Evinize Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Evinize Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler, halı nasıl seçilir, halı seçimi nasıl yapılırSevgili melekler, yaşam alanlarına ayrı bir sıcaklık ve hava veren halılar, hem görüntü olarak hem de kullanış açısından doğru değerlendirilip seçimi yapılması gereken materyallerdir. Günümüzde mobilya trendlerine paralel şekilde değişen halıların seçiminde kalite, maliyet ve kullanım kolaylığı açısından herşey düşünülerek bir seçim yapılmalıdır.halı-seçimi.jpegHalı seçimini kullanılacak mekana göre yapılmalıdır. Bu anlamda halının dokusu belirleyicidir. Örneğin çocuk ve oturma odalarında yoğun kullanım etkisi düşünülerek, aşınma ve kirlenmeye dayanıklı, sık ilmekli halılar tercih edilmelidir.

Halıda kullanılan malzemenin kalitesinin de önemi büyüktür. Kaliteli bir yünle dokunan halının ömrü çok uzun ve lekelere karşı da dirençli olur.

Halı seçiminde fiyat, renk ve dokunun yanı sıra; kolay temizlenebilme, ısı yalıtımı ve ses emiciliği gibi ayrıntılara da dikkat edilmesi gerekiyor. Yumuşaklık, kırışma yoğunluğu, suya ve ışığa karşı duyarlılık ise önemsenmesi gereken diğer unsurlar…


Güven Şart
İster makine ister el dokuması olsun halının yapımında kullanılan malzemenin kalitesine, yünün menşeine ve oranlarına dikkat edilmesi gerekir. Bunun için en basit yöntem halının çıkardığı hav oranına bakmaktır. Kaliteli malzemeyle yapılan halılarda hav çıkma oranı çok düşüktür. Alıcı halıdan çıkan hav miktarına göre kalite konusunda bir fikir edinebilirler.

El dokuması halıda kaliteyi belirleyen unsurlardan biri de ilmik sayısıdır. Ancak çok sık dokunmasına karşın kalitesiz düğümden oluşan bir halı için bu önemli değildir. Türk düğüm tekniği çok dayanıklı olduğundan Türk halıları tavsiye edilmekle birlikte, Çin, Nepal, Pakistan’dan gelen halılar önerilmemektedir.

Halınızdaki lekelerin kalıcı olmasını istemiyorsanız, anında müdahale etmelisiniz. Temiz bir bez veya sünger kullanarak, katkısız bir sabun ve su ile lekeyi yaymadan temizleyebilirsiniz. Yalnız kullanacağınız suyun sıcaklığı 30 dereceyi aşmamalı; temizlik sırasında çamaşır suyu gibi ağartıcı ve alkollü kimyasallar içeren deterjanlardan kaçınılmalıdır. Halınızın kullanılmadığınız zamanlarda, rulo haline getirip, rutubet olmayan bir yerde muhafaza etmelisiniz.

El halısı makine halısına göre yıkamada daha avantajlıdır. Halılar yılda en fazla bir kere yıkanmalı. Doğru yıkanması halinde el halısı defore olmaz.Adım adım halı temizliği
Sıvıları bir havlu, katı-sıvı karışımlarını ise kaşık yardımıyla ve mümkün olduğunca çok miktarda temizleyin.

- Sıvı dökülen yerin üzerine havluyu bastırarak, kalan nemi alın. Kesinlikle ovmayın. Ovalayarak silmek halı yüzeyini bozar ve lekenin halıya daha fazla nüfuz etmesine neden olur.

- Halıya ılık suyla ıslatılmış havlu (asla sıcak olmamalı) uygulayarak, lekenin artık gelmediğinden emin olana kadar tampon uygulayın. (Ovmaktan mutlaka kaçının!)

- Eğer leke hâlâ çıkmadıysa, 1/4 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanını bir bardak ılık suya karıştırarak deterjan solüsyonu elde edin.Deterjan oranına dikkat!
Şayet fazla kaçırırsanız halınızdan çıkarmakta zorlanırsınız.

- Deterjan solüsyonunu uyguladıktan sonra beş dakika bekleyin ve temiz ılık su ile durulayın. Halı deterjandan arınıncaya kadar işlemi tekrarlayın. Aksi halde temizlenmeye çalışılan bölge toz toplamaya başlar.

- Sıvı dökülmüş alana, nemi emmesi için kağıt havlu koyun.
Leke yapmayacak bir cam veya seramik parçasını da kağıt havlu üzerine yerleştirerek, ağırlık uygulayın. Lekeli yeri böylece 1 gece bırakın.

- Halı kuruduğu zaman tüylerini eski haline getirmek için elektrikli süpürgesi ile vakumlayın.

- Leke hala görünüyorsa, 3’ten 7’ye kadar olan aşamaları tekrarlayın. Zira leke halıya derinlemesine nüfuz edip geri geliyor olabilir. Hâlâ bir sonuç alamadıysanız, profesyonel bir temizlik şirketinden yardım isteyin.


Renk ve Desenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Halının rengi ve deseni mekanın havasını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Açık renk bir halı, alanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlarken, ışığı yansıtma özelliği mekanı daha aydınlık yapar. Koyu renkler ise daha sıcak bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olabilir. Orta renk tonlarındaki halılar daha kolay temizlenme imkanı sunar. Düzensiz ve çok renkli desenler, kir ve lekelerin görünürlüğünü azaltır. Büyük desenli halılar, mekanı daha dar, küçük desenli halılar ise daha geniş gösterir.
 
Üst