Faşizm Hakkında Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Faşizm Hakkında Bilgiler
faşizm ne demek
faşizm hakkında bilgi
Sık sık televizyonda ki tartışma programlarında işittiğimiz faşizm kelimesinin anlamını tam olarak biliyor muyuz acaba melekler? :) İsterseniz biz size kısaca faşizm, faşist ne demek açıklayalım..

fasist-2a1.jpgFaşizmi dar anlamda tanımlayacak olursak Benito Mussolini altında 1922’de İtalya’da iktidarı alan politik sistemdir. Daha geniş anlamıyla özellikle iki dünya savaşı arası ortaya çıkan ve özellikle Adolf Hitler yönetimindeki nasyonal-sosyalizmin temsil ettiği aşırı milliyetçi, antidemokratik ve antikomünist bir ideolojiye ve otoriter siyasi bir yapıya sahip bütün politik hareketler ve egemenlik sistemleri.

Kavramın kökeni Antik Roma yöneticilerinin geniş hükümet yetkisini sembolize eden ucunda balta bulunan bir çubuk demetinin adı olan Latince fasces, İtalyanca fascio sözcüklerinden gelmektedir. Aynı simge daha sonraları Fransız Devrimi sırasında Aydınlanma anlamında, halkın elindeki devlet gücünü temsil etmek üzere kullanılmıştır. Sözkonusu sembol bir takım değişikliklerle 1926 yılından itibaren İtalya’nın resmi devlet sembolü olmuştur. Sembolün üçlü anlamı, yani devlet gücü, halk mülkiyeti ve birliktelik Mussolini’nin propagandasında kullanılmıştır.
 

Benzer İçerikler

Üst