Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul İçin Bedduası

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul İçin Bedduası
fatih sultan mehmetin kıyafetleri fatih sultan mehmet kıyafetleri mehmet ayasofya beddua mehmetin ayasofya bedduası fatihin bedduası

Fatih (1453 yılında) İstanbul’u alıp Ayasofya önüne geldiği zaman derinden derine bir inilti işitti. Sesin geldiği tarafa bir adam gönderdi. Hali perişan bir keşiş (papaz) getirdiler.

Huzura çıkardılar. ’Niçin hapsedildin’ diye sordular. Keşiş fala da baktığını ve muhasara (kuşatma) hazırlıkları sırasında (Bizans İmparatoru) Konstantin’in kendisini çağırıp İstanbul’u Türklerin alıp almayacağını bildirmek için remil atmasını (gaipten haber vermesini, bir çeşit fal açmasını) söylediğini, remilde İstanbul’un Türklerin eline geçeceğini bildirmesi üzerine Konstantin’in kızarak onu zindana attırdığını hikáye etti ve ’şimdi karşınızda bulunuyorum, demek falım doğru imiş’ dedi.

Bunun üzerine Fatih de İstanbul’un kendi elinden çıkıp çıkmayacağına dair remil atmasını ve doğruyu söylerse mükáfatlandırılacağını (ödül alacağını) bildirdi. Keşiş remil attı ve şöyle dedi:

- ’İstanbul Türklerin elinden harp ve darp ile çıkmayacak. Ancak öyle bir zaman gelecek ki, elinizdeki emlak ve arazi azalacak. Bu suretle İstanbul Türk malı olmaktan çıkacak.’

Bu falın bildirdiği neticeden müteessir olan (üzülen) Fatih ellerini kaldırarak ’İstanbul’da edindiği yerleri ecnebilere (yabancılara) satanlar Allah’ın gazabına uğrasınlar’ diye beddua etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1995 yılında yayınlanmış İstanbul Risaleleri adlı kitaptan alıntıdır.

Ben bunu okuduğumda gerçekten çok şaşırdım arkadaşlar eğer gerçekten bir doğruluk payı var ise bu olayın kahin çok doğru söylemişAllah sonumuzu hayır eyleye ..

Nereye baksak artık yabancı firmalar yabancı mağazalar dükkanlar görmeye başladık Burası Türkiye fakat insan Türkiyede yaşadığını bile bazen hissedemiyor...Atalarımız dedelerimiz bu vatanı 30 kuyona almadı arkadaşlar bir karış vatanımızın toprağını vermemek adına birçok kan döküldü şehit verdik..

Çok yazık.....

Geri