1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Farabi

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Farabi (870-950) Dünya bilim ve düşünce tarihinde şerefle yer almış büyük Türk bilgini, düşünürü. Eski Yunan felsefesinde sentez yapabilmiş dünyanın seyrek rastladığı fikir adamı. Fizik, kimya, tıp, matematik ilimlerinde ve felsefede vardığı sonuçlarla, Avrupa uygarlığına katkısı olmuş, kitapları 18. yüzyıl sonuna kadar Avrupa üniversitelerinde okunmuş bir Türk dehâsı... Farabi...

  Asıl adı, Mehmet'tir. Türkistan'da, Farab şehrinde 870 yılında doğdu. Babası, kale komutanlarından Mehmet Turfan idi. Batı bilim dünyası, onu, Alfarabius adı ile tanır. Farablı demektir. İlk öğrenimini doğduğu şehirde yaptı. Zamanın tanınmış bilginlerinden ders aldı. Bilgisini genişletmek için, önce İran'a, sonra Bağdat'a gitmiştir.

  FARABI'YE İKİNCİ ÜSTAT DENMİŞTİ

  Bağdat’ta bulunduğu dönemde, hem zamanın ünlü kişilerinden ders aldı, hem verdi. Özellikle mantık ve gramer üzerindeki bilgileriyle, Arapçasını bu şehirde ilerletti. Dindardı. İslâmiyetin, akla dayalı bir din olduğuna ve Allah'a ulaşmak için bilmenin şart olduğuna inanıyordu. Farsça, Arapça, Latince ve Yunanca öğrendi. Özellikle, Yunan düşünürleri, Aristo ve Eflatun'un fikirlerinin bir sentezini yapmaya ve Sokrat'ın kurduğu temeli ortaya çıkarmaya çalıştı. Bu sebeple kendisine 'Hace-i sani", ikinci üstat derler. Aristo'ya üstat dendiği için, Aristo’yu yeniden şerh eden notlar ekleyen, kurduğu felsefenin eksik yanlarını tamamlayan Farabi’ye ikinci üstat denmiştir.


  941 yılında Halep’e geldi. O yıllarda Halep, Hemedanoğullarından Seyfüddevle Ali’nin idaresi altında idi. Bu Türk hükümdarı, Türk bilgini Farabi'ye büyük itibar gösterdi. Onu sarayına aldı. Bazı kaynaklar, Farabi'nin, kendisine teklif edilen yüksek maaşı red ederek, bostan bekçiliği yaptığı ve sabaha kadar mum ışığında felsefe okuduğunu yazarlar. Doğru olmasa gerektir.
  Farabi'nin, Seyfüddevle tarafından büyük itibar görmesi, Halep'teki bilim adamlarını kıskandırmış ve Farabi'nin hiçbir şey bilmediğini söylemeleri üzerine, Seyfüddevle'nin huzurunda bir imtihan düzenlenmiştir. Bu imtihanda Farabi'nin büyük üstünlüğü ortaya çıkmış ve Halep âlimleri bundan sonra kendisinden ders almışlardır.

  İLK İSLAM FİLOZOFU VE İSLAM FELSEFESİNİN KURUCUSU IDI

  Farabi, ilk islâm filozofu ve islâm felsefesinin kurucusudur. Samanoğulları hükümdarlarından Mansur b. Nuh'un isteği üzerine kaleme aldığı söylenen "Et-ta’limü’s-sani" (İkinci Öğretim) Yunan felsefesinin bir özetini verir. Fakat bu özeti, öylesine başarılı olmuştur ki, kendisinden sonra gelen ve bütün dünyanın fikirlerine itibar ettiği Ibni Sina ve Ibni Rüşt bu kitaptan yararlanarak Yunun felsefesini öğrenmişlerdir. Ibni Sina diyor ki: "Farabi'nin bir mezat yerinden satın aldığı kitabı sayesinde, o zamana kadar bir türlü kavrayamadığım metafiziği tamamen öğrendim.” Farabi aynı eseriyle İbni Rüşt’ün üzerinde de tesirini göstermiştir.

  Farabi,musiki ile de uğraşmış, hatta “ Kanun “ adı ile bilinen sazı icat etmiş ve bu saz ile bir çok besteler yapmış ve söylemiştir.

  Bir sohbette orada hazır bulunanlara kanun çaldığı, önce dinleyenleri güldürdüğü, sonra ağlattığı ve daha sonra da uyutup, kalkıp gittiği söylenir. Vücuda getirdiği "Kitab-ül musiki “ müzik üzerinde ilk yazılmış bilim belgesidir.

  Farabi, Halep'ten Şam'a, Şam'dan Kahire’ye, Kahire'den tekrar Şam'a ve Halep'e geçmiş bütün bu gezileri sırasında verdiği derslerle fikirlerini yaymış ve bilim hayatına hizmet etmiştir. Halep'te, 950 yılının ocak ayında öldü. Şam çevresinde Babüssagir denilen yerde gömülüdür.

  HEMEN HEMEN HER DİLDE KİTAPLARI VARDI

  Kitapları Mısır'da ve Hindistan’da basıldı. Ondan sonra, oradan bütün dünyaya yayıldı. Bugün, hemen hemen her dilde Farabi'nin kitaplarını bulmak mümkündür. İlk doğu ansiklopedisi olan "Ihsau’l-ulum “ ilimlerin tarif ve tasnifini yapar. Latince’ye çevrilmiş, oradan dünya dillerine aktarılmıştır. Eflatun'la Aristo'nun fikirlerini birleştirmeye çalışan ve yeni bir sentez ortaya çıkaran kitabının adı: "Eflatun-ül ilâhi ve Aristotlis" tir. Ayrıca, Aristo'yu şerh eden ve notlarla eksikliklerini tamamlayan kitabı: "Kitab-ül ibane an garaz Aristotlis"dir. Dilimize "aklın tasavvuruları" ve "felsefeye başlangıç" diye çevirebileceğimiz eserleri, Batı felsefesinin kuruluşuna hizmet etmiş ve islâm felsefesinin temellerini teşkil etmiştir.

  Fikir ve kavrayış, çok verimli geniş çalışmaları,anlatmak istediğini büyük bir kolaylıkla, anlaşılır biçimde getirmesi ile, doğuda da batı da hayranlık yaratmıştır. Ahlaklı, nazik, alçak gönüllü idi. Aristo’dan söz açarken “ Ben Aristo zamanında gelse idim onun en iyi öğrencilerinden olurdum “ demesi, ne kadar alçak gönüllü olduğunu kanıtar.

  alıntı


   
Farabi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Farabinin Güzel Sözleri lazım bana

  Farabinin Güzel Sözleri lazım bana

  Selam arkadaşlar benim sizden bir ricam olacak acaba mümkünse Farabinin Güzel Sözlerini bu sayfadan benimle paylaşır mısınız.
 2. Farabi kimdir biyografisi hakkında bilgiler burada melekler!

  Farabi kimdir biyografisi hakkında bilgiler burada melekler!

  farabi kimdir farabi biyografi bilgileri farabi hakkında bilgiler Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Farabi kimdir diye bizden bilgi isteyen tüm arkadaşlarımız için Farabi biyografisi hakkında bilgiler aktaracak ve ünlü isdlam düşünürü olan Farabi'nin hayatıyla ilgili tüm bilgileri paylaşacağız. Ayrıca, merak ettiğiniz kişilerin hayatıla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız, sitemizin Kim...
 3. Farabi' Nin Özlü Sözleri BURADA Melekler!

  Farabi' Nin Özlü Sözleri BURADA Melekler!

  Farabi'den Özlü Sözler Farabinin Güzel Sözleri Az önce Farabi kimdir diyen tüm arkadaşlarımız için ünlü islam düşünürü olan Farabi biyografisi hakkında bilgilere yer vermiştik sitemizde. Şimdi de Farabi sözleri isteyen tüm üyelerimiz ve misafirlerimiz için, Farabi güzel sözleri hakkında örnekler paylaşıyoruz arkadaşlar. Bir eylemin ahlaklı olduğunu bilip de ona uygun davranmayan kişi,...
 4. Farabinin Uzmanlık Alanı Nedir hakkında bilgi verir misiniz

  Farabinin Uzmanlık Alanı Nedir hakkında bilgi verir misiniz

  selam arkadaşlar ben sizden Farabinin Uzmanlık Alanı nedir diye bilgi rica ediyorum ve şimdiden Farabinin Uzmanlık Alanı hakkında vereceğiniz bilgiler için çok tşk ediyorum.
 5. Farabi Nin Ünlü Sözü isteyenler için Farabinin özlü sözleri burada

  Farabi Nin Ünlü Sözü isteyenler için Farabinin özlü sözleri burada

  Farabi Nin Ünlü Sözleri Farabi Nin Güzel Sözleri Daha önce ünlü islam düşünürü olan Farabinin biyografi bilgilerini sizler ile paylaşmıtık Melek'lerim. Şimdi de Farabinin ünlü sözleri isteğinde bulunan tüm misafirlerimiz için, bu yazımızda Farabi nin güzel sözleri paylaşımında bulunuyoruz arkadaşlarım:) Bir eylemin ahlaklı olduğunu bilip de ona uygun davranmayan kişi, o...

Sayfayı Paylaş