1. cemre_dilan

  cemre_dilan Forum Okuru

  Fazıl hüsnü dağlarca

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında cemre_dilan tarafından paylaşıldı.

  Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dağlarca’nın vefatını, Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen ve Türkiye’nin onur konuğu olduğu "60. Frankfurt Kitap Fuarı"nda bulunduğu sırada öğrendiğini söyledi.

  Çok üzüldüklerini ifade eden Günay, Türkiye’nin, Türkçe ile Avrupa’nın ortasına çıkarma yaptığını belirterek, "Ses Bayrağımız" olarak nitelendirdiği Dağlarca o ortamı görebilseydi mutlu olacağını dile getirdi. Günay, Dağlarca’nın 60’ın üzerinde kitap bıraktığını, kendisini son gördüğünde neşe, zeka ve hayata bağlılığı nedeniyle 100 yılı aşkın süre yaşayabileceğini düşündüğünü ifade ederek, o göüşmeden 6 ay gibi kısa bir süre sonra vefat etmesini, Dağlarca’nın "İnsan nasıl ölebilir yaşamak bu kadar güzelken" dizeleriyle anlattı.

  Dağlarca’nın şiirlerinden dizelerinden örnekler aktaran Günay, "Anadolu’nun ortasında çok büyük dağlar var. Dağlar ölmez, bu dağlara karlar yağar. Mevsimler geçer, nesiller geçer. Yepyeni nesiller. Şairin ’Türk Dili’ne sahip çıkın’ sözünü tutan yepyeni çiçekler açar. Dağlarca’nın açtığı yolda yeni şairler, genç şairler Türk Dili’ne sahip çıktıkça, Türkçe de konuştukça, Türkçe de yazdıkça, Dağlarca aramızda ve başımızda dağ gibi hep böyle kalır. Ruhu şad olsun" dedi.
  Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın cenazesi Kadıköy Süreyya Operası'nda düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Saygı duruşuyla başlayan törende, Dağlarca’nın Türk bayrağına sarılı tabutu, sahneye konuldu.
   
Fazıl hüsnü dağlarca konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fazıl Hüsnü Dağlarca

  Fazıl Hüsnü Dağlarca

  1914 yılında İstanbul’da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi’ni (1933), Harp Okulu’nu (1935) bitirdi, piyade subaylığıyla doğu ve orta Anadolu’nun, Trakya’nın bir çok yerlerini dolaştı, orduda hizmeti on beş yılı doldurunca, önyüzbaşı iken askerlikten ayrıldı (1950), Çalışma Bakanlığı İş Müfettişi olarak İstanbul’da çalıştı (1952-1960), Aksaray’da Kitap Kitabevini açtı (Aralık 1959), yayımcılık yaptı,...
 2. Fazıl Hüsnü Dağlarca'dan Atatürk Şiirleri

  Fazıl Hüsnü Dağlarca'dan Atatürk Şiirleri

  fazıl hüsnü dağlarca atatürk şiirleri fazıl hüsnü dağlarcanın şiirleri dağlarca nın atatürk dağlarcanın ON KASIM'LARDA YÜRÜMEK Atatürk'üm işte 10 Kasım yine Dalgalanır ağaçlarla oğullar Dalgalanır oğullarla nineler Dalgalanır ninelerle genç kızlar Özlemin ta yüreğime işlemiş Seni bulmak, seni görmek için ben Bütün toprakaltıyla barışacağım .. Ereceğim sana usta, barışta, başarıda Öyle...
 3. Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca hayatını kaybetti

  Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca hayatını kaybetti

  Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Altunizade'deki Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kürşad Tokel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 94 yaşındaki şair Dağlarca'nın, kronik böbrek yetmezliği ve kateter enfeksiyon sebebiyle 28 Eylül 2008 tarihinde bir başka hastaneden hastanelerine getirildiğini belirtti....
 4. fazıl hüsnü dağlarca mustafa kemal'in kağnısı

  fazıl hüsnü dağlarca mustafa kemal'in kağnısı

  fazıl hüsnü dağlarca mustafa kemal'in kağnısı ile ilgili bir yazı vs varmı yada hikayesi nedir
 5. fazıl hüsnüden mustafa kemal şiiri

  fazıl hüsnüden mustafa kemal şiiri

  Ünlü şair Fazıl Hüsnünün Mustafa Kemal şiiri vardır, ilk dizeleri aklımda, Mustafa Kemali gördüm düşümde daha diyordu.. Gerisi nasıldı ?

Sayfayı Paylaş