Evlilik yaşını yükseltmeniz gerekiyor, indirmeniz değil!

sky35

sky35

Yeni Üye
Üye
Evlilik yaşını yükseltmeniz gerekiyor, indirmeniz değil!
Yargıtay evlilik yaşının 14’e indirilmesini istiyor! Adalet Bakanlığı komisyonuna katılan Yargıtay 5. Daire temsilcileri “vatandaş mağdur olmasın diye” evlilik halinde tecavüzcünün cezasının da azaltılmasını istedi. Kadın örgütleri Ceza Yasası’nda tecavüz suçunun evlilikle aklanmasına karşı uzun bir mücadele vermişti. Bir ileri iki geri politikası kazanımlarımızı kaybettirmesin

Birkaç gün önce 15 yaşındaki Fatma Korkmaz evlendiği gece “bakire çıkmadığı için” eve gönderilince annesine 9 yaşındayken tecavüze uğradığını söyleyip intihar etmişti.

Yargıtay üyeleri AB süreci ile birlikte gerçekleşen bu konudaki birkaç olumlu yasa değişikliğinin de geri alınması için öneri sundular. Adalet Bakanlığı komisyonuna katılan Yargıtay 5. Daire temsilcileri “vatandaş mağdur olmasın diye” evlilik halinde tecavüzcünün cezasının azaltılmasını istedi.

Türk Ceza Kanunu (TCK), AB'ye uyum kapsamında aldığı kararla tecavüzcülere verilen cezayı ağırlaştırmıştı. Yargıtay, tecavüze uğrayan kişinin ortada kalmaması amacıyla eski yasaya dönülmesini, evlilik halinde tecavüzcünün cezasının azaltılmasını istedi.

Yargıtay, 17 olan evlilik yaşının 14'e indirilmesini de önerdi. Toplantıya katılanların bir bölümü buna karşı çıksa da, ısrarını sürdüren temsilcilerin Adalet Bakanlığı görevlilerine "Tasarı böyle hazırlansın" dediği duyuldu.

Rızası ile bile olsa, 15 yaş altındaki çocuklar ile ilişkiye girenler cezalandırılıyor. Yargıtay, bu maddedeki 15 yaşın 14'e indirilmesini önererek "Çocuklar bazen hiç uygun olmayan kişilerle ilişkiye giriyor. Ailelere de şikayet hakkı verilmeli" tezini savundu.

Yargıtay, eşe tecavüze verilen 7 yıla kadar hapis cezasının 6 ile 1 yıl arasında olmasını istedi. Buna gerekçe olarak da şunlar söylendi: "Ailenin reisi ceza alıp, hapse girince aile perişan oluyor. Bunu kaldırmalıyız."

Yargıtay temsilcileri böyle bir istekte bulunmasının gerekçesini, "Bize dosya geliyor. Anadolu'da hâkimlerin karşısına kucağında çocuklarla kızlar çıkıyor. Bunların ilişkiye girdiği kişiler içeride" diye anlattı. Yargıtay, 17 olan evlilik yaşının 14'e indirilmesini de önerdi. TCK'da devrim olarak kabul edilen maddelerden biri de eşe tecavüze 7 yıla kadar hapis cezasını öngören madde idi. Yargıtay'dan eşe tecavüz suçunun 6 ay-1 yıl arasında hapis cezası olarak düzenlenmesi önerisi geldi. Bu düzenleme gerçekleşirse, ceza erteleme ya da para cezasına dönüşebilecek. Toplantıdaki en olumlu öneri ise ensest konusunda oldu. 104. maddeye eklenmesi öngörülen hüküm kapsamında ensest cezaları 2-6 yıl arasında hapis olacak. Yaş küçüldükçe ceza 30 yıla kadar çıkacak. CHP'li Arıtman, önerileri sert dille eleştirdi ve "Bu Hüseyin Üzmez'i kurtarma düzenlemesi. Çocukların cinsel dokunulmazlıkları bu düzenlemeyle ortadan kaldırılmak isteniyor" dedi.
 

Benzer İçerikler

AV. GÖKHAN ARICAN
Cevaplar
3
Görüntüleme
888
Kayıtsız Üye
K
CaRiZmA
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
tuqqce
tuqqce
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
878
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
K
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
kördügüm
K
Üst