1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Evcilik oyunu ne işe yarar

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  işe giden anne oyunu eskievcilik oyunları Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunudur evcilik oyunu.Çocukluğun her evresinde çok sevilerek oynanır.
  Neden bu kadar güzeldir bu oyunu oynamak hiç merak ettiniz mi?
  Uzmanlar bu sorunun cevabını psikolojik nedenlere dayanarak açıklıyorlar ve diyorlar ki, çocuklar oyunu oynarken çevrelerinde gördükleri yetişkin rollerini canlandırır ve onlar gibi davranırlar.Bu oyunlar çocukların kendilerini tanımalarını sağlamakta ve onları ilerideki yetişkin rollerine hazırlamaktadır.Oyunda çocuklar hem günlük yaşantılarında karşılaştıkları, deneyim edindikleri olayları kullanırken, hem de hayal dünyalarını , duygularını oyuna aktarırlar.Oyun içinde çocuklar hayallerini diledikleri gibi kullanırlar.Bazen anne, bazen çocuk, komşu vb. olurlar, duygularını istedikleri gibi kullanarak rahatlarlar.Böylelikle kendilerini başkasının yerine koymayı (empati duygusu), sorumluluk almayı, duygularını başkasına anlatmayı, aile içindeki sıkıntıları anlatarak rahatlamayı öğrenirler.Rollerini canlandırırken kendisini ifade etme, akıcı konuşma yetenekleri gelişir ve kelime hazneleri artar.
  Çocuklar evcilik oyununu tek başlarına oynadıkları gibi arkadaşlarıyla da oynarlar.Birlikte oynarlarken işbirliği içinde çalışmayı, güvenmeyi, iletişimde bulunmayı ve sosyal olaylara çözüm bulmayı öğrenirler.
  Neler Yapabilirsiniz?
  ●Çocuklar evcilik oynarken her türlü malzemeye ihtiyaç duyarlar, bu malzemeler ne kadar gerçekçi olursa bu durum o kadar hoşlarına gider.Çocuklarınıza oynamaları için çok çeşitli materyaller sağlayın, bu malzemelerin eski eşyalarınız olması onların çok hoşuna gidecektir.
  ●Çocuğunuzun oyununa katılın, sizinle oynamak onların çok hoşuna gidecektir.
  ●Çocuklarınıza kitap okuyun ve okuduğunuz hikayeyi daha sonra çocuğunuzla dramatize edin.

  ●Onunla beraber evdeki malzemelerden, kullanabilmesi için oyuncaklar yapın.(örneğin kartonlardan kağıt paralar gibi…) ●Çocuğunuzu banyo yaptırırken banyoyu oyun alanı olarak kullanın, böylece hem çocuğunuzla güzel vakit geçirmiş hem de ona banyo yaptırmış olursunuz.
  ●Çocuklar evcilik oynarken genelde geniş mekanları tercih ederler.Odalarında yada evin herhangi bir bölümünde onlar için geniş bir alan bulundurmaya çalışın.
  ●Oyun esnasında çocuklar yere oturmayı tercih ederler, bu nedenle yer kaplamasına dikkat edin.
  ●Oyunda kullandığı eşyaları koyması için ona oyuncak koyma kutuları sağlayın, bunlar ayakkabı kutularından olabilir.(Çocuğunuz bu kutuları hem kolayca taşıyabilir hem de oyun esnasında başka amaçlar için kullanabilir.
  ●Her malzemenin çocuğunuzun sağlığına uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.Kıyafet ve takılar, çocuğunuzun vücuduna temas ettiğinde zarar vermemeli, alerjiye neden olmamalılar.Malzemeler keskin ve sivri uçlu olmamalılar, çocuğunuz bunları güvenle kullanabilmeli.
  ●Beraber dışarıya çıktığınızda çocuğunuzla oyunlar yaratabilirsiniz.Örneğin süpermarkette alış-veriş yapıyorsunuz, anne-kız olarak değil de iki komşu olarak alış-veriş yapabilirsiniz.
  ●Evde beslediğiniz hayvan yada yetiştirdiğiniz bitkiler varsa oyun esnasında onların sorumluluğunu çocuklara verebilirsiniz, böylece hem çocukların oyununu desteklemiş hem de çocuklara çeşitli sorumluluklar vermiş olursunuz.
  Anne ve babaların bazen bu oyunlar hakkında endişeleri oluşuyor, bu endişeler genellikle çocukların oyun içinde kendilerine seçmiş oldukları rollerden kaynaklanıyor (Örneğin bir kız çocuğunun oyunda sürekli olarak asker olması yada bir erkek çocuğunun sürekli aşçı olması gibi…). Çocuk psikologları kendilerine en çok sorulan soruların evcilik oyunu ile ilgili olduğunu söylüyorlar ve bu kaygıların çoğu zaman yersiz olduğunu ekliyorlar.Ebeveynler çocuklarını toplumun oluşturduğu cinsiyet-rol ilişkisine göre eğitirlerken ortaya çeşitli sosyal ve duygusal sorunlar çıkabiliyor, bu durumu engellemek için onu seçimleri konusunda özgür bırakın. Çocuğunuz sürekli aşçı olmak istiyorsa onu engellemeyin, bir gün belki dünyanın en iyi aşçısı olur, kim bilebilir ki???
  Evcilik oyunu çocukların zihinsel ve sosyal gelişimini destekleyen en önemli oyunlardan biridir.Anne baba olarak bu oyunu oynayan çocuğunuza her türlü fırsatı ve desteği sağlamaya çalışın   
Evcilik oyunu ne işe yarar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evcilik oyunu

  evcilik oyunu

  fatmagülü sik oyunu ilk başlarda saçma gelmişti ama şimdi baya izler oldum bana en sıcak gelen kendi ve yiğit
 2. Evcilik Oyunu Bahar & Mert Resimleri

  Evcilik Oyunu Bahar & Mert Resimleri

  Ekranların sevilen yarışma programlarından biri olan evcilik oyununun Bahar ve Mert çiftinin resimlerini sizlerle paylaşıyorum
 3. Mayasılotu Ne İşe Yarar ?

  Mayasılotu Ne İşe Yarar ?

  Mayasıl otu Mayasılotu Yararları Mayasılotunun Faydaları Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden mayasılotu bitkisi, özellikleri ve kullanımı ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :) Mayasıl Otu Nasıl Kullanılır Bitki çiçekleriyle birlikte kaynamış suda demlenerek çay şeklinde veya haricen kullanılır. Mayasılotu Faydası Yüksek tansiyonu düşürür. Gaz söktürücüdür....
 4. trisequens ne işe yarar

  trisequens ne işe yarar

  trisequens kullananlar lütfen bana söyleeyebilir mi adet olamıyorum doktorum verdi bunu bana nasıl kullanacam kilo aldırır diyorlar doğru mu bilgi verirseniz sevinirim lütfeeeen.
 5. Kızılcık ne işe yarar ?

  Kızılcık ne işe yarar ?

  Kızılcık, zengin bir melatonin kaynağıdır; beynimizde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir. Faydaları saymakla bitmiyor Öte yandan önemli hormonların...

Sayfayı Paylaş