Evlilik Yüzüğü Hangi Gelenekte Hangi Parmağa Takılır

Evlilik Yüzüğü Hangi Gelenekte Hangi Parmağa Takılır
yüzük hangi parmağa takılır nişan yüzüğü hangi parmağa takılır alyans ele alyans evlilik yüzüğü
Bizim geleneklerimize göre alyans nişanlıyken sağ elin dördüncü parmağına, evlenince ise sol elin dördüncü parmağına takılır ama her geleneğe bu böyle değildir...Hep birlikte bakalım evlilik yüzüğü hangi gelenekte hangi parmağa takılıyormuş :tik:Sol elin dördüncü parmağından geçen vena amorisin (aşk damarı) doğruca kalbe gittiğine inanan Eski Romalılardan bu yana nişan ve evlilik yüzükleri genellikle bu parmağa takılıyor.

Başparmağına yüzük takma geleneği uzun süre Meryem Ana ile özdeşleşmiş. 1600lü yıllarda İngiliz gelinleri, bu önemli geleneğin önde gelen temsilcilerinden olmuşlar.

16. yüzyıl Yahudi düğün törenlerinde gelinin sağ işaret parmağına geniş bir yüzük takılırmış. Ancak yüzük törenleri sonrasında kasaya saklanmak üzere çıkarılmış.


Fransız kadınları 11-15 yüzyıl arası alyanslarını sağ elin üçüncü veya dördüncü parmağına takarlarmış. Buradan geçen damarların kalple ilişkisi olduğuna inanılırmış.Yunan geleneklerinde, rahip düğünde, gelinin sol el dördüncü parmağındaki yüzüğü sağ el dördüncü parmağına takar, yüzük orada kalırmış.
 
CaRiZmA

CaRiZmA

Vip Melek
Üye
sevgiliyken askitom yüzük almisti hmm söz yüzügü falan degil öylesine iste onu ikimizde sol parmaga taktik, nisanlandik yüzügümüzü takan abi sag parmaga takti sonra biz hemen sola taktik, evlendik hala solda, kisaca sag parmaga takmadik hic yüzügümüzü :D

veee simdi benim yüzügüm kirildi esiminki denizin dibinde kayboldu hicbir parmagimizda yüzük yok :zuha:
 
Üst