Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Facebook'ta FARMVILLE Oyunu Nasıl Oynanır?

  Konu, 'Oyunlar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  farmville nasıl oynanır farm ville nasıl oynanır farmville oynanıyor oyunu oyunu Facebook'ta Farmville Oyunu Nedir, Farmville Nasıl Oynanır? Oyunla İlgili Bilgiler ve Tüyolar (by NeMeSiS - meleklermekani)

  Sevgili Melekler,

  Günümüzde bir çok insanın vazgeçilmezi olan Facebook'ta insanların en çok vakit geçirdikleri uygulamalar oyunlar oluyor.

  < Konu Resmi..>  Bir facebook kullanıcısı olarak benim de en çok vakit geçirdiğim uygulama; şu anda dünyada 20 Milyona yakın aktif kullanıcısı olan FARMVILLE isimli oyun. Gerçekten bağımlılık yapan, gerçek zamanlı bir Zynga oyunu.
  Bu oyunu oynayabilmek için Facebook hesabınızın olması gerekiyor.

  Daha sonra aramadan Farmville yazarak uygulamayı bulabilir ve uygulamaya git diyerek izin vererek oyunu açabilirsiniz.

  Oyun size verilen bir çiftlikle başlıyor, öncelikle cinsiyetinizi seçiyor, daha sonra çeşitli yüz / saç / göz / ten rengi gibi özellikleri seçerek karakterinizi tamamlıyorsunuz.

  < Konu Resmi..>


  Tarlanızı sürüyor, ürün ekiyor, vakti gelince de ürününüzü topluyorsunuz.

  Ürünleri vaktinde toplamanız çok önemli, yoksa kuruyup bozuluyorlar :)

  Her ürünün belli bir alış ve satış fiyatı var (Coin parayı ifade ediyor). Seviye (Level) yükseldikçe daha fazla ürün ekebilme imkanınız artıyor.

  < Konu Resmi..>


  Resimde görülen kontrol paneli çiftliğinizi yönettiğiniz yer melekler,

  (Yukarıdan aşağı ve soldan sağa olarak açıklıyorum)

  Ok işareti işlemler arasında yer değiştirebilmek için standart kullanıma geçme simgesi (ürün ekmekten - ödüllere bakmaya geçerken mesela). Ayrıca yeni eklenen araçlarla oradan ürünleri 4'erli lotlarla toplayan Harvester ve 4'erli lotlarla ürün eken Seeder araçlarını da seçebilirsiniz.

  Onun yanındaki yeşil sapan şekilli simgeyi (PLOW) tıklayarak boş alanda yeni bir tarla (lot) oluşturabilirsiniz veya ürün toplanmış tarlayı yeniden sürebilirsiniz. Eğer traktörünüz varsa boş tarlaları sürmek için onu da seçebilirsiniz.

  PLOW simgesinin yanında DELETE (Silme) işlevi gören kırmızı kürek simgesi ile yaptığınız her şeyi silebilirsiniz. Bu özellikle tarlanızın dekorasyonunu (layout) değiştirirken kullanılan bir işlev. Eğer ağaçlarınızı veya binaları silmek istiyorsanız bunu kullanmak yerine onları tıklayıp SELL seçeneğinden para karşılığı satabilirsiniz.

  Mavi kurdele şeklindeki simge RIBBON'ları gösteriyor. Burada oyunu oynadıkça kazandığınız ödülleri gösteren bilgiler var. Kaç tane bina inşa ettiğiniz, kaç tane dekoratif eşyalar kullandığınız, kaç tane hayvandan ürün elde ettiğinize kadar birçok alanda ödüller alabiliyorsunuz. Ödüller konusunu daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım daha sonra.

  RIBBON simgesinin yanında gördüğünüz simge MARKET yani her türlü binayı, tohumu, dekoratif eşyaları, araçları satın alabileceğiniz yer. Orada (Seeds: Tohumlar, Animals: Hayvanlar, Trees: Ağaçlar, Buildings: Yapılar, Decorations: Dekoratif Eşyalar, Expansion: Genişleme, Vehicles: Araçlar) kategorileri mevcuttur.

  Hediye kutusu şeklinde görülen simge GIFTS yani hediyeleriniz. Bu hediyeler ribbon kazandıkça farmville'in size verdiği ufak tefek hediyeler olduğu kadar daha da önemlisi komşularınızın (Neighbour) size gönderdiği hediyeleri barındırır.

  < Konu Resmi..>  Level yani seviyeniz ilerledikçe daha fazla şey satın alabilir, daha fazla para kazanabilir, çiftliğinizi daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Yukarıdaki resimde "Add Neighbour" yazan boş yerler sizin arkadaş listenizde olanlardan ekleyebileceğiniz komşularınız için. Ne kadar çok komşunuz olursa alabileceğiniz hediyeler o kadar çok olur. Ayrıca komşu ziyaretlerinde (Help/Visit Neighbour) coin ve XP (Experience point - tecrübe puanı) kazanabilirsiniz.

  Unutmayın LEVEL atlamak için XP'ye ihtiyacınız var!

  XP (Experience point - Tecrübe puanı) nasıl kazanılır?

  Her bir tarla sürmeniz 1 xp verir, ektiğiniz ürünler de ürün başına 1 veya 2 xp verir. Satın aldığınız dekoratif eşyalar veya binalar size xp kazandırır. 100.000 coin'e bir Windmill (rüzgar değirmeni) satın aldığınızda bu size 1000 xp kazandırır.

  Ürünlerin alış - satış fiyatları ile ne kadar sürede yetiştiklerine dair bilgileri oyunda MARKET simgesinin içinde SEEDS bölümünden görebilirsiniz. Mesela başlangıç seviyesinde Strawberries yani Çilekler 4 saatte oluyorken Soybeans yani Soyafasulyesi 1 günde oluyor. Seviye atladıkça daha çok ürün kilidini açıyor, daha karlı ürünler ekebiliyorsunuz. Level 5'te 4 saatlik Strawberry 10 coin'e alıp 35 coin'e satılıyorken, Level 30'da 4 saatlik Blackberry 75 coin'e alınıp 117 coin'e satılıyor.

  Oyunla ilgili işe yarar tüyolar, bu oyunu sevenler için yenilikler, oyunla ilgili bilgiler ve teknik detayları sürekli olarak burada sizlerle paylaşacağım,

  Bir Farmville bağımlısı olarak (level 33) merak ettiğiniz her konuda yardımcı olabilirim ayrıca.

  Bu oyunu gerçekten çok seviyorum!

  Bilgiler ve paylaşımlar devam edecektir, şimdilik başlangıç yapalım dedim.

  Herkese sevgilerimle,

  NeMeSiS


  Not: Tamamen kendi anlatımımdır, kaynak göstermeden kullanmayınız.

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Farmville'de Komşular ve Hediyeler
  - Biriyle neighbour (komşu) olabilmek için o kişinin facebook'ta arkadaş listenizde olması gerekir. Bir günde TOPLAMDA 20 kişiye komşuluk daveti / hediye gönderebilirsiniz. Bu 20 hakkı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu hak ilk başlarda komşu eklemekle doldurulurken ilerleyen seviyelerde arkadaşlarınıza günlük hediyeler göndermeyle bitiyor. Çok komşu olması güzel ama hediye alıp vermeye de dikkat edin.

  - Sahip olduğunuz parayla hayvan veya ağaç satın almayın! Gereğinden fazla paranız gidecektir. SEND GIFT yani hediye gönderme bölümünde arkadaşlarınıza seviyenizin el verdiği ölçüde hediyeler gönderebilirsiniz, aynı şekilde arkadaşlarınız da size ağaç ve hayvanlar gönderebilirler. Bu şekilde bir çok ağacınız ve hayvanınız olur.

  Farmville'de Hediye Nasıl Gönderilir?

  Üç şekilde arkadaşlarınıza hediye gönderebilirsiniz:


  < Konu Resmi..>


  1. Uygulamaya gittiğinizde, yukarıda bir sürü TAB /sekme göreceksiniz. Bunların ilki olan FREE GIFTS bölümüne girip göndermek istediğiniz hediyeyi seçiyorsunuz, PROCEED TO SEND butonuna tıklayıp bu oyunu oynayan arkadaşlarınızın veya komşularınızın isimlerini seçip SEND diyorsunuz.  < Konu Resmi..>


  2. Yukarıdaki sekmelerden MY NEIGHBOURS sekmesine giderek, kişilere tek tek hediye gönderebilirsiniz, yapmanız gereken şey istediğiniz arkadaşınızın sağ tarafında SEND GIFT yazan yere tıklamak ve sonrasında hediyeyi seçip göndermek.  < Konu Resmi..>

  3. Ya da oyun içerisindeyken arkadaşınızın resmini tıklayıp "Send Gift to..." yazan yere tıklamak ve ona hediye seçmek.  Bana Gönderilen Hediyeleri Nereden Bulacağım?

  Size gönderilen hediyeleri hediye kutunuza (Gift BOX) taşıyabilmek için Facebook'ta ana sayfanızdaki "Requests" yani İstekler bölümüne bakmanız gerekiyor. Orada size Farmville uygulaması ile kimlerin hediye gönderdiğini görebilirsiniz. Hediyeyi kabul edebilir ya da reddebilirsiniz.

  < Konu Resmi..>


  Accept Gift -- Hediyeyi kabul et.

  Bunu seçerseniz hediyeyi kabul etmiş olursunuz ve böylece hediye gift box'a gider.

  < Konu Resmi..>


  Bir kişiden hediye kabul ettikten sonra başka bekleyen hediye yoksa NO diyerek oyuna başlayabilirsiniz. Eğer başka bekleyen hediyeleriniz de varsa YES diyerek REQUESTS sayfasına geri dönerek diğer hediyeleri de kabul etmeye devam edebilirsiniz.

  Seviyeniz yükseldikçe yeni hediyeler göndermeye hak kazanırsınız. Size gelecek hediyeler de arkadaşlarınızın level yani seviyelerine bağlı. Siz level 11 de olsanız, level 35 olan bir arkadaşınız size Olive Tree yani Zeytin Ağacı gönderebilir. (Uzun süredir en üst seviyelerdeki oyuncular Pomegrenate Tree yani nar ağacı göndermekten sıkılmışlardı, kısa bir süre önce Zeytin Ağacı geldi, Level 32'de açılıyor)

  Herkese sevgiler!

  NeMeSiS

   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Seeds in Farmville Market - Farmville'de Ekebileceğiniz Tohumlar
  İşte melekler Farmville'de ekebileceğiniz ürünlerin alış - satış fiyatları ile ürünün yetişme süresi + bu ürünü ekerek kaç XP kazanacağınıza dair detaylı bilgileri görsel olarak veriyorum sizlere:

  < Konu Resmi..>  Her bir ürünün belirli seviyeleri var, onları da ekleyeceğim.

  En altta altın paranın yanındaki rakam ürünü ne kadara satın alabileceğinizi gösteriyor. Mesela Pumpkin yani Balkabağı ekeceksiniz,

  20 lot'luk (parçalık) bir tarlaya Pumpkin ekmek için

  20 x 15 = 300 coin harcarsınız (Tarlaları sürmek için gereken coin - her bir lot 1 xp verir ve 15 coin'e sürülür)

  Pumpkin ekerken --> 20 x 30 = 600 coin harcarsınız

  8 saatte ürün yetişiyor.

  20 lot'luk ürünü HARVEST yapınca (ürünleri hasat edince) elinize geçecek para:

  20 x 68 = 1360 coin

  Sürme (Plow) + Ekme (Plant) = 900 coin

  KAR: 1360 - 900 = 460 coin

  < Konu Resmi..>  Dikkat edeceğiniz üzere süresi aynı olan ürünler var, karlar her bir seviyedeki ürüne göre değişiyor.

  Bütün ürünler XP verirken Raspberry 2 saatte yetişir ama size xp kazandırmaz. Onun yerine 4 saatte olan Blueberries daha mantıklıdır.

  < Konu Resmi..>


  Ben size ilk level'lar için olan çileklerden başlayarak en üst seviyeye göre sıralayarak veriyorum.

  Uzun bir süre (Peas - Fasulye açılana kadar) Sunflowers (Ayçiçeği) ile iyi para kazanmıştım :)


  < Konu Resmi..>


  Görüldüğü üzere ben henüz level 34 olmadığım için Onion yani Soğan ekemiyorum, süresini, XP'sini ve satış fiyatını da göremiyorum. En kısa sürede onların da bilgisini sizlerle paylaşacağım melekler. :)

  Herkese sevgiler!

  NeMeSiS
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Farmville'in en hoş özelliklerinden biri: KAYIP HAYVANLAR (Lost Animals)

  Diyelim ki çiftliğinizde huzur içerisinde ürünleri topluyor, yeni ürünler ekiyorsunuz :)

  Bir anda karşınıza kaybolmuş ve üzgün bir hayvan çıkabiliyor. Farmville size yardım etmek isteyip istemediğinizi soruyor:

  < Konu Resmi..>


  "Siyah bir koyun çiftliğinize girdi. Kendine bir ev bulamıyor, belki bunun sebebi biraz farklı olması... Ona yardım eder misin? Eğer bir yuva bulursa, sen de bir ödül alabilirsin!"

  < Konu Resmi..>

  - Normalde hediye gelen koyunlar beyazdır. Kaybolanlar siyah oluyor :)

  "Help Sheep" derseniz, ana sayfaya bir bildirim gönderilir.

  < Konu Resmi..>


  Arkadaşlarınız ADOPT diyerek bu koyunu / ineği /ördeği sahiplenebilirler.

  Bir arkadaşınız göndermiş olduğunuz bildirimdeki "Accept the ..." yeri tıklayıp hayvana bir yuva verdiğindede size sağ alt köşedeki bildirimlerden bir mesaj görünür: "....... adopted the lost animal. Claim your reward" yani hayvancağıza yardım ettiğiniz için ve yeni bir yuvası olduğu için Farmville size cüzi de olsa bir ödül verir. 20-30 coin civarı bir şey olması lazım.

  Siz nasıl bu kaybolmuş hayvanlara sahip olabilirsiniz?

  Aynı şekilde arkadaşlarınızın gönderdiği bildirimleri takip ederek " ADOPT" yazan yeri tıklayarak onlara yeni bir "yuva" verebilirsiniz :))


  < Konu Resmi..>


  "Yalnız ineği kurtardınız. Ona yeni bir yuva vermek ister misiniz?"

  Bir hayvanı "adopt" diyerek sahiplendiğinizde bu pencere çıkar oyuna girince, GIVE HOME butonuna tıklarsınız, ve böylece gördüğünüz üzere hayvan çok mutlu olur :)

  İnekler ve koyunlardan sonra bir de yeni kayıp hayvan kategorisine son zamanlarda ÖRDEKLER eklendi. Ugly duckling yani Çirkin Ördek Yavrularımız var artık.

  < Konu Resmi..>


  Bütün ördekler içerisinde gerçekten kendini belli ediyor ama değil mi :)

  Unutmayın - Farmville'de ne kadar çok hayvana yuva verirseniz ribbon kazanma yolunda o kadar ilerlersiniz. Kayıp hayvanlara yardım etmek ve onları sahiplenmek RIBBON kategorisinde önemli bir yerde.

  Sevgiler!

  NeMeSiS


   
 5. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Ben de oynuyorum bu oyunu ama tam olarak çözememiştim bu iyi oldu gerçekten teşekkür ederim adminim:):kiss:
   
 6. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Rica ederim Hayalcim, daha çok şeyler ekleyeceğim, şimdilik temel bilgiler verdim, tüyolar ve bazı teknik detayları da ekleyince daha da yararlı olacak umuyorum ki. :)

  Sevgiler canım :)

  Bir de

  Buradan bütün arkadaşlara da tekrar hatırlatayım:

  Anlatım tamamen bana aittir arkadaşlar, kaynak göstermeden kullanmayınız lütfen.
   
 7. sevil-78

  sevil-78 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  573
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bende oynuyorum çok zevkli bir oyun...
   
 8. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa
  Bende bağımlısı oldum bu oyunun ama son zaamanlarda serverinde sorun var.. çok fazla refreh istioo.. :( bende 21. bolumdeyim... :)

  Paylaşım için cok sağol :D
   
 9. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Bende yeni başladımm fırsat bulamıyorum oynamaya ama güzel birşeye benziyor:)Anlatım için teşekkürler adminim süpersiniz her zmaanki gibi:):meçhul:
   
 10. elcin121

  elcin121 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  59
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkür ediyorum anlatım için
   
 11. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  süper oyun süper anlatım emeğine sağlık herkese tavsiye ederim sizde oynayın arkadaşlar
   
 12. seerose

  seerose Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  yurt disi
  Hic oynamadim,bir de onun ile ugrasmayayim,baslarsam birakamam diye korkuyorum,yine de facabokk da cogu arkadasim oynuyor.
   
 13. _havva_

  _havva_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Farmvile nasıl oynanır

  Vallahu Nemesis adminim teşekkür ediyorum bu farmvile nin nasıl oynandığını yazmazsan hayatta bulamazdım ingilizce yok çünkü :D
   
 14. sirinee

  sirinee Üye Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  118
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Farmville nasıl oynanır sorusuna en güzel açıklama bu arkadaşlarım teşekürler.
   
 15. bas_belası

  bas_belası Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Gerçekten sağolun ya oynuyorum müptelası oldum :)
   
Facebook'ta FARMVILLE Oyunu Nasıl Oynanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. FARMVİLLE (facebook) oyunu nasıl oynanır?

  FARMVİLLE (facebook) oyunu nasıl oynanır?

  farmvilla nasıl oynanır farm villa nasıl oynanır farm villa otomatik toplama FARMVİLLE (facebook) oyununu bi anlatın bakalım. Bende tarla ekmek istiyorum.. İnanın bilmiyorum yaaa.. Babamın çiftliği var ama kene yüzünden meyva toplamaya bile gidemiyorumm.. BUda dertmi diyeceksiniz ama napayım bunu soracak kimse yok etrafımda.. Kızlar bilgilerinizi paylaşın. Belki stres atacaklarada sebep...
 2. Briç Nasıl Oynanır ?

  Briç Nasıl Oynanır ?

  briç briç nasıl oynanır briç nasıl bir oyundur briç kuralları briç oyunu kuralları ile ilgili bilgiler burada melekler. Hiç oynamadığım ve denemediğim kağıt oyunları içinde birisi de briç oyunu melekler. :) Adına turnuvalar düzenlenen, gruplar oluşturulan briç oyunu kuralları bu makalemizin konusu. Eğer siz de benim gibi briç nasıl bir oyundur merak ediyorsanız, gelin hep birlikte briç nasıl...
 3. 101 nasıl oynanır

  101 nasıl oynanır

  101 nasıl oynanır Kardeşim beni ve kuzenimi sürekli yeniyor biz kazansakta 101 oyununu hep o bizden puan düşüyor yeniyor. Sizden rica ediyorum acaba 101 nasıl oynanır lütfen yardımcı olun:)
 4. Yağ Satarım, Bal Satarım, Oyunu Nasıl Oynanır

  Yağ Satarım, Bal Satarım, Oyunu Nasıl Oynanır

  Yağ Satarım, Bal Satarım, Oyunu Nasıl Oynanır bu oyunu bilenler oyun şeklini ve kurallarını yazarsa çok sevinirim.
 5. Facebook Candy Crush Saga Oyunu nasıl Oynanır?

  Facebook Candy Crush Saga Oyunu nasıl Oynanır?

  candy crush oyunu, candy crush nasıl oynanır, candy crush hileleri Facebook ta son zamanların en çok oyunlarının başında gelen candy crush oyununun müptelaları gün geçtikçe çoğalıyor. Oyuna karşı aşırı bir ilgi olduğu kesin. Bilgisayardan oyunu oynayacağınız gibi ayrıca Candy Crush Saga Facebook’ta ya da IOS veya Android işletim sistemin üzerinden oynanan bir oyun olma özelliği taşıyor. Eğer...

Sayfayı Paylaş