Şimdi sıra miksere geldi: Karışımı mikser ile en düşük hızda çırparken ılık zeytinyağını yavaşça akıtın. Parlak renkli, harika kokulu homojen bir hamur olana kadar karıştırmaya devam edin.

Şimdi bu hamuru önceden hazırladığınız kalıba yerleştirin. Kabınız dikdörtgen ve plastik olmalı çünkü ev yapımı sabunumuzun en sonunda bu şekilde olmasını istiyoruz. Üstünde bir iki santimetre boşluk kalacak şekilde kalıba dökün, unutmayın birkaç santim boşluk bırakırsanız kalıptan çıkartması daha kolay olur.

Ardından içerisine karışımınızı döktüğünüz kalıbı buzdolabına yerleştirin, böylece doğru şekilde katılaşacaktır. Peki ne kadar buzdolabında kalmalı? Biz bir gün kalmasını öneriyoruz. Ardından günlük kullanım için daha ufak barlara kesebilirsiniz.

– Biz sabunumuzda aroma verici olarak zeytinyağı ve limon kullandık ama siz ne isterseniz kullanabilirsiniz: gül, portakal, lavanta yağı…

– Sabununuzu özel şekillere keserseniz kesinlikle göze daha hoş görünecektir, mesela kalp şeklinde veya oval kesebilirsiniz. Ardından güzel bir kağıda sarıp kurdele ile bağlayarak sevdikleriniz için çok hoş bir hediye yapabilirsiniz. Kesinlikle herkesin çok teşekkür edeceği; hem güzel kokan hem de cilt için sayısız yararı olan harika bir hediye.
 

melekannesi

Aktif Üye
Üye
aloeveralı ürünler çok faydalı bende froverliving aloe veralı ürünlerini kullanıyorum çok memnum kaldım ama sabun benim cildime hiç gelmiyor çok hassas ve kuru bir cildim var kuru sabun hiç kullanamıyorum onun yerine aloveralı sıvı sabun kullanıyorum
Aloe liquid  soap.jpg

benim kullandığım sıvı sabun bu hem el hemde vücut temizliğimde kullanıyorum ama sizin verdiğiniz sabun yapılışıda çok pratikmiş eminim deneyen ve memnun kalacak olanlar vardır sonuçta aloe vera var içinde.
 
Üst