Evinizdeki mikroplardan kurtulmanın yolu kardan geçer

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
#1
Evinizdeki mikroplardan kurtulmanın yolu kardan geçer
Elektrik süpürgeleriyle tam anlamıyla yok edilemeyen bazı mikroplar, kar soğuğunun etkisiyle yok olabiliyor. Kış aylarında soğuklara karşı dirençsiz olan tifo, dizanteri ve kolera gibi hastalıklara yol açan bakteriler, dış çevrede bulunmuyor. Ancak, dışarıya göre sıcaklığın yüksek olduğu evlerde, bakteriler çoğalabiliyor.
Bazı elektrik süpürgeleriyle tam anlamıyla yok edilemeyen hastalık yapıcı mikroorganizmalar, kar soğuğunun etkisi altında yok edilebiliyor, bunun için de halıların karla süpürülmesinin faydası var.

Kış aylarında hastalık yapıcı bazı bakteriler soğuklara karşı dirençsizdir. Bu nedenle kış aylarında tifo, dizanteri ve kolera gibi hastalıklara yol açan bakteriler dış çevrede bulunmuyor çok düşük ısılarda sadece virüsler etkili olabiliyor ve hastalıklara neden olabiliyorlar.

Kış aylarında ev temizliğine dikkat
Evlerde ise durum biraz farklı; sıcaklık dışarıya göre yüksek olduğu için bakteriler çoğalabiliyor. Ev ortamı, bakterilerin üremesi için ideal sıcaklığı korur. Özellikle soğuk geçen kış aylarında dışarıda yaşayamayan E.coli gibi bazı mikroplar evde rahatlıkla üreyebilir. Bu nedenle evin hijyeni vucut direncinin düştüğü kış aylarında büyük önem taşıyor. Yıkama özelliği bulunan temizlik maddesi katkılı elektrikli süpürgeleri mikrop konusunda etkili. Ancak bazı süpürgelerin mikroplara karşı bu etkisi yok.

Bu nedenle tifo, dizanteri ve kolera gibi hastalıklara karşı korunmak için özellikle temizlenmesi güç halıların, karla süpürülmesinde fayda var. İçerisinde fazla oranda mikrop barındıran halının üzerinde bir süre bekletilecek kar, bakterilerin faaliyetlerini önemli ölçüde durduracaktır. Kış aylarında arada bir evi karla süpürmek sağlık için yararlı olabilir.

Özellikle mikroplara karşı dirençleri düşük olan bebek ve çocukların kirli halılar nedeniyle risk grubu ooluşturuyorlar. Bu nedenle halı ve kilimlerinin temizliklerinin yapılması önem taşıyor.

Kaynak: e-kolay.net 
  Evinizde Temiz Sandığınız Mikrop Yuvaları hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Ramazan Pidesi / Ev yapımı Ramazan Pidesi / Ev yapımı
Sadece ramazanda değil, her zaman bayılarak tükettiğimiz milli pidemiz :) Malzemeler: *** 1 su bardağı ılık su/1 su bardağı ılık süt (süt kullanmadan,sadece su ile de yapılabilir.) 1 yemek kaşığı kuru maya 1 yemek kaşığı şeker 1/2 çay bardağı...
Ekmekler&Pideler 0
Ceza evine mektup kaç günde ulaşır? Ceza evine mektup kaç günde ulaşır?
Arkadaşlar cezaevinde olan birine mektup yolluyorum kaç günde eline ulaşır vede o bana yazarsa onun mektubunun gelmesi ne kadar zamanı alır lütfen yardım edin
Dert Köşesi 0
Sevgilim ceza evinde onu çok özlüyorum Sevgilim ceza evinde onu çok özlüyorum
Arkadaşlar sevgilim cezaevinde 3 ay oldu kendimi çok yalnız hissediyorum özlüyorum haber alamıyorum bu acı nasıl geçer
Kadınca 5
Evde En Çok Mikrop Olan Yerler Nereler? Evde En Çok Mikrop Olan Yerler Nereler?
en çok mikrop nerde bulunur mikrop nerelerde bulunur Sevgili melekler, neden evimizi temizleriz, neden sürekli ellerimizi yıkarız? Tabiki mikroplardan arınmak için öyle değil mi? Peki bu mikroplardan yetrince uzak kalabiliyor muyuz...
Faydalı Bilgiler 2
Evinizde Temiz Sandığınız Mikrop Yuvaları Evinizde Temiz Sandığınız Mikrop Yuvaları
banyo küveti, biberlik, diş fırçaları, diş fırçası, evdeki mikrop yuvaları, Gazete Habertürk, güncel bilgiler, habertürk, habertürk haber, İç Hastalıkları Uzmanı, kadın, kadınlar ve sağlık, klavye, klozet, klozet kapağı, kolibasili...
Bunları Biliyor musunuz ? 0

Benzer Konular