1. saniye

  saniye Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Evim Küçük dDye Üzülmeyin

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında saniye tarafından paylaşıldı.

  Planlanan işlevi estetikten ödün vermeden yerine getiren çözümler, kullanışsız ya da yetersiz mekanları değerlendirmenin en iyi yoludur. Önemli olan, hacim için uygun üniteyi seçmek ya da mekana özel bir çözüm geliştirebilmektir.
  < Konu Resmi..>

  Kimi zaman birden fazla işleve cevap verebilen modüller, mekanlara ferahlık getirilmesine de olanak verir. Küçük mekanların projelendirilmesi mimari veya dekorasyon anlamında birçok detayı ve genel konseptleri çok dikkatli ele almayı ve doğru yorumlamayı gerektirir.

  Küçük bir mekanda gerekli mobilyaları ustaca yan yana, üst üste koyup gerekli fonksiyonları sağlayabilirsiniz, ama sonuca baktığınızda o mekan boğucu, dar, sıkıcı kısaca kullanıcının yaşam kalitesini düşüren bir ev olup çıkar. O nedenle bu tip mekanların planlanmasında öncelik, fonksiyonelliği sağlarken mekanı büyük ve ferah gösterecek elemanları öne çıkarmaya verilmelidir.

  Bu kriterleri sıralamak gerekirse;

  • Evin doğal ışığını inceleyerek, yansıma yüzeyleri olan duvarlarda boya olarak açık renkler kullanmak ve yüzeyleri mobilyaya boğmamak gerekir.

  • Doğru kullanıldığı takdirde ayna ve mat cam, dekoratif obje olarak değil de, yüzey kaplaması şeklinde mekanı ve ışığı daha da zenginleştirir.

  • Aydınlatma armatürlerinin yerlerinin ve tasarımlarının seçimi önemlidir.


  • Zemin kaplamalarında kesintisiz malzeme kullanmak doğru olur. Eğer farklı malzemeler, örneğin parke,seramik, halı birarada kullanılacaksa tek renge gitmek en iyi çözümdür. Mümkün oldukğunca açık renkleri tercih etmek kaydıyla...
  • Banyo, mutfak gibi ıslak hacimlerde kullanılacak seramik ebadı da büyük değil küçük olmalıdır ki, mekan olduğundan daha büyük algılanabilsin.

  • Evin genelinde kullanılacak renklerde gri tonlarından ve turuncu, kırmızı gibi parlak, iddialı renklerden kaçınmak, onun yerine pastel renkleri, içinde sarı bulunan kemik tonlarını öne çıkarmak dekorasyonu kolaylaştırabilir.

  • En önemlisi koltuk, kanape, masa gibi haraketli mobilyaların seçiminde küçük boyutları gitmek, yeterli olan minimumla yetinmektir. Bu durum, kullanıcıya mekan avantajı sağlar.

  • Perdeleri duvarlarla aynı renk ve tonlarda düz hatlı modeller tercih ederek planlamak, mekan ferahlığına katkıda bulunur.

  • Mimari planlamada duvar bölmelerini en aza indirgemek, dolap, paravan gibi elemanları bölücü olarak kullanmak metrekare kazanmakta oldukça etkilidir.

  Diğer öneriler
  Yaratıcı çözümlere en çok gereksinim duyulan küçük hacimlerde, mekana göre, kullanılacak mobilyalarda da bazı önemli noktalar vardır. Antrede, üzerine oturup, ayakkabı giymek için kullanılacak ahşap bir eleman, içinde gündelik ayakkabıların da durabileceği küçük bir sandık yer alabilir.

  Salonda, üçlü kanape çok şık olmak kaydıyla mutlaka çekyat tarzında düşünülmelidir. Masa, çok yer kaplamayan, açılır tarzda, tercihen dairesel formda olmalı. Büyük sehpalardan kaçınılmalı, ancak yine de büyük isteniyorsa alçak boyda olanları seçilmeli. Ağır hantal büfelerin yerine TV, kitaplık, açılır-kapanır çalışma masası ve büfe fonksiyonlarını içeren çokamaçlı sistemler kullanılabilir.

  Mutfak da küçük evlerde önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor çoğu zaman. Eğer mimari planlama imkanı varsa, kısmen açık mutfak sistemi uygulanmalı. Ancak bu yarı açık sistem yine de misafir kabul esnasında tam kapanabilir bir çözümü içinde barındırmalı. Dekoratif, açık raflar kullanılabileceği gibi tavana kadar yüksek, kapalı tezgahüstü dolaplar da tercih edilebilir. Kimi zaman komodin bile koyacak yerin olmadığı yatak odalarında ise, içi sandık fonksiyonlu bir yatakbaşı hem depolama hem de sergileme işlevini görebilir.   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: Evim Küçük dDye Üzülmeyin
  bilgiler için teşekkür ederim canım
   
Evim Küçük dDye Üzülmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlerde 'küçük' rekabeti'

  Evlerde 'küçük' rekabeti'

  Evlerde 'küçük' rekabeti' Küçük ev aletleri pazarında en yeni teknoloji ürünlerine 'tasarım' ve 'pazarlama stratejileriyle' katma değer katan şirketler arasındaki rekabet doruğa ulaştı. Pazarı bu denli dinamik tutan yalnızca şirketlerin sürekli yeni ürünleri piyasaya çıkarmaları değil. Gittikçe bilinçlenen tüketicinin küçük ev aletlerinin işlerini kolaylaştırdığını ve kendilerine zaman...
 2. Eviniz Küçük Diye Üzülmeyin Bu Önerilerle Kullanım Alanını Genişletebilirsiniz

  Eviniz Küçük Diye Üzülmeyin Bu Önerilerle Kullanım Alanını Genişletebilirsiniz

  Küçük bir eviniz mi var? Umutsuzluğa kapılmayın. En küçük mekanlarda maksimum kullanım alanı yaratmak için bu tavsiyelere uyun ve iyi bir tasarımın tadını çıkarın DAR ALANLARDA YAPILMASI GEREKENLER İyi bir tasarımın tadını çıkarmak için saray gibi evlerde yaşamak gerekmiyor. Aslında küçük alanları büyütmek konusunda aşağıda bolca fikir var; odayı geniş gösteren boyama şekillerinden,...
 3. Disney Küçük Ev Gereçleri

  Disney Küçük Ev Gereçleri

  Çocuk Ruhunuzu Mutfağınıza Yansıtın
 4. eviniz küçük diye üzülmeyin

  eviniz küçük diye üzülmeyin

  Eviniz oldukça küçük olabilir fakat unutmayın ki küçük odalarda da çok fazla şey yapma imkanına sahipsiniz. Nasıl mı? Tabii ki uygulayacağınız birkaç taktikle... Renk İlk önce küçük olan odanız için seçeceğiniz renk önemlidir. Renk hem odanın görünüşünü değiştirir hem de siz de farklı duygular uyandırır. Mavi ve yeşil tonları odayı olduğundan çok daha geniş gösterir. Kırmızı ve sarı tonları...
 5. Eviniz İçin Küçük İpuçları

  Eviniz İçin Küçük İpuçları

  Eviniz İçin Küçük İpuçları Evinizi güzelleştirmeye ya da istenen değişiklikleri kolayca gerçekleştirmeye yarayacak küçük hileler sunuyoruz. Kokulu ampullerle eviniz şenlensin Bir toz bezi kullanarak ampullerin altına kokulu esanslardan sürün. Işıkları açtığınızda kokular etrafa yayılsın. Lavanta esansı son derece iyi sonuç verecektir. Sıcak ve özel bir atmosfer yaratmak istiyorsanız kendi...

Sayfayı Paylaş