Fazla doğum yaşlandırıyor

M

Misafir

Forum Okuru
Fazla doğum yaşlandırıyor
zeynep kamilde doğum yapanlar
Dr. Değer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 110 yataklı hastanenin bölgeye hizmet verdiğini, her geçen yıl doğum yapan ve hasta olan kadın sayısının artığını belirtti.
Hastanede doğum ve poliklinik hizmetlerinin yanı sıra aile planlaması ve emzirme danışmanlığı da verildiğini bildiren Dr. Değer, geçen yıl 12 bin 930 anneye emzirme danışmanlığı, 2 bin 58 kadına da aile planlaması hizmetlerinin verildiğini bildirdi.
Hastanede kısıtlı imkanlarla çok sayıda hastaya hizmet
verdiklerini ifade eden Dr. Değer, şöyle dedi:
”110 yataklı hastanemizde 14 hekim bulunurken, İstanbul’daki Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastanesi 670 yataklı ve 103 hekim var. Ama bizim doğum ve poliklinik sayımız çok daha fazla. Daha kısıtlı imkanlarla daha fazla doğum yapıyor ve hasta bakıyoruz. Bölge hastanesi olmamız ve nüfus artış hızının çok yüksek olması nedeniyle
yoğunluğumuz çok fazla. Geçen yıl 201 bin 13 kadına poliklinik hizmeti verilirken, bir önceki yıla oranla yüzde 30′luk artışla 16 bin 711 kadın doğum yaptı. Hastanemize en genç 14 yaşında, en yaşlı 54 yaşındaki kadınlar doğum için geliyor. 54 yaşında olan bir kadın ikiz doğum yaptı. Aile planlaması hizmetine rağmen halen doğum oranı çok yüksek. 10′dan fazla doğum yapan kadınlar bulunuyor. En büyük tesellimiz, bu kadar doğum sayısına rağmen yaptığımız hizmetlerle anne ve bebek ölüm oranını düşürdük. Geçen yıl sadece bir anne hayatını kaybetti. Bebek ölüm hızında da düşüş yaşandı.”
Dr. Değer, kadının doğum sayısının fazla olmasının anne ve çocuk sağlığını olumsuz etkilediğini, hem annenin hem de bebeğin iyi beslenemediğini kaydetti.
Doğum sayısının fazla olmasının anne ölümlerine neden olduğunu vurgulayan Değer, şöyle dedi:
”Çok doğum nedeniyle vücudu yıpranan kadın, erken yaşlanıyor. Kadın kendine de bebeğe de bakamayacak hale geliyor. Bu da kadında ileri dönemlerde hastalıklara ve kemik erimesine neden oluyor. Ailenin de daha çok yıpranmasına neden oluyor. Bu nedenle kadınların
bakabilecekleri kadar bebek yapmaları gerekiyor.”
 

Benzer İçerikler

Üst