Evliligi yipratan davranislar!

Ariza

Yeni Üye
Üye
Evliligi yipratan davranislar!
Sevgili Meleklerim bir cogumuzu iliskisinde yaptigi hatalar var, bu hatalari bulmak ve cözmek o iliskiyi ayakta tutabilecek en önemli seylerden biridir.
Nekadar arada tartismalar evliligin tuzu biberi olsada bazi Bayan ve Baylar bu durumu abartip, inada bindirip bu iliskiyi yipratiyor.
Size evliliginizi yipratabilecek davranislardan 7si...Buyrun okuyalim...115794d625d99b1c38.jpgZaman zaman kendinizi kocanızın cenazesinde veya mahkeme salonunda boşanırken mi düşünüyorsunuz? O halde sizin durumunuz oldukça ciddi. Evliliğinizde ciddi sorunlarınız var. Peki kocanızın ideal bir eş olmasını sağlayamaz mısınız acaba bu durumun tek suçlusu o mu? Sizin de evlilik yaşamınızda kötü alışkanlıklarınız olabilir.


İşte evliliğinizi zora sokan 7 davranış ve doğrular

1- Suçlayıcı olmak

Defalarca ona ne istediğinizi, nasıl hissettiğinizi ya da hareketlerinin sizi nasıl etkilediğini anlattınız. Bu konuşmaları ve eleştirileri kendinize yönelik yapmaya başladığınızda sadece karşı tarafın değil kendi hatalarınızı da görür ve düzeltirsiniz. Sürekli suçlayıcı konuşmak yerine davranışlarınızla ona mesaj vermek de evliliğinizi geliştirir.

2- Sekse öncelik vermemek

Seks için her zaman mazeretleriniz varsa durup düşünmeniz gereken önemli bir konu var demektir. Yorgunluk, bitkinlik, stres, meşguliyet, çocuklar.. Bu sebepler hiç bitmeyecek. Yeme içme gibi seksi de hayatınızda yer ayırmalısınız. Seksi bir görev gibi değil kendiniz için yaptığınız, sizi rahatlatan ve keyif aldığınız bir olay haline dönüştürün. Eşiniz de bu durumdan çok memnun kalacak.

3- Adil olmaya şartlanmak

Evlilik hayatı her zaman adil değildir. Çoğu zaman siz yetişkin olmak zorunda kalabilirsiniz. Çoğu zaman evliliğinizi ısıtan, canlandıran ilk kişi (yüzde yüz) olmak zorunda olabilirsiniz. Genellikle etrafındakileri destekleyen lider rol modeli de olabilirsiniz. Bu adil değil biliyoruz ancak gerçek bu. Adil bir evlilik mi yaşamak istersiniz yoksa mutlu biri olmak mı?

4- Sorunları çözmekten çok problemlerden şikayet etmek

Problem kaynağı değil, problem çözücü olun. Yanlışları ayırt edin. Çözümler sunun. Bu çözümleri sakinken bulmaya çalışın. Çözüm olmadığını bilseniz bile bir tane mutlaka bulun.

5- Sorunları biriktirmek

Ne zaman eşinize kızsanız onu anlamaya çalışın ve onun da hatalar yapabiler bir insan olduğunu, mükemmel olmadığını hatırlayın. Bazı özellikler yıllar geçse de değişmeyebilir. Ona kızgın olduğunuzda, daha sakin bir zamanda sorunu, nedenini ve nasıl mutlu olacağınızı ona güzel bir şekilde açıklayın. Bağışlamak bir seçimdir. Sorunları zamanında ve yerinde çözmezseniz, paylaşmazsanız onu asla bağışlamayacak gibi hissedersiniz.

6- Kusur bulma, azarlama

Kusur bulma, azarlama bir kontrol yöntemidir. Bu geçici, etkisi kısa süren bir kontroldür. Bu hayatta kims kimseyi kontrol edemez. Hatta kendi alışkanlıklarımızı bile kontrol etmede zorlanabiliriz. Örneğin bir dilim keki önünüze koyun ve yememeye çalışın. Münküm mü? Azarlama hem sizi hem de eşinizi sinirlendirir. Bu skarşılıklı seslerin yükselmesine ve durumun daha kötüye gitmesine neden olur. Ne zaman eşinizden bir şeyler yapmasını isteseniz yanını oturun ve ellerini sıkıca tutun, gülümseyin ve sıcak bir sesle rica edin.

7. Cinsel konularda alaycı olmak, iğneleyici konuşmak

Cinsel konularda alaycılık, iğneleyicilik eşinizle sizin aranızda uzaklığa neden olur. Bunun diğer şekilleri görmezden gelmek, iletişimi kapatmak, işteyken laçkalaşmak, eleştirmek gibi şeyler olabilir. Bunun yerine ön sevişmeyi deneyin. Ön sevişme sırasında 'seninle yatak odasındayken gerçekten böyle şeyleri konuşmak istemiyorum' mesajı verirsiniz. Onun daha iyi olmasını ve kendini iyi hissetmesini istiyorsanız iltifat edin, teşekkür edin, yardımcı olun, sarılın, fiziksel özen gösterin, ten temasınızı artırın, dinleyin ve her zaman ona destek olun.
 
Üst