Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Facebook'ta hayatta kalma rehberi

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  facebook profilime bakanlar facebook ta isim değiştirme ta profilime bakanlar facebookta profile 2006’da kurulan sosyalleşme ağı Facebook, bugünlerde Türkiye’de de oldukça popüler. Evde, işyerinde, okulda çok sayıda insan önemli bir zamanını Facebook’ta profil güncelleyerek, sağa sola pençe atarak geçiriyor.

  Ancak bazı noktalara dikkat edilmezse Facebook ileride canınızı sıkabilir.

  Şunu unutmayın, patron için Facebook’tan daha mükemmel bir radar olamaz. Dünyada Facebook’taki eylemleri yüzünden işinden olan insanlar var; birçok işyeri, okul ve kuruluşsa öğrencilerinin, çalışanlarının veya üyelerinin Facebook’a girmesini yasakladı.

  Facebook üyesi binlerce kişi de ''privacy-gizlilik'' seçeneğini topyekün göz ardı ettikleri için sıkıntılı anlar yaşadı, başlarını belaya bile soktu... İş aramak gibi profesyonel amaçlarla da kullanılan Facebook, saf anlamda sosyalleşmeyi sağlayan son yılların en önemli internet araçlarından biri. Ancak Facebook kullanmaya yeni başlayanların, yabancıların kendilerine ait bilgileri ne ölçüde görebileceklerini tayin eden gizlilik ayarlarına önemsemeden bodoslama dalması rahatsız edici sonuçlara neden oluyor.

  İlişki düzeyini belirleyin:

  Bir kişiyi tanıyıp tanımadığınızı tayin eden 3 pozisyon var. Facebook’a girdiğinizde size göre herkes yabancıdır; ''network'' yani ağ, bir bölge, yer, okul veya şirket sakinlerinin oluşturduğu gruptur. Arkadaşlarınızsa karşılıklı olarak birbirinizi tanıdığınızı onayladığınız kişilerdir. Facebook’ta profilinize arkadaşlarınız gibi erişebilecek ''o benim 'arkadaşımsım’ ama arkadaşım değil'' seçeneği yok.

  Gizlilik ayarlarını değiştirin:
  ''Privacy'' birçoğunun Facebook kariyerine başladığında umursamadığı bir seçenektir. Ancak başlangıç ayarlarına göre ağınızda (network) olan herkes, size ait olan her şeyi görebilir. Türkiye’den yola çıkalım; Türk kullanıcıların büyük çoğunluğunun ''kafadan'' Türkiye ağına üye olduğunu düşünürsek, bu ağdaki herkes, size ait olanları arkadaşlarınız kadar görebilir. Bir ağın mensubu değilseniz, bilgilerinizi sadece arkadaşlarınız görebilir. Ama ben mesela Türkiye ağına üyeyim, o halde yapmam gereken Privacy başlığı altındaki Profile’e girip, çıkan ekranda ''profile: only my friends-yalnızca arkadaşlarım'' şıkkını seçmektir. Bu ekrandan e-posta adresinizi yalnızca arkadaşlarınızın görebileceği şekilde düzenlemeniz hatta ''Profile'' başlığı altındaki birçok maddeyi arkadaşlarınıza özel olacak şekilde ayarlamanız menfaatiniz icabınadır.


  Facebook’da geçirdiğiniz zamanı kimse bilmesin:
  ''Privacy'' başlığı altındaki ''Newsfeed and mini feed''e mutlaka uğrayın çünkü, bu seçeneğin başlangıç ayarları, sizin Facebook’ta yaptığınız her eylemi yayımlıyor. Bu kadar küresel olmaya, Facebook başında sabahladığınızı başkalarının bilmesine gerek yok. Bu sosyalleşme ortamının, yaptığınız her şeyi herkesin görebileceği seyir defteri diye tanımlanabilecek ''mini feed'' adında bir özelliği var. Yani sizin mesai saatinizde Facebook’ta ne zaman, ne kadar zaman geçirdiğiniz tespit edilebilir. Şimdilik bizim buralarda tutatanak tutacak siber işyeri polisleri yok gibi, ancak yine de temkinli olmakta fayda var. Bu yüzden en azından işteyken önce ''privacy'', ardından ''news feed and mini feed''e girerek ''show times in my mini feed'' seçeneğini iptal edip yaptığınız eylemlerin zamanının görünmesini engelleyin.


  Arkadaşlarınız için gizlilik:
  Başlangıç ayarlarında herkes arkadaşlarınızın listesini görebilir. Bu durum ''Poke, Message and Friend Request'' ayarları kısmında ''Friends-arkadaşlar'' seçeneğinden vazgeçerek ortadan kaldırılabilir.


  Bir profesyonel, bir de kişisel profiliniz olsun:
  Facebook arkadaşlarınızla şakalaşıp eğlenebileceğiniz bir ortam olduğu kadar, profesyonel/mesleki amaçlara da hizmet edebilir. Her ne kadar Facebook kurallarına aykırı olsa da iki profiliniz olsun, profesyonel profilde tam ad, mesleki durum, eğitim ve yalnızca sektörel bağlantılar olsun. Bu profil altında iş ve okul ağlarınıza takılın. Sulu değil profesyonel bir fotonuzu ekleyin ya da hiç eklemeyin. Kişisel ve özel profilinizdeyse isim, takma isim kullanabilrisiniz; soyadınaysa gerek yok ya da tek bir harfle ifade edin. Bu profille okul ve işyeri, meslek ağlarına bağlanmayın. Mesleki deneyiminizi paylaşmayın. İş e-posta adresinizi kullanmayın. Ve istediğiniz her şeyi yapın. Ancak iş ve özel arkadaşlarınızı birbirine karıştırmayın.


  Herkesle arkadaş olmayın:
  Şu kısacık Facebook kariyerimde en çok dikkatimi çeken şey, birçok insanın bir zombi açlığıyla arkadaş listelerini şişirme çabası oldu. Arkadaşlığa onay verdiğiniz kişilerin sizin arkadaşlarınızın bilgilerine erişebileceğini unutmayın.


  Kimlik hırsızlığı:
  Hakkınızdaki bilgileri kamulaştırmanın, kaba kimlik bilgilerinizin başkaları tarafından kullanılabilmesi riskini doğruyor ki bu bir başkasının ''sizin adınıza'' başka bir sosyalleşme ortamında faaliyet göstermesi riskini doğuruyor.


  Facebook gizlilik politikası:
  Facebook ile yaptığınız anlaşma gereği, bu oluşum size ait bilgileri diğer şirketlerle paylaşabilir ya da satabilir, bunu unutmayın.


  Paranoyakların dikkat etmesi gereken 5 nokta

  • Facebook’ta size yönelik 5 erişim seviyesi bulunuyor; arkadaş, sınırlı, ağ, yabancı veya bloke...
  • Gizlilik ayarları oldukça karmaşık; arkadaşlarınız dışında rahatsız edilmek istemiyorsanız hiçbir ağa üye olmayın.
  • Duvarlara yazmak yerine özel mesaj gönderin. En kibar ifadesiyle duvar yazıları ileride size karşı delil olarak kullanılabilir.
  • Geçirdiğiniz zamanı ve hatta olduğunuzu kimse bilmesin...
  • Görülebilir seyir defterinize (mini feed) ince ayar çekin.
  alıntı
  </B>


   
Facebook'ta hayatta kalma rehberi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rehber

  Rehber

  Seyahat yapmaya, nakliyeciye, bir sözü başkasına götürmekle görevli kimseye, tahsildar yahut öşür sahibine yahut berbere delalet eder.Rüyada rehber görenin, işlerini başkalarına bırakmaması gerektiğini gösterir. Rüyada rehber görmek, işlerini kendisi yapması gerektiğine, başkalarına yaptırmamasına yorumlanır. Kişi kendisi rehber olursa önemli bir işin başına geçer. Rehberin peşinden giden de...
 2. üstü kalmasın hayatta...

  üstü kalmasın hayatta...

  :28::28: yalnızlık yanlışlığın ilk adımıdır dendiğini okumuştum. bazıları yanlışlık yalnızlığın ilk adımıdır demeye çalışsalarda gördümki; yalnızsan gerçekten yanlışa meyilli hatta yanlışın tam göbeğinde oluyorsun. oysa düşünsenize hangi yanlışınız sizi sonu belli olmayan bi yalnızlığa mahkum etti? bulamadınız değilmi?yalnız olmak istemediğim için ve denize değil okyanusa düştüğümü bildiğimden...
 3. hayat rehberi birde böyle okuyun ......

  hayat rehberi birde böyle okuyun ......

  Hayatta ki en önemli şey........ ALLAH'IN GÜCÜ ! En güçlü iletişim kanalı..................................DUA ! En değerli servet........................................İMAN ! Hayatta ki en etkili güç..............................SEVGİ ! En büyük mutluluk .................................ÖZVERİ ! Onsuz olunması en kötü şey........................ÜMİT ! En yIkıcı alışkanlık...
 4. Aşk Rehberi

  Aşk Rehberi

  aşk, nedir, nasıl yaşanır, ne yapmak gerekir, hakkında bilgi almak için buyrun arkadaşlar. aşkın rehberi mi olurmuş diyorsanız buyrun okuyun meleklerim. aşkı ile ilgili herşey burada sizler için sunulmuştur. 1- Son görüşmemizden bu yana tam dört gün geçti ve hala aramadı. Bu artık bittiği anlamına mı gelyor? Belki de… Bunu anlamak için ona, birlikte geçirdiğniz zamanları...
 5. Boşanma rehberi™

  Boşanma rehberi™

  BOŞANMA REHBERİ™ CD'mi ücretsiz olarak (kargo bedeli gönderilene ait olmak üzere) BOŞANMA REHBERİ™ facebook sayfasını beğenen ilk 30 kişiye göndereceğim. İsteyenlerin facebook sayfasını beğenmeleri yeterlidir (Lütfen BOŞANMA REHBERİ™'nin gönderilmesini istediğiniz adresi de av.gokhanarican@gmail.com mail adresime yazınız). Boşanma, nafaka, tazminat vs. konularda "genel bilgi"...

Sayfayı Paylaş