1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Evlerde 'küçük' rekabeti'

  Konu, 'Küçük Ev Aletleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Evlerde 'küçük' rekabeti' < Konu Resmi..>
  Küçük ev aletleri pazarında en yeni teknoloji ürünlerine 'tasarım' ve 'pazarlama stratejileriyle' katma değer katan şirketler arasındaki rekabet doruğa ulaştı. Pazarı bu denli dinamik tutan yalnızca şirketlerin sürekli yeni ürünleri piyasaya çıkarmaları değil. Gittikçe bilinçlenen tüketicinin küçük ev aletlerinin işlerini kolaylaştırdığını ve kendilerine zaman kazandırdığını düşünmesi de hareketliliğin bir başka nedeni olarak gösteriliyor.

  Yüzde 10 büyüme
  Son 10 yılda küçük ev aletlerinin dayanıklı tüketim malları pazarındaki payı yüzde 10'a ulaştı. Ama hâlâ 'Robot kullanmak yerine elimde rendelerim' düşüncesiyle hareket edenlerin sayısı da az değil. Bu yüzden üreticiler pazar büyümesinin yüzde 10 ile sınırlı kaldığını ifade ediyor.

  Tüketicinin isteklerini yakalayarak tasarıma aktarabilen ve iyi pazarlama politikası izleyenlerin başarılı olduğu pazarda şirketler uzun vadeli rekabete hazırlanırken, yeni ürünlerin yüzde 40'ını 'makyajlanmış' ürünler oluşturuyor. Bu da tasarımın önemini artırıyor. Üretici ve tüketicinin de bilinçlenmesi geri dönüşümlü, az enerji tüketen, gürültü yapmayan 'çevreci küçük ev aletleri' ürünlere de talebi arttırdı.

  Reklamlar etkili

  Şirketler 'en iyi'yi üretebilmek için rakiplerinin ürünlerini inceleyip, casusluk bile yaparken önümüzdeki yılların çalışmalarını şimdiden başlatmış, Ar-Ge ve tanıtım için büyük bütçeler ayırmış durumdalar. Yoğun rekabetin hüküm sürdüğü pazarda tanıtım konusunda ise Arçelik 'Çelik karakteri' ve diğer küçük ev aletleri ile de öne çıkarken, Arzum firması, Türkiye'nin güzel yüzü Arzum Onan ve sevimli yaşlı çiftle kalplerde yer edindi. Groupe Seb ise Tefal, Moulinex, Rowenta, Krups ürünlerinin uluslararası reklamlarıyla tanıtıyor.
  Arzum'a Türk tasarımcı dopingi
  Türk pazarına uygun ise hemen o ürünü fason olarak ürettirip satış ve pazarlama faaliyetlerine başladıklarını belirten Arzum yetkilileri, "Arzum Çaycı Çay Robotu, Arzum Vızır Vızır Temizlik Robotu'nu çok sattık. Bazen fason firmaların tasarımcıları, bazen de Türk ya da yabancı farklı tasarımcılar ile çalışıyoruz. Geçen sene Türkiye'de ilk defa yapılan 'Dizayn ve Endüstriyel Tasarım Fuarı'nda yeni Türk ürün tasarımcıları ile tanıştık. Bu sayede Türk tasarımcılara ait iki yeni ürün üzerine yoğunlaştık" bilgisini verdi.

  'Bazı kategorilerde yenilik yok'
  Groube Sep bünyesinde Tefal, Moulinex, Rowenta, Krups markaları yer alıyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, mutfak robotları, ütü, epilatör, tartı, kettle, rondo en çok satılan ürünler arasında. Uzun zamandır gıda hazırlama, su ısıtıcısı gibi belli kategorilerde büyük bir yenilik olmadığını belirten yetkililer, şöyle konuştu: "Ancak her yıl yeni buluşları patentliyoruz. Bu buluşlardan Tefal Clipso düdüklü tencere, yiyecekleri 3 kat daha hızlı pişirerek, vitaminleri yüzde 33 daha fazla koruyor."

  Bu sene Tiryaki moda
  Bütçesinin yüzde 1.5'ini Ar-Ge çalışmalarına ayıran Arçelik'in bünyesindeki Endüstriyel Tasarım Yöneticiliği Merkezi'nde Türk, İtalyan ve Alman tasarımcılar çalışıyor. Küçük ev aletlerinde satın alma kararını tasarım, satış politikası ve satış sonrası verilen servis hizmetlerinin etkilediğini belirten Arçelik yetkilileri, "Bu sene Tiryaki ve Süpürmen'e çok talep var. Fritöz, blender, tost makineleri de 10 yıldır büyük şehirlerde kullanılıyor" diye konuştu.

  Arçelik'in yenilenen ürünlerinin yüzde 35'i makyajlı. Ancak yetkililer,ideal ürünü geliştirebilmek için rakip ürünlerle kendi ürünlerini kıyasladıklarını hatta tüketicinin kullanım alışkanlıklarını izleyebilmek için evlerde çekim yaptıklarını belirtti. Yetkililer, çevreci ürünler konusunda da iddialı.


   
Evlerde 'küçük' rekabeti' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küçük Ev Aletleri Çeşitleri

  Küçük Ev Aletleri Çeşitleri

  evde lazer epilasyon makinası Küçük ev aletleri çeşitleri : Buz Makinesi Çay Makinesi Yoğurt Makinesi Dilimleme Makinesi Dondurma Makinesi Dvd Kayıt Makinesi Ekmek Kızartma Makinesi Ekmek Yapma Makinesi El Kurutma Makinesi Epilasyon Makinesi Espresso Makinesi Kahve Makinesi Kıyma Makinesi Meyve Sıkma Makinesi Saç Kesme Makinesi Saç Kurutma Makinesi Telefon...
 2. Rekabet

  Rekabet

  Rüyada yaptiginiz bir isle ayni isi yapanlara, karsi bir rekabete giristiginizi görmek, sizden yardim isteyen kimseler olduguna ve bunlara karsi sertçe davranip ricalarini geri çevirdiginize, biraz sert tabiatli bir kimse oldugunuz için herkesin sizden çekindigine isarettir.Rüyada birileri ile rekabet halinde olduğunuzu görmek; kınkanç davranışlarınız yüzünden daima acı çekeceğinize işaretti
 3. Disney Küçük Ev Gereçleri

  Disney Küçük Ev Gereçleri

  Çocuk Ruhunuzu Mutfağınıza Yansıtın
 4. Eviniz İçin Küçük İpuçları

  Eviniz İçin Küçük İpuçları

  Eviniz İçin Küçük İpuçları Evinizi güzelleştirmeye ya da istenen değişiklikleri kolayca gerçekleştirmeye yarayacak küçük hileler sunuyoruz. Kokulu ampullerle eviniz şenlensin Bir toz bezi kullanarak ampullerin altına kokulu esanslardan sürün. Işıkları açtığınızda kokular etrafa yayılsın. Lavanta esansı son derece iyi sonuç verecektir. Sıcak ve özel bir atmosfer yaratmak istiyorsanız kendi...
 5. Küçük evlere depolama çözümleri

  Küçük evlere depolama çözümleri

  Küçük evlere dekorasyon fikirleri Depolama çözümleri Küçük evler için dekorasyon önerileri epwey işinizi kolaylaştırır meleklerim. Özellikle bazalı köşe takımı alırsanız ve katlanan masa modelleri tercih ederseniz yerden epey tasaruf edersiniz Küçük metrekareli evler genellikle sınırlı depolama alanına sahip olurlar. Bu da küçük evlerin en büyük problemidir. Yeterli alana sahip...

Sayfayı Paylaş