Evlerimizde tehlike var!

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
#1
Evlerimizde tehlike var!
evde başımıza gelebilecek kazalar Günlük hayatımızda evde başımıza gelen kazalar, iş kazalarının üç katı, trafik kazaları kadar da fazla. Bazen masum bir hareket beklenmedik kazalara yol açabiliyor ve üzücü sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle gelin hep birlikte evlerimizin içini dolaşıp kazlara davetiye çıkaran riskleri inceleyelim. Mutfak
Tencerelerinizin kulplarını ve saplarını her zaman duvar tarafına çevirme alışkanlığı edinin; çünkü hem siz hem de çocuklarınız sağa sola koşuştururken ateş üzerindeki tencerenin sapına takılabilirsiniz. İçinde su kaynayan veya yemek pişirilen tencerenin devrilmesi, en olağan kazalardan biri, üstelik fena can yakar!

Ev temizliğinde kullandığınız sıvı deterjanları su, soda, şarap, meyva suyu şişelerine koymayın, her zamanki yerlerini değiştirmeyin. gecenin bir saatinde, hatta gün ortasında bile kendiniz ya da aile bireyleri içi yandıklarında bir bardak çamaşır suyu içebilir.

Mikrodalga fırınlar hakkında söylenenleri ise ciddiye almak gerekir; kullanımdan dolayı deforme olmuşlarsa tamire vermek, düzenli bakımlarını yaptırmak ve mümkün olduğunca yüksekte kullanmak gerekir. Tamir için ilgili servisi arayın, sakın kendiniz tamire kalkışmayın.

Evinize yeni ocak alırken konulması gereken yeri önceden tasarlayın. Ocağın arkasından geçen ve yemekle birlikte ısınabilecek elektrik kabloları, gaz boruları türünden bir tesisat varsa, olası bir kazayı (gaz kaçağı, patlama vs.) önlemek için onları duvarın içine gömdürmelisiniz. Aynı şekilde tüp gaz kullanıyorsanız tüpünüzü alırken ilgili kişiye kontrolünü yaptırıp teslim almalısınız.


Mutfakta ocağı yakarken eğer ocağınızın otomatik ateşlemesi yoksa, önce kibriti yakıp daha sonra ocağı açmalısınız.
Yüksek raflardan bir şey alacağınız zaman sağlam tabure veya sandalyeye çıkmalısınız. Ayaklarınızın ucunda yükselmemeye dikkat etmelisniz.

Bıçaklarınızı ayrı bir yerde saklamalısınız.

Bulaşık makinesine bıçakları yerleştirirken sivri uçları alt tarafa gelecek şekilde yerleştirmeye dikkat edilmelidir.

Perde, havlu, bulaşık yıkama ve kurulama bezlerini ateşe yakın bir yere koymayın.

Kızartma yaparken yağın alev almamasına dikkat edin, eğer alev alırsa su dökmek yerine ıslak bir bez ile ateş alan cismi kapatın.

Kibrit ve sigara gibi cisimleri iyice söndüğüne emin olduktan sonra çöp'e atın.

Mutfağın bir köşesinde küçük bir yangın söndürme cihazını bulundurun.


Salonda
Saloda şömine çok büyük bir keyif olduğu kadar, büyük bir tehlikedir. İşin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve denenmelidir. Bacanızın güvenli sirkülasyona müsait olup olmadığından emin olmalısınız.

Elektrikli ısıtıcılar için ise; tesisatınızın bu yükü taşıyıp, taşımayacağına emin olmak için önceden kontrol ettirmelisiniz.

Şamdan kullanıyorsanız; Büyük ferforje şamdanınızın asla devrilmeyecek bir şekilde sağlam durmasına özen gösterin (rüzgarla uçuşan bir tülün bile bir anda alev alave yanabileceğini unutmayın).


Ve Odalar...
Ranzalı yatakların montajında hassas davranmalısınız. Sağlam yerleştirilmezlerse devrilebilme riskleri çok fazladır.

Alçak tavanlı odalarda avizenin boyunu uzun boylu konuklarınız da düşünerek asmalısınız.


Banyolar
Rutubet ve elektrik akımı geçiren bir zemin banyolarda olabilecek en büyük tehlikeyi yaratıyor. Elektrik çarpması. Bunu önlemek için üç önemli kurala uymak gerekir.

Banyoda, küvetin 2.25 m. yüksekliğine kadar olan mesafeye ne elektrikli bir alet, ne de herhangibir aydınlatma elemanı konulmamalıdır.

Banyoda küvetin ve duşun yerden 60 cm.'ye kadar yüksekliğine şofben yerleştirilebilir ama üzeri çok iyi izole edilmelidir, en iyisi şofbenin, üzerine su damlamayacak bir yere yerleştirilmesidir.

Banyoda, yerden 60 cm.'den itibaren, elektrikli aletlerin ve ısıtıcının prizi ve eletrik ayar düğmesi konabilir, ancak hepsi mutlaka topraklı olmalıdır.

Banyoda sıkça rastlanan kazalardan biri de ıslak zeminde kayarak düşmektir. Gerek küvetin içinde, gerekse banyo zemininde kayma riskini ortadan kaldıran ve zemine yapışarak sabitleşen özel tutucu materyallerden birini seçebilirsiniz. Hem zemini örterek banyoya renk katmış, hem de riskleri ortadan kaldırmış olursunuz.

Kaynak:e kolay net 
  Evlerimizdeki Gizli Tehlike hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Evde gebelik testi yaptım sonuca göre Hamilemiyim Evde gebelik testi yaptım sonuca göre Hamilemiyim
Merhaba arkadaşlar dün akşam yaptım çok silikti bu sabah yaptım tekrar silik birde siz yorumlarmısınız henüz kan testi yaptırmadım
Gebelik 4
Evde turşu nasıl yapılır ? Kolay turşu tarifi Evde turşu nasıl yapılır ? Kolay turşu tarifi
Turşu sevmeyen varmıdır acaba ? Turşu lezzetinin yanın da bir çok sağlık faydası sunuyor. Turşu genelde bulgur pilavının , kısırın , çiğ köftenin ve kebapların yanında tüketiliyor. Karışık turşu benim favorim dir. Özellikle de patlıcan...
Turşular 2
Evde çilleri tedavi etme yöntemleri Evde çilleri tedavi etme yöntemleri
Çillere, cilde renk katan pigment olan melanindeki bir artış neden olur. Çiller, ciltte görülen farklı boyutlarda düz, yuvarlak ve kahverengi lekelerdir Melanindeki artış, stres, güneş ışığına aşırı maruz kalma, kalıtım, hormonal...
Güzellik ve Bakım Önerileri 1
Test doğru mu yanlış mı? Test doğru mu yanlış mı?
Ben adet oldum 6 gün sürdü . İlişkiden 35 gün sonra oldum ellada kullandım 2 saat içinde almıştım. İlk kullanımımdı. Test yaptım 2 defa negatif çıktı. Adetim bittikten 2 hafta sonrada test yaptım. Biri negatifti diğerinde de İki çizgi vardı...
Gebelik testi - hesaplama 3
Evlerimizdeki Gizli Tehlike Evlerimizdeki Gizli Tehlike
Dünya genelinde görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 15'ine neden olduğu belirtilen radon gazına karşı evlerin sürekli havalandırılması gerekiyor. Açıklama, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi...
Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler 0

Benzer Konular