Evde müsli nasıl yapılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Evde müsli nasıl yapılır ?
Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi pek çok insan için kafa karıştırıcı olabilir. Sağlıklı bir diyetin anahtarı şudur. Temel adımlar, çoğunlukla bitkilerden (sebze, meyveler, tahıllar ve baklagillerden (fasulye, bezelye, mercimek) elde edilen gıdaları yemek ve yüksek oranda işlenmiş gıdaları sınırlamaktır . Sağlıklı bir yaşam tarzı birçok tercihi gerektirir. Bunların arasında, dengeli bir diyet veya sağlıklı beslenme planı seçmektir. Sağlığımız için öünleri atlamadan tüm besin gereksinimlerimizi karşılamalıyız.( Özellikle sabah kahvaltısını atlamamalıyız. Sabah kahvaltısı en önemli öğündür. ) Kilonuzu yönetmenize yardımcı olan sağlıklı bir beslenme planı aynı zaman da genel sağlığınızı da koruyacaktır. Aşırı kiloluysanız veya metabolik sorunlarınız varsa, yada ideal kilonuzu korumaya çalışıyorsanız, sizlere ev yapımı müsli tariflerimiz olacak.

ev yapımı müsli.jpg

Bu ev yapımı müsli, şimdiye kadar yaptığınız kahvaltılık tahılların en sağlıklı alternatiflerinden biridir. Yüksek omega-3 bakımın dan zengin besinler ceviz, hindistan cevizi,keten tohumu,ve tarçın kan şekerini stabilize eder ve sağlıklı yağlar içerir. Popülerliklerine rağmen, çoğu kahvaltı mısır gevrekleri güne başlamak için iyi bir tercih değildir. Genellikle yüksek oranda işlenmiş yüksek fruktoz mısır şurubu ihtiva ederler. Buda güne başlarken enerji patlaması yaratabilir ve hızla enerjinizin düşmesine neden olabilir. Ev yapımı ve sağlıklı müsli tarifi , zengin ve tatmin edicidir ve şekerli işlenmiş tahıllardan çok daha uzun süre dayanıklı enerji sağlar.

Müsli nasıl hazırlanır ?

Kurutulmuş muz, kurutulmuş kivi, kurutulmuş çilek müsli için kullanılan leziz meyvelerdir. Muzda yüksek oranda potasyum vardır. B ve C vitamini bakımın dan zengindir. Sizi uzun süre tok tutacaktır. Kivi müsli için sağlıklı ve leziz bir meyvedir. C vitamini ve diğer antioksidanların önemli seviyelerini sağlar. Kuru üzüm, kuru kayısı incir ve ceviz mutlaka müslide olmalı.Karışıma az miktarda organik yulaf ekleyebilirsiniz. Bu müsli tarifi sizi hem tok tutacak hemde sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Metabolizmayı hızlandıran bu tarif aynı zaman da kabızlığı da giderecektir. Karışımı ister süt isteseniz yoğurt ile tüketebilirsiniz.

Diğer bir müsli tarifimiz tam bir enerji deposu. Kıtır kıtır gevrek bir müsli için öncelikle pekmez ve bala ihtiyacımız var. ( 1 çay bardağı pekmez 2 yemek kaşığı bal )Pekmez ve balı ocakta kısık ateşte kaynatıyoruz. Ardından fındık,badem ceviz , kuru üzüm ve susamı bu karışıma ilave edip yağlı kağıt üzerine yayıyoruz.Önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişiriyoruz. Soğuduktan sonra tüm olan karışımı parçalar halinde bölüyoruz. Bir kase süte bu parçalardan koyuyoruz. Dilediğiniz kurutulmuş meyve parçacıklarını da bu karışıma ilave edin. Dilerseniz yulafta ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.

müsli.png

Bir kase yoğurda yada süte kurutulmuş meyvelerden ilave edin. Piyasada nerdeyse tüm meyvelerin kurusunu görmeniz mümkündür. Meyvelere ilaveten keten tohumu, fındık,yer fıstığı, ceviz,susam da ilave edebilirsiniz. Bu karışımı tükettikten sonra bağırsaklarınızın hareketlendiğini hissedeceksiniz. Bu karışımı düzenli tüketirseniz ve beslenmenize dikkat ederseniz kilo verebilirsiniz.

Kurutulmuş meyve, kurutma yöntemleri ile hemen hemen tüm su içeriğinin giderildiği meyve türüdür . Meyve kurutma esnasında küçülür. Güneşte yada fırında meyveleri kurutabilirsiniz. Kurutulmuş meyve taze meyvelerden çok daha uzun süre muhafaza edilebilir ve özellikle soğutmanın olmadığı uzun yolculuklarda kullanışlı bir atıştırmalık olabilir. Bazı kurutulmuş meyveler, kalorili içeriğini arttıran işlenmekte eklenen şekerler içerir. Bununla birlikte, katkı maddesi içermeyen kurutulmuş meyveler çok sayıda sağlık faydası sunmaktadır. Kurutulmuş meyveler genellikle taze meyvelere göre daha fazla lif içerir. Sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Özellikle kuru kayısı ve üzüm. Sadece sindirimi desteklemez ayrıca obezite, kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerini önler.

Kurutulmuş armutta C ve K vitamini vardır . Demir ve bakır bakımın dan zengindir.
Kuru üzüm potasyum ve manganez gibi bir çok mineralin iyi bir kaynağıdır!
İncir kalsiyum, magnezyum, potasyum ve manganez gibi önemli minerallerin iyi bir kaynağıdır.
Kayısı, günlük A vitamini E vitamini ve bakır kaynağıdır!
Şeftali niasin ve bakır kaynağı oluştururlar. A vitamini bakımın dan zengindir.

Bazı kurutulmuş meyveler bazı antioksidanlar için iyi bir kaynaktır.Kayısı, kuru üzüm, kuru erik ve incir gibi kuru meyveler beta karoten, E vitamini, niasin, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyumu içerir. Kurutulmuş meyveler de yağ nerdeyse yoktur. Bu da onları sporcular için doğal bir enerji kaynağı haline getiriyor. Ayrıca, sağlıklı kilo almak isteyen insanlar için de iyi bir tercihtir. Farklı kuru meyveler seçerken ambalaj etiketini okuduğunuzdan emin olun. Sadece uygun porsiyon boyutuna değil, aynı zamanda kurutulmuş meyveye başka neler eklendiğine bakın. Çoğu kez kurutulmuş meyveler, lezzeti arttırmak ve suyun mikrobik hücrelerden çekilmesi için ilave şeker eklenerek bozulmaya karşı korunurlar. Alacağınız ürünün katkısız olduğun dan emin olun..

Bu konuya bayıldım. Çünkü bende sabah ve gece uyurken müsli tüketiyorum. Akşam yemeğini hafif geçiştirdiğim için acıkıyorum. Bol kurutulmuş meyveli müsli yiyorum. Sabah bağırsaklarım hareketleniyor ve kabızlık problemi yaşamıyorum. Ayrıca ideal olan kilomuda sağlıklı bir şekilde muhafaza ediyorum. Müsli tarifinizi mutlaka uygulayacağım.

Sabah kahvaltımı genelde müsliyle yapıyorum. Hazır alıyorum. İçinde kahvaltılık tahıllar kurutulmuş meyveler , fındık fıstık susam ve badem bulunuyor. Vücudumun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddeleri müslide var. Uzun süre beni tok tutuyor ve metabolizmamı hızlandırıyor. Aslın da evde hazırlamak daha mantıklı. Bu müsli tarifini bende mutlaka yapacağım

Geri