Evlİlİkte Kopya Olmayin

M

Misafir

Forum Okuru
Evlİlİkte Kopya Olmayin
EVLİ veya bekar kişi olarak hep birilerini örnek olma gibi bazı kalıplar içerisine girmeye çalışırız. Toplum içerisindeki bireyler olarak, "Onlar çok mutlu çift, bende böyle bir evlilik olmasını istiyorum. Eşiminde onun gibi olması gerekir" gibi sorularla kendimizi meşgul ederiz. Bazen dilekler tutar. Ama bu dileklerin tutması sizin arka yüzünü görmediğiniz karakteristik yapıyıda evliliğinizin içerisine alırsınız. Yani sevdiğiniz çift kendi evinde farklı dışarıda farklı olabilir..

Bu da sizi yanıldığınızı ortaya çıkartır. Evlenildiğinde gençler kendilerini farklı kişiliklere bürünmeye çalışırlar. Erkekler eşlerine karşı resmi veya emrivaki davranırken kadınlar ise ilk önce sevgi gösterisi altında eşini elinde tutmaya çalışırlar. Tabii ki kişinin karakterinde böyle olgular yoksa zamanlar bu davranışlar kaybolur ve eskiye dönüş başlar. Lakin böyle bir durumda o zaman kendine olan güvenini sarsar ve çevresindeki saygınlığını da yitirmiş olur. Bunun nedeni ise tutarsız davranışlar sergilemesinden kaynaklandığı ifade edilir. Çevrenizde sevilen ve sayılan birisi olmak istiyorsanız kendiniz olmanız gerekmektedir. Şayet gerçek anlamda kendi karakterinizi göstermeniz zamanla değişim içerisinde olmanız ise sizi topluma ve eşinize sevdirir. İşte yapmanız gerekenlerden bir kaçı:
-Kişisel zevklerinizi ve sevmediklerinizi belirleyin ve tavrınızı koyun.
-Emin olmadıkça ve hazır değilseniz fedakarlık yapmayın.
-Doğal halinizden ödün vermeyin.
-Birileri işinize burnunu sokuyorsa, onlara açıkça bunu istemediğinizi söyleyin.
-Kontrolün tamamen sizin elinizde olmasından kaçının. Her kararı sizin vermenizin beklenmesi özgürlüğünüzü elinizden alacaktır.
-Beklentilerinizin her zaman karşılanamayacağını bilin ve gerektiğinde kendinizle yetinin.
-Sırf eşinizin mutluluğu için 'seni seviyorum' demeyin. Bu, onu aldatmak demektir.
-Kısa bir süre yalnız kalmak istiyorsanız bunu açıkça söyleyin.
-Her şeyi eşinizle paylaşmak zorunda değilsiniz. Önemli olan onu incitmemenizdir.
-Eşinizin ailesinden ve arkadaşlarından sevmediğiniz kişileri ona nazik bir dille söyleyin. Fakat tavrınız çok ince bir çizgi üzerinde olmalıdır. Eşinizin o kişiyle ilgili hassasiyeti çok önemlidir. İşe yararsa sizi onlarla yalnız bırakmaz.
-Tavsiyelerle hareket etmeyin. Başka insanların tecrübesi sizi kurtarmayabilir. En doğrusunu siz biliyorsunuz.
-Son sözü siz söylemek zorunda değilsiniz ama fikrinizin olduğu konuda etkinizi gösterin. Alınan kararda sizin de payınız olsun.
-Prensiplerinizden ödün vermeyin.
-Onu kıskandırmak için karakterinizin dışında davranışlar göstermeyin, çünkü eşiniz sizi, siz olduğunuz için seçti!
Zaman ve çevre şartlarıyla birlikte yaşınızında sizi olgunlaşmanızı sağlayacaktır. Unutmayın kişilerin karekterlerindeki olgunluk aldıkları eğitimin yanısıra zamanında büyük bir etkisi vardır. Bir meyveyi düşünün, zamanından önce olgunlaşan meyvenin içerisinde mutlaka kurt bulunur. Meyve zamanında olgulaşırsa o zaman o meyve yenecek kıvama gelmiş sayılır. Bu nedenledir ki bulunduğunuz yaşın ve mevkiinin tadını çıkartmalısınız. Zamanı geldiğinde heryaşın olguluğunu yaşayacağınız bilmelisiniz. Bu olguluğu yaşamak isityorsanız eğer, bilinçli ve yaşadığınızdan anlam kazanmalısınız. Yaptığınız hataların içinde kaybolmak yerine onlardan ders alıp bir daha tekrarlamamaya ve çevrenize karşı iyi niyetli olursanız kazanırsınız.

 

Benzer İçerikler

Üst