Evde Ofis Rahatlığı

M

Misafir

Forum Okuru
Evde Ofis Rahatlığı
Evde Ofis Rahatlığı

Büyük ölçekli ofisler için pek mümkün olmasa da küçük ve orta ölçekli ofislerden yürütülen işler, artık rahatlıkla evlerden yürütülebiliyor.

Ofisteki rekabet ve gürültü ortamından uzak kalındığı için iş veriminin düşmesi tehlikesi gibi faktörler işini yaşam biçimi haline getirmiş kişileri tehdit etmiyor.

1930-1940'lı yıllara kadar uzanan 'ev-ofis' kavramı, aralarında çok fazla zaman farkı olan ülkelerle ilişkilerin yürütülmesinde de kolaylıklar getiriyor. Kurallarımızı kendimiz koyduğumuz ev-ofislerimizde rahatımızı tam olarak sağlamak için tasarımcılar ve üretici firmalar da kollan sıvamış durumdalar. Çalışma ortamında ihtiyaç duyulacak ergonomik özellikleri ev ortamına ters düşmeyecek malzeme ve formlarla birleştirerek kullanıma sunuyorlar.

Ofis evin neresinde olmalı?

Evin bir bölümünü ofise dönüştürmek için İhtiyacınız olanlar, çalışabileceğiniz bir alan, oturacağınız bir koltuk yeterli depolama ünitesi, gerekli elektronik donanım ve ışıktır. Ev-ofisinizin konumu da çok önemli bir konu. Öncelikle ofisinizin mutfağın, oyun odasının ya da misafir odasının yanında olmamasına dikkat edin. Eğer iş için misafir kabul etmeniz gerekiyorsa, misafirlerinizin evin tamamında bir tur atmadan çalışma mekanınıza ulaşmalarını sağlamalısınız. Bu mümkün değilse, ev-ofisin bir dezavantajı oluşacak. Müşterilerin gelip gitme olasılığına karşılık, yaşama mekanınızı sıcak bir eve nazaran daha ciddi dekore etmeniz ve gerçek bir ev rahatlığından uzak bir şekilde sürekli derli toplu tutmanız şart.

Nasıl bir çalışma masası?

Yazı yazmak ve telefonla konuşmak ana faaliyetlerinizdense masanızı bilgisayar donanımlarını taşıyacak ağırlıkta seçmeniz gerekir. Temizlik zorunluluğu ve uzun süreli temasta romatizmaya neden olduğu gerekçesiyle cam masalar yerine, ahşap masaları tercih edin.

Koltuğunuz omurganızı destekleyen formda, ayarlanabilir yükseklikte ve depolama ünitelerine kolayca ulaşabilmeniz için tekerlekli olmalı. Depolama üniteleri, evrak ve malzemelerinizi düzenlemekten öte, dağınıklığın üzerine bir kapak kapamak suretiyle daha düzenli bir çalışma ortamı yaratmanızı sağlayacak.

Bilgisayar, faks, telefon

Elektronik donanımlar ve telekomünikasyon elemanlarına gelince, bilgisayar ekranını pencerenin ya da bir ışık kaynağının önüne veya karşısına yerleştirmeyin, doğrudan güneş ışığından koruyun ve soğuma fanlarının verimli çalışabilmesi için cihazlann etrafını boş bırakın. Faks, modem ya da değerli iş ekipmanı ve hizmederi için ilave telefon hattına ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin. Elektronik ekipmanın tümünü çalıştırmak için yeterli priziniz olduğundan emin olun. Ayrıca prizlere voltaj koruyucu takmanız, bilgisayar ve modem için yararlı olacaktır. Hard disk sürücüsü ve floppy disketleri güçlü manyetik alanlar yaratan cihazlardan uzak tutun. Fotokopi cihazınız varsa havadar bir yere koymanız cihazın çıkardığı kötü kokudan ve zaman zaman yayılan karbonmonoksitten kurtulmanızı sağlar. Elektrikli cihazların havanın nemini alarak ve artı bir elektrik yükü vererek sağlıksız bir ortam oluşturmalarını, yerleştireceğiniz ev bitkileri ve iyonlaştırıcılarla önleyebilirsiniz.

Aydınlatmanın püf noktaları

Ev-ofiste maksimum görsel konfor sağlamak için aşağıdaki kriterleri göz önüne almalısınız. Aydınlık düzeyi ve dağılımı, panltı düzeyi ve dağılımı, kamaşmanın sınırlanması, modelleme, renk sıcaklığı, renk refleksiyonu açısından iyi ile çok iyi arasında olan ışık kaynaklan kullanılmalı. Işığın homojen dağılımı, görsel konforun ön koşullarından biri. Çalışma alanlarında genellikle masa üstü aydınlatmaları kullanılıyor. Oysa gözünüzün fiziksel yorgunluğunu önlemek açısından en iyi çözüm ışık kaynağının tavandan olması. Ancak aydınlık şiddeti yetmiyorsa masa üstü aydınlatmaları kullanmak uygun olabilir. Sonuç olarak, işin yapılış biçimi ve yerinden çok nasıl sonuçlandırıldığı önemli. Kişinin kendini iyi his¬settiği ve azami ölçüde verimli olabildiği bir ortamda çalışması esas. Çünkü, dünyada ofisler evlere taşınırken evler de ofise taşınıyor. Ofislerde de evinizde görmekten rahatsız olmayacağınız mobilyalar kullanarak gittikçe kişiselleşen çalışma ortamları yaratılıyor
 

Benzer İçerikler

Üst