Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Evlat Edinilmiş Çocuk

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Evlat edinilmiş çocuğun geleceği üzerinde art arda incelemeler yapan bir çok uzman, bu çocukların zihinsel gelişimlerinin normal sürdüğü, ancak evlat edinen anne-babasının, genelde kaygılı mükemmelik isteyen davranışına, kültürel durumuna, aile ortamına bağlı değişimler gösterdiği konusunda görüş birliğindedirler.
  Psiko-sosyal ve duygusal gelişimde, pek çok faktor etkilidir. Bunlardan en önemlileri, evlat edinen, anne–babanın tavrı, çocuğu evlat edinilene kadar yaşadığı ortam ve bundan etkileniş biçimidir.

  Bunun yanı sıra, evlat edinme isteğinin motifi de büyük önem taşır. Bu, sevme isteği olmalıdır, sevilme değil.

  Evlat edinilen çocuklar, genelde problemli çocuklardır. Bunların bir kısmında psikolojik bozukluklarda görülür. Bunlar duygusal dengesizlik, içe kapanma, aşırı hareketlilik, saldırganlık gibi bozukluklardır. Bunların sebebi, çocuğun yetiştiği kurum hayatı, sevgi eksikliği, terk edilmişlik duygusu, evlat edinilme ile gelen ortam değişikliği vb. olabilir.

  Evlat edinmede ortaya çıkan bir problem de, bunun çocuğa açıklanmasıdır. Çocuğun evlat edinildiği bir ömür boyu saklanamaz. Açıklama, ergenlik öncesi yapılırsa ve çocuk edinildiği ailede güven bulursa, ortaya çıkan sorunlar çok daha hafiftir.

  Bir çok uzman, çocuğun durumundan 3-4 yaşlarında, haberdar olmasını gerektiğine inanır. Çocuğa “evlat edinme” sözcüğü kullanarak açıklama yapılırken, seçildiği belirtilmelidir. 3-6 yaş arasında açıklama yapıldığı taktirde, özdeşim sorunları başgösterebilir. Çocuğun gerçek ebeveynini düşünmesi, kaygıya sebep olabilir. Evlat edinen ebeveyn tarafından bırakılma korkusu ortaya çıkabilir. Bu kaygılar zamanla artabilir.

  Bazı uzmanlar, hemen erinlik öncesinde edinildiklerini öğrenen çocukların uygunsuz duygulanımlar gösrerdiklerini, kendilerini evlat edinen aileye karşı saldırgan olduklarını ve daha sonra onları terk ettikleri gözlenmiştir.

  Gerçek ebeveyniyle ilgili açıklamalar, evlat edinenlerin bilgisiyle sınırlanır. Bu açıklamalar, çocuğun gözünde gerçek ebeveynini, ne çok iyi ne de çok kötü görmesine sebep olmalıdır. Gerçek anne-baba hakkında bilgi edinme ihtiyacı, evlat edinenlerle pozitif özdeşleşme eksikliğinden doğabilir. Bazı uzmanlara göre, çocuğun gerçek anne-babası tarafından terk edilme korkuları ortaya çıkarabilir.

  Çocuk büyüdükçe anne-babasının nasıl birer kişi oldukları gerçeği ile daha yakından yüz yüze getirilmelidir. Çünkü, evlat edinen ebeveynde bulamadığı bazı özellikleri asıl anne-babasına atfedebilir, onları gözünde büyütüp, her kırıklığında onların hayallerine sığınabilir. Bunun sonunda evlat edinen ebeveyninden de uzaklaşabilir.   
Evlat Edinilmiş Çocuk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlat

  Evlat

  Kız çocuğunu görmek; işlerinin iyi gideceğine, annenin kız çocuğunu görmesi; darlığa düşecekleri şeklinde yorumlanır. Servete ve paraya işarettir. Kız evlat görmek; işlerinin iyi gideceğine, Rüyada kendi evlatlarinizdan birini veya bir kaçini görmek, zenginlik ve bolluk isaretidir. Evladinizin hastalandi-gini veya öldügünü görmek, onlarin uzun yillar ve mutluluk içinde yasayacaklarina ve sizin...
 2. Evlat edinilen çocuğa maaş bağlanırmı?

  Evlat edinilen çocuğa maaş bağlanırmı?

  SGK mevzuatına göre sonradan evlatlık edinilen çocuklara yetim aylık bağlanması gerek eski SSK mevzuatında gerekse yeni SGK mevzuatında bazı şartlara bağlanmış durumda. 5510 Sayılı Kanunun 34. maddesinde, "Sigortalı tarafından evlât edinilmiş, tanınmış veya soy bağı düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocukları ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan...
 3. Evlat Edinme İle Çocuğun Kazandığı Haklar

  Evlat Edinme İle Çocuğun Kazandığı Haklar

  evlat edinme, çocuğun kazandığı haklar, nelerdir, nelere sahiptir,evlatlık nedir, kimler evlatlık alabilir gibi sorulara cevaplar Evlat edinme ile çocuğun sahip olacağı hakları meleklerim sizler için paylaşıyorum. » Evlat edinilmiş çocuklar yasal olarak öz çocukların haklarına sahip olurlar. » Ana ve babaya ait olan haklar ve hükümlülükler evlat edinene geçer. » Evlatlık, evlat...
 4. Evlat Edinilen Çocuğa Gerçeğin Söylenmesi

  Evlat Edinilen Çocuğa Gerçeğin Söylenmesi

  evlatlık, edinilmasi hakkında, gerçek çocuğa söylenmelimi, ne zaman, nasıl söylemesi gerekiyor Evlat Edinilen Çocuğa Gerçeğin doğru yer ve zamanda söylenmesi çok önemlidir . Meleklerim detaylı bilgiyi sizler için paylaşıyorum. Çocuğa evlat edinildiği sosyal hizmet uzmanının önerdiği yaş ve zamanda mutlaka söylenmelidir! » Çocuk psikolojisi alanında yapılan çalışmalar ışığında...
 5. Çocuğum olmuyor evlat edinmek caizmi?

  Çocuğum olmuyor evlat edinmek caizmi?

  Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise size, kız ise beyinize yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını alırsanız mesele kalmaz. Yahut, aldığınız erkek bebek, kız kardeşlerinizden birini veya erkek kardeşlerinizden birinin hanımını emerse, sizin yeğeniniz...

Sayfayı Paylaş