1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Evlenmeden önce mutlaka okuyun

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  kıyafetlerle sevişmek İşte bu dur bana artık niye evlenmiyosun yokmu biri diye soranlara cevap olsun
  Evlenmek İsterdim, süper bir dügünüm olsun,bembeyaz, sirti acik bir gelinligim olsun,annem sevincinden aglasin diye..
  Kivircik sacli bir kiz cocugum olsun ve bana anneler gününde carpik curpuk yazisiyla okulda yaptiklari karti getirsin diye…
  Geceleri gök gürleyip firtina ciktiginda korkarak yastigima sarilmayayim diye…
  Sevdigim erkek bana: canim karicigim desin diye…
  Artik yemek yapmayi ögreneyim, devamli yumurta ve makarna pisirmeyeyim diye…
  AMA EVLENMIYORUM:
  Sevdigim erkegin kirli iccamasirlari, Lavobodaki sakal artiklari, Kaprisleri, küfürleri, vurdumduymazliklari ve

  yalanlari arasinda onu neden sevdigimi unutmayayim diye… Isin icine para ve cikar hesaplari girdigi zaman büyük asklarin nasil kücüldügün görmeyeyim diye..
  Aldatilmanin dayanilmaz hafifligi(!) ile tanismayayim diye…
  Canim babacigimdan kalan tek sahip oldugum seyi, soyadimi verip yerine bana soyadindan baska verecek cok büyük birseyi olmayan birininki almayayim diye….
  Gece kizarkadasim aglayarak bana telefon actigi zaman kedime ertesi gün icin mama koyup geceligim ve dis fircamla onun evine gidebileyim diye..
  Ben olgusunu daha yeni yeniögrenmisken, bunu Biz olgusuna degismeyeyim diye…
  Evlilik ne demektir?
  Eşinizle hısımdan ziyade hasım olmanız demektir.
  ??Pin kotu??nuzu karınızın da bilmesi demektir.
  Kararlarınızı onaylatacağınız bir merci oluşturmanız demektir.
  Pilavın iyi demlenmesi demektir.
  Artık asla kendinize ait bir yorganınızın olmaması demektir.
  Seksin de memuriyetinin olabileceğini görmeniz demektir.
  Sevişme saatlerinizi çocuklarınızın tayin etmesi demektir.
  Ses çıkarmadan sevişmeyi öğrenmek demektir.
  Akrabalarınızın ikiye katlanması demektir.
  Çişiniz geldiğinde değil, tuvalet boşaldığında rahatlayabilmeniz demektir.
  14 Şubat’ı sevgilinizden ayrı geçirmeniz demektir.
  Talimat denen şeyin sadece amirden alınmayacağını öğrenmek demektir.
  Karınızın müfettişlik ve hafiyelik gibi işlere yatkın olduğunu öğrenmeniz demektir.
  Attığınız her adımın size dırdır olarak geri dönmesi demektir.
  Hayallerinizin, ideallerinizin, plan ve programlarınızın yatağınız gibi çift kişilik olması demektir.
  Sizin değil, onun sevdiği yemekleri yemeniz demektir.
  Sevimli yavrucuklarınızın, gerektiğinde eşiniz tarafından hayatınızı tehdit eden bir silah haline getirildiğini görmeniz demektir.
  Teslim olmak suretiyle esir olmak demektir.
  Eve istediğiniz saatte döndüğünüz günleri özlemle anmanız demektir
  Her şeyi ikiye bölmek, buna karşılık masrafları ikiyle çarpmak demektir.
  İki ayrı dünyadan bir ucube dünya yaratmak demektir.
  Öteki kadınların/erkeklerin nikáhınızdan mahrum kalmaları demektir.
  ??Her şeyle iyi gider?? sloganını karınız/kocanız için benimsemek zorunda kalmanız demektir.
  Evlendiğiniz gün intihar etmeniz ve naaşınızın evlilik boyunca ortalarda sürünmesi demektir.
  Niçin evleniriz ;Temelde hepimiz başka insanlarla iletişim kurmayı arzu ederiz. Olgunlaştıkça da bu his bizi yakından ve derinden sevecek bir kişiyi özleyip, aramaya iter. Almakta vermekte sevginin olmazsa olmaz bölümleridir. Biri olmadan öteki pek uzun ömürlü olmaz. Evlenmenin temel nedenlerinden bir tanesi beraberlik,birine sahip olmak ve birine ait olmak duygusu, bundan doğan yakınlık, can yoldaşlığı, istenmek, anlaşılmak, çocuk sahibi olmak, kendi düzenini kurmaktır. Bunlar vazgeçilmez duygusal öğelerdir. Yine bunlar cinselliği yalnızca fiziksel yönden değil, ruhsal yönden de tamamlar.
  Özellikle kadınlar yıllar yılı evlenmeyi ve cinsel ilişkide bulunmayı dört gözle beklerler. Daha çocukluklarından beri her türlü yaşam sorununun evlenince çözümleneceğine inanırlar, ama beraberlik güzel duyguların yanı sıra birçok sorumluluğu ve sıkıntıyı da beraberinde getirir. Evlilik kişilerin bundan sonraki yaşamlarında beraberce kullanacakları sınırlı bir kredidir. Bunu ilk günden tüketebilir ve ya mantık, saygı ve sevgi doğrultusunda bir ömür boyu mutlu olarak kullanabilirsiniz. Cinsellikte bu beraberliğin vazgeçilmez bir parçası ve tamamlayıcısıdır.
  Beraberlikte ilk cinsel ilişkinin kusursuz geçmesi gerektiğine inanmışızdır. Oysa bu inancın tam tersine ilk gece gerginlik ve korku içinde geçer. Yeni beraber olan çiftlerin ilk gecelerini birtakım olumsuz duygular içinde olduklarını ve korkularını gizlemek istemeleri de gerginlik ve baskıları daha da arttırır.
  Yetersiz cinsel eğitim, daha önceden bilinmeyen ama evlilik süresinde ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunları zaten var olan ekonomik sorunlara, toplumsal baskılara ve olumsuzluklara eklenirse cinselliği yok etmeye başlar. Bu yüzden evlilik öncesi bazı hazırlıkları yapmak kişilerin bu olabilecek negatifliklerden uzaklaştırır.
  Bunlar nelerdir ;
  En önemlisi her iki tarafın evlilik öncesi muayeneye gitmeleridir Erkeğin ve kadının cinsel bir anormalliği yani sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engelliyecek problemleri var mı, varsa ve mümkünse bunun düzeltilmesi. Herhangi bir bulaşıcı hastalık var mı ( sarılık, cinsel yolla geçen bir hastalık, aids ve bu gibi ) varsa gerekli önlemleri alınıp, tedavi edilmesi . İleride sorun olabilecek herhangi bir sağlık problemi var mı. ( Gizli şeker, kalp hastalığı, hormonal bozukluk gibi ) Bebek sahibi olmayı engelliyecek bir sebep var mı ? Erkeklerde evlenmeden önce sperm sayımı yaptırılması, kadında yumurtalıkların ve hormonal düzenin kontrol edilmesi. Gebelik esnasında sorun yaratabilecek kan uyuşmazlığı, kadında toksoplasma( çiğ etten geçip kırsal alanlarda yaygın bir enfeksiyondur ) gibi gebeliğin ileri ki aylarında bebeğin ölümüne sebep verebilecek bir enfeksiyonun var olup olmadığının araştırılması gerekir.
  Kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanınızda ki Rh faktörü ile ilgilidir.
  Yalnızca kadının Rh negatif, erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda oluşabilir.
  Kadın Rh pozitif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok
  Kadın Rh negatif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok
  Kadın Rh pozitif , erkek Rh pozitif uyuşmazlık yok
  Kan uyuşmazlığının varlığının bilinmesi gebelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engeller.
  6. Çiftlerin ailelerinde ve ya kendilerinde kalıtsal ( doğumla geçen ) bir hastalık ve ya anormallik var mı varsa bunların derecelerinin araştırılması , değerlendirilmesi eğer riziko payı varsa oluşacak gebeliklerin titizlikle takip edilmesi gerekir.
  Özellikle akraba evliliklerinde genetik danışmanın alınması ( bunu hekiminizin tavsiye ettiği bir yerde ve ya hastanelerin genetik bölümlerinde yaptırabilirsiniz )
  Akraba evliliklerinde sakat çocuk olmasının nedeni basit olarak şöyle izah edilebilir ;
  Her insanın yapısında var olan ama bulunduğu şekli ile kişide ciddi rahatsızlıklar yaratmayan birtakım anormallikler vardır ( teknik olarak herkesin genetik şifresinde ki bazı yerlerde zararsız bozukluklar vardır ) aynı sülaleden gelen kişilerde bu bozuklukların aynı yerlerde olma olasılığı fazladır. Doğacak bebeğin yapısını oluşturacak formülün yarısını anneden yarısını da babadan alacağı için aynı kökenden gelen kişilerin her ikisinin de vereceği formülde aynı yerde bozukluk olma olasılığı yüksektir. Ve böyle bir bozukluk olursa verilen şifrede aynı yerde bozukluk olacağı için ciddi sakatlıklar görülecektir.
  Teknik olarak her iki taraftan gelecek genetik şifre bozukluklarının aynı yerde ise çocukta o basamaktaki gen tamamen bozuk olacaktır.
  Evlilik öncesi cinsel eğitim ve danışma almak oluşabilecek korku ve yanlışlıkları ve bunların getirebileceği cinsel isteksizlikleri ve problemleri ortadan kaldıracaktır.
  Unutmayınız ki yaşanan her şey iz bırakır.
  Evli çiftlere bir önerimizde birbirlerini iyice tanıyana kadar çocuk sahibi olmamaları. Bunun içinde bir hekime danışarak en uygun doğum kontrol yöntemini cinsel hayatlarına başlamadan önce uygulamalarıdır. Gebe kalma korkusu altında kadın rahat bir cinsellik yaşayamaz.
  Sonuç olarak yukarıda saydığımız olumsuzlukların var olması birbirini seven iki insanın bir araya gelmesi için engel teşkil etmeyebilir. Bunların önceden bilinmesi eğer mümkünse gerekli tedavilerin yapılması ve tedbirlerin alınması faydalıdır.
  Bilinmeden evlilik sırasında ortaya çıkması ve ya getirebileceği tamiri mümkün olmayan sonuçlar büyük hayal kırıklıkları, olumsuzluklara hatta ilişkinin bitmesine neden olur.
  Bu gibi rahatsız edici olaylarla karşılaşmamak için önerilerimize uymanızı ve hekim kontrolünde sağlıklı bir cinselliğe adım atmanızı öneririz.
  AKRABA EVLİLİĞİ
  Her insanda 23 çift kromozom vardir. Her bir çift kromozomun bir tanesi anneden, digeri babadan gelmektedir. Kromozomlar, kalitimimizla ilgili olan DNA’yi içerir. DNA’nin fonksiyonel ürün kodlayan bölümler ise Gen denir.
  Herbir kromozomda binlerce gen vardir. Her gen, kromozom üzerinde özel bir yere sahiptir. Genler bir kusaktan digerine aktarilan kalitsal birimlerdir. Bazi hastaliklarin ortaya çikmasinda sadece anneden veya babadan bozuk gen aktarilmasi yeterliyken, bazi hastaliklarda hem anneden hem de babadan bozuk olan genin alinmasi sonucu hastalik ortaya çikar. Böyle bir durumda anne ve baba saglikli olabilirler, ancak bozuk gen tasimaktadirlar; yani tip dilinde Heterozigot olarak adlandirdigimiz durum söz konusudur. Hastaligin ortaya çiktigi çocuk ise Homozigot’tur yani her iki bozuk genide aldigi için hasta olmustur. Iste bu kalitima Otozomal Resesif Kalitim denmektedir. Otozomal resesif kalitimda, ayni bozuk geni tasiyan anne ve babanin hasta çocuk sahibi olma ihtimali %25′tir.
  Akraba evliliklerinde, hem annenin hem babanin ayni bozuk geni tasima ihtimali, akraba evliligi yapmayan diger kisilere oranla daha yüksek oldugu için, çocugun da hasta dogma ihtimali, normal populasyona göre artmistir. Bununla beraber, düsük ve ölü dogum ihtimali de artmistir.
  Son yillarda yapilmaya baslanan calismalar, ülkemizdeki kan yakini evlilik oranini %21-40 arasinda belirlemistir. Almanya’da ise bu oran sadece %0,1- 0,3 arasindadir.
  Akraba evliligi yapmis anne adaylarina tavsiyem, gebelikleri sirasinda genetik danisma almalari olacaktir.


  alıntı


   
 2. zeynep2006

  zeynep2006 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Şubat 2010
  Mesajlar:
  32
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
 3. ebraryksl

  ebraryksl Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  823
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BURSA
  Çok güsel bi yazı .Özelliklede evlilik tanımları..teşekkürleeer...
   
 4. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ
  off off:uhu:
   
 5. aasena

  aasena Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ben bundan nefret ediyorum işte .. çevremdeki herkes bana "şimdiki aklım olsa evlenmezdim valla" dememeli,demesinler,istemiyorum.. nefret ediyorum bu durumdan.. güzel yanlarını çok kısa bir yazı,kötü yanlarını uzun bir tanım kaplıyor.. hayır bu olmamalı evlilik....... ve hiçbi zaman da öyle düşünmeyecegim ..
   
Evlenmeden önce mutlaka okuyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlenmeden önce mutlaka yapmanız gerekenler!

  Evlenmeden önce mutlaka yapmanız gerekenler!

  EVLENMEDEN ÖNCE MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER! Hayatınıza ne zaman bir erkeğin gireceğini veya ne zaman evlenme teklifi alacağınızı bilemezsiniz. Siz iyisi mi, evlendikten sonra yapamayacağınız ya da yapmakta zorlanacağınız şeyleri şimdiden yapın. Cosmopolitan'ın haberi: Erkek arkadaşınızla birkaç yıl içinde evlenme planınız olmasa ve hatta yakın gelecekte bir sevgili edinme olasılığı bile...
 2. evlenmeden önce bu soruları mutlaka sorun

  evlenmeden önce bu soruları mutlaka sorun

  evet bekar hanımlar evlenince aşkım hiç bitmesin diyorsanız bunları mutlaka okuyup, soruları mutlaka eşiniz olacak müstakbel eşinize sorun hadi bakalım müstakbel eşinizin sınav zamanı:) Evlenmeden önce kadınların müstakbel kocalarına soru sormaları gerektiği, soruların önem taşıdığı, doğru soruyu sorup, doğru cevap alanların evliliklerinin daha uzun sürdüğü saptandı. Nikah masasına doğru...
 3. Evlenmeye karar vermeden önce mutlaka okuyun

  Evlenmeye karar vermeden önce mutlaka okuyun

  evlenmeye karar vermeden önce Evet evlenecek melek arkadaşlarım biliyoruzki evlilik en önemli en sorumluluk isteyen en zor ve bir o kadar da bir çok güzelliği ve mutluluğu yaşatan bir müessese bu biraz da size bağlı yani kendinizi vezir de edebilirsiniz rezilde:) Bu yazıyı okuyun evlenmeden önce kendinizi tartarak düşünerek evlilik hayatına atılın çünkü bütün melekler mutluluğu hak eder....
 4. Evlenmeden önce mutlaka okumalısınız

  Evlenmeden önce mutlaka okumalısınız

  Bekar meleklerimiz, Evlilik gibi çok önemli bir konuda karar vermeden mutlaka okumanız gereken bir yazı.... Uzun süredir iyi giden birlikteliğinizi evliliğe taşıyacaksınız. O halde evlenmeden bu yazıyı okuyun. Yeditepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, uzun ve mutlu evliliğin sırlarını anlattı. İşte evlenirken dikkat etmeniz gerekenler Eşinizi...
 5. Jean Almadan Önce Mutlaka Okuyun

  Jean Almadan Önce Mutlaka Okuyun

  jean modelleri jeans modelleri jean alırken strech kot pantolon Sevgili melekler jeanlar hayatımızın vazgeçilmezi nerdeyse jean giymekten asla vazgeçmeyiz ama defilelerde ya da moda çekimlerinde mankenlerin üzerinde gördüğümüz her model, bizde öyle durmuyor. Kusursuz vücutlu mankenler istediği her modeli giyebilir ama biz jean'le kusursuz görünmek için vücut ölçülerimize bakmalı ve bazı...

Sayfayı Paylaş