Evlenmeden önce çeyiz dizmek mantıklı mı?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Evlenmeden önce çeyiz dizmek mantıklı mı?
Evlenmeden önce çeyiz hazırlıklarına başlamalıyım? Evlilik öncesi çeyiz hazırlığı ne kadar mantıklı olur gibi sorularla kafanızı meşgul ediyorsanız artık bu sızlanmalara bir son deme vakti geldi de geçiyor. Sizler için hazırladığım bugünkü yazımda çeyiz ile merak ettiğiniz pek çok konuya aydınlık getirmeye çalışacağım. Umarım yeterince faydalı olabilirim.
ceyiz_alisverisi_onerileri_2.jpg

Her sezon çeyiz alışveriş sezonunda o sezonu nen beğenilen ürünleri ile çeyiz alışverişleri yapılmaya başlanır. Çeyiz annelerimizin gözünde daha küçüklüğümüzden itibaren yapılmaya başlanır. Halbuki çok küçük yaşlarımızda bizim için alınan çeyizin pek hükmü yoktur bana sorarsanız. Evlenene kadar kim bilir neler değişecektir. Gelenek göreneklerimizi yansıtan dantel işleri, havlular, tülbentler, eşarplar, örme patikler, yazmalar belki bir nebze hazırlanabilir. Bazen el emeği göz nuru lifler bile çeyiz sandıklarımızda yerini alabilir. Ama her seçimimizde kişisel zevki düşünürsek emek ve para bir yana ya kullanmazsa kaygısını taşımalıyız. Evet yanlış duymadınız ya küçük prensesiniz bu tarz eşyaları kullanmazsa. Benim annem vakti zamanında o güzel gözlerini yorup pek çok dantel işi yapmış. Gelin görün ki ben pek kullanmaktan hoşlanmıyorum. Daha çok kumaş tarzı örtüler hoşuma gidiyor. Böyle tarz duruşuyla farklı boncuk işi modeleler bayılıyorum. Sizde benim gibi düşünen bir kızınız olma ihtimalini düşünerek hareket etmelisiniz.
ceyiz-bardaklari.jpg

Genç kızlık dönemlerinizde sevdiğinizle kuracağınız yuva için hazırlıkları kendiniz yapacaksanız çeyiz düzmek mantıklı olabilir. Kendi zevkinize göre alacağınız nevresim takımları, havlular, örtüler, yatak örtüleri, bornozlar ya da mutfak takımları gibi seçimlerle çeyiz hazırlayabilirsiniz. Kaliteli ürün kullanmayı sevenler için zaten zamanla ödenebilecek meblalarda alınabilecek eşyalar olduğu için bu eşyaları evde depolamaktan keyif alabileceksiniz. Ama bir çelik tencere takımı ya da bir yemek takımı gibi seçimler bizim çocukluğumuzda yapılırsa değişen modayla örtüşmeyen bir yemek takımımız olabilir. Bu gerçeği unutmadan hareket etmeli, düğün zamanımız yaklaştıkça evimizin dekoruna uygun seçimlere özen göstermeliyiz. Beyaz havlu ya da örtü tarzı seçimler genel itibariyle her ev dekorunun kaldırabilecekleri listesinde yer alabilir. Ama yine de siz eşyalarınızı almadan çeyiz düzme girişiminizi çok da abartmayın derim. Keyifli tercihler….
E65-kutahya-porselen-nil-12-kisilik-83-parca-8554-desen-yemek-takimi.jpg
INCICE-CEYIZ-SANDIK-SETI--OZEL-TASARIM--resim-709.jpg
saheste-ceyiz-seti2.jpg
SDC10884.jpg

Bana göre çeyiz bir kazın şanıdır şerefidir.Her zaman konuşulucak bir mevzudur. Ben daha beşikteyken annem çeyiz dizmeye başlamış. Evden bir kamyon dolusu eşya çıktı. İğnedne ipliğe doğmamış bebeğin kıyafetlerine kadar çeyizimde her bir şey vardı.Hepside işime yaradı .Sadece beyaz eşyalar düğüne 1 hafta kala alındı.Malum sürekli modeller değişiyor. Çeyiz hazırlığında bana göre tek gereksiz detay danteller gerçi belki bir modası gelirde kullanırız. Şimdi herşeyin hazırı var diyen tembel gelin ve annelerden değilim . El emeğinin yeri başkadır. Evlilik nasip kısmet işi fakat bir anne kızının çeyizini eksiksiz önceden tamamlamalı diye düşünüyorum..Bazı hazırlıklar düğüne yakında yapılabilir(Beyaz eşya,mobilya,tekstil ürünleri gibi )

Geri