Evinizin güvenliği.

M

Misafir

Forum Okuru
Evinizin güvenliği.
Evinizin güvenliği...
fay0122.jpg
İstatistiklere göre hayatınızın bir noktasında soyulacaksınız. Yani hırsızlar gelip birşeylerinizi çalacak. Eğer soygun arabanız ya da işyeriniz gibi sizin bulunmadığınız bir yerde gerçekleşiyorsa sorun yok. Büyük ihtimalle çoğu sigorta kapsamına giren bir zararla karşılaşırsınız.

Ama hırsız akşam siz evde uyurken ziyaret ediyorsa daha başka riskler de olabilir. Malınız gittiği gibi darpda söz konusu olabilir daha başka istenmeyen ruhu ve bedeni incitici olaylar da.

Apartmanlara sabahtan akşama kadar o kadar çok insan girer ve çıkar ki, bunların arasından ikamet etmeyenleri ayırmak çok zor olur. İstanbul gibi büyük şehirlerde ise komşular birbirini pek tanımadığından merdivenden yukarı çıkanın kim olduğunu bilmek adeta şansa kalmıştır.

O zaman ne yapacağız? Bir pompalı tüfek alıp kendimizi dairemize kilitlemekten çok daha değişik seçenekler mevcuttur. Aşağıda size bazı önerilerimiz olacak, bu şekilde hiç değilse hırsızı kapınızdan uzak tutabilirsiniz.

Sağduyunuzu kullanın
Ne düşündüğünüzü biliyorum: "Hayatta bize hırsız uğramaz. Kim elektrikli traş makinası ile deri ceket çalmak isteyecekki?" diyebilirsiniz. Eğer evinizde bunlardan başka bir şeyiniz yoksa korkmanıza gerek yok. Ama TV, müzik sistemi, bilgisayar, para ya da çok değerli bir tablo, antika silah gibi şeyleriniz varsa, bazı tedbirler almakta fayda vardır.

Hedefiniz hırsızlara zarar verecek bubi tuzakları hazırlamaktan çok, ilk etapta dairenize girmelerini engellemek olmalı. Eğer birisi gerçekten dairenize girmek isterse, girer. Yapmanız gereken "Buraya bak, hiç bir güvenlik önlemi almadan bir çok değerli şey saklıyorum" diyen bütün işaretleri ortadan kaldırmanız gerekir.

En önemlisi sağduyunuzu kullanmanız. Örneğin, evden 15 dakika için çıksanız bile kapıyı kilitleyin. Bir çok hırsızlık olayı insanların pazara veya bakkala gitmek için evlerinin kapısını doğru dürüst kilitlemeden çıktıkları o kısacık zaman diliminde olmaktadır. Ayrıca pencereleri bütün gün açık bırakmayın. Kapıya yapıştırılan "Sütçü, bugün evde yokuz komşuya 3 kg süt bırakmayı unutma!" türü notlar aynı zamanda "Bay hırsız, bugün akşama kadar evde yokuz!" anlamınada gelmez mi?

Eğer tatilde değilseniz
Eğer evde yoksanız herzaman kapınızı kilitleyin ve pencereleri kapalı tutun.
Asla kapınız yarı açık ya da kilitlemeden bırakmayın. Hatta karşı komşuya geçmiş bile olsanız. Bir suç işlenirken eve geri dönüyor olabilirsiniz. Eğer evinizde birinin olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle içeri girmeyiniz. Hemen polisi arayınız.

Asla bilmediğiniz sizi ilgilendirmeyen bir iş için gelen kimseye kapı otomatiğini kullanarak cümle kapısını açmayınız. Eğer o tamirci diye kapıyı açtığınız kişi bir hırsız ise, kendi güvenliğinizi tehlikeye attığınız gibi, onu içeri alan sersem durumuna düşersiniz. Bundan dolayı çağırmadığınız bir tamirciye apartman giriş kapısını açmayın, ve sizin çağırdığınız tamircidende kimlik isteyiniz. Hatta gelen polis olduğunu söylese bile kimlik sorunuz, emniyet görevlileri de araştırma yaparken kimlik ibraz etmek zorundadırlar. Eğer size kimlik gösteremezlerse içeri almayın ve hemen polise haber verin.

Asla yedek anahtarınızı dairenizin dışında bir yere koymayın. Eğer anahtar kaybetmek gibi bir huyunuz varsa kapıcıya ya da komşunuza yedek bir anahtar bırakın Özellikle yalnız yaşayan bayanlar, tam adınızı kesinlikle ana girişteki kapı ziline yazmayın. Adınızın ilk harfi ve soyadınız yeterli. Özellikle kapı zilinde yalnız bayan adını görenler ilk hedef olarak buraları seçmektedirler.

Pahalı takılar ve eşyalar konusunda aşırı havalı olmayın. Unutmayın, evinizin ve varlıkların gösterişini minimumda tutun. Orada burada havalı bir biçimde sahip olduklarınızdan bahsederken kimlerin kulak misafiri olduğunu bilemesiniz.
Tatilde iseniz.

Bir günden fazla evden uzaklaşıyorsanız, soygun riski artar. Fakat bu seyahat edemezsiniz anlamına gelmez. Sadece tedbir almanız gerekir. Bunun anhatarı ise evin boş olduğu hissini vermemek.

Pahalı mücevher gibi değer verdiğiniz şeyleriniz varsa, yanınızda götürün ya da sorumluluk sahibi bir arkadaşınıza bırakın (ya da kiralık kasa tutun.)
Evdeki TV radyo gibi aletlerle lambaların arada bir açılıp kapanmasını sağlayan aparatlar kullanın.

Siz yokken gelecek mektupların posta kutusunda birikmesini engelleyin. Güvenilir bir komşunuzun posta kutusunu boşaltmasını sağlayın

Tahmin edilemeyecek birşeyin olabileceğini göz önünde bulundurarak kıymetli eşyanızın listesini sigorta firmasına gönderin.
Ama en iyi fikir, güvenilir bir arkadaşınızın siz yokken evinizde kalmasını sağlayın
 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Cevap: Evinizin güvenliği.

paylaşımın için teşekkürler canım
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst