Evde Spor Yapılırmı Hakkında Bilgi

M

Misafir

Forum Okuru
Evde Spor Yapılırmı Hakkında Bilgi
Evde Spor Nasıl Yapılır
Evde Spor Yapılırmı Hakkında Bilgi

Evet Melek'ler, genç ve sağlıklı, fit görünmek için spor yapmak şart bunu artık hepimiz biliyoruz. Peki ya evde nasıl spor yapacağım mı diyorsunuz; o halde buyrun Melek'ler. Bu yazımızda evde spor yapma konusunda bilgiler aktarıyoruz.

spor2-18c.gif


Sağlığınız için özellikle evde ve salonda uygulayabileceğiniz egzersizlere dikkat edilmesi gerekiyor

Kışın ev sporları nasıl yapılmalı

Günümüzün modern çağ insanı sporu boş vakitlerini daha eğlenceli kılmak, motivasyon sağlamak, vücut geliştirmek, fitness, kardiyo egzersizleri, kilo vermek gibi nedenlerle yapmaktadır. Spor evde, salonda, açık havada yapılabilir. Açık hava ve kapalı salonlar olmak üzere ayrıldığı gibi yaz ve kış sporları olarak da ayrılabilir. Kış sporları açık havada yapılabileceği gibi hava şartları nedeniyle salonda ya da evde yapılmaktadır. Evde yapılabilecek sporlar kilo almamak, hacim kazanmak, sıkılaşmak, vücut geliştirmek, kardiyo egzersizleri olarak yapılabilir. Herhangi bir alet kullanmadan evde 3 temel hareket yapılabilir.

Bunlar barfiks, şınav ve mekik hareketleridir.

*Barfiks: Kanat, sırt, pazu

*Şınav: Göğüs, arka kol

*Mekik: Mide yan karın kası ve bacak kaslarını geliştirir.Evde aletli sporlar da yapılabilir

Aletli olarak evde ağırlık sehpaları, el yayları, pilates topu, sabit bisiklet, koşu bandı kullanılabilir. İp atlama, bisiklet binme, koşu bandı, kardiyo ve aerobik egzersizlere yönelik çalışmalar da kullanılabilir. Bu tip hareketlere ilave olarak spinnig, dans, oryantal, pilates vb. yapılabilir.

Kendinize uygun sporları yapmalısınız
Evde veya salonda spor egzersizleri yoga, aerobik, jimnastik, tae-bo, aikido, modern dans, latin dans, oryantal, step, spinning, plates, olarak sıralanabilir. Bu tür aktiviteler farklı kas ve eklemlere yük bindirir.

Bu yüzden kişiye uygunluğu incelenmelidir.

Spor için en uygun saat öğle sonrası
Sporun günü hangi saati yapılacağı önemli bir konudur. Gün içinde belirli saatlerde vücudun hormonel aktivite seviyesi ve refleks cevabı farklılık gösterir. Kalp, tansiyon seviyesi kan hormon ve yağ seviyesi farklılık gösterir. Sabah saatleri sanılanın aksine spor için uygun saatler değildir. En uygun saatler öğle sonrası 16:00 – 19:00 arasıdır.
 

zeynepkosan

Yeni Üye
Üye
Ben evde spor yapamayanlardanım malesef :( birde plates sanki bana evde yapılabilecek bir spor gibi gelmiyor tabiki çok basit esneme hareketleri dışında..Grup dersleri benim favorim bireyseldede sıkılıyorum.Bir spor merkezine yazıldım ancak erken üyelik olduğu için henüz faaliyete girmedi. Heyecanlıyım bakalım açılsın ve başlamak istiyorum yaz geldi malum:(
 
Y

Yıldız123

Forum Okuru
Evde veya salonda yapacağınız sporlardan önce beslenme konusu gelmektedir. Sağlam bir kahvaltıdan sonra yapacağınız ufak ısınma hareketleri sizi güne daha enerjik hazırlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca özellikle bayanlar için başlangıçta kendi vücut ağırlıkları ile yapacakları hareketler sakatlanmaları önleyecağinden daha sağlıklıdır.

Güzel bir ısınma sürecinden sonra çalıştırmak istediğiniz bölgelerinizi günlere bölerek dinlenmeyi de sağlayabilirsiniz. Örneğin birinci gün karın bölgesi, ikinci gün kalça bölgesi ve üçüncü gün bacak bölgesi şeklinde kendinizi programlayabilirsiniz. Karın bölgesi için en temel hareket mekik çekmektir bunu rahatlıkla ağırlık kullanmadan yapabilirsiniz başlangıçta 3 set 10 tekrar yeterli olacaktır. Kalça bölgesi için ise köprü hareketini uygulayabilirsiniz. Ve son olarak bacak bölgesi içinde en temel hareket olan squat yapabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe setlerdeki tekrar sayılarını arttırabilirsiniz.
 
Üst