1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Fazla zeka sağlığa zararlı mı?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Eğer zeki olmak iyi bir şeyse, hayvanların çoğu niye aptal olarak kaldı?
  “İnsanlar niçin bu kadar zeki?” sorusu bilimadamlarının en çok hoşuna giden sorudur. Fribourg Üniversitesi’nden evrimci biolog Tadeusz Kawecki bu soruyu başka türlü soruyor: “Eğer zeki olmak iyi bir şeyse, hayvanların çoğu niye aptal olarak kaldı?”
  Dr. Kawecki ve aynı alanda çalışan bilimadamları, hayvanların ‘öğrenme’ sürecini incelerken bazı durumlarda ‘zeki olmanın’ hayvanların sağlığına zararlı olabileceğini ortaya çıkardılar.

  Hayvanlar aleminde ‘öğrenmek’ aslında son derece yaygın bir özellik. Yaşamdan elde ettikleri deneyimleri daha sonra hatırlamak söz konusu olduğunda böceklerin ve kurtların bile başardığı işler var. Yani böcekler, pek çok kişinin sandığı gibi, her zaman içgüdüleriyle hareket eden robotlar değiller.

  Biolog Dr.Dukas’ın hipotezine göre herhangi bir sinir sistemine sahip olan her hayvan –sınırlı kapasitede olsa da- öğrenme yeteneğine sahiptir. Tabii ki burada yabancı dil konuşmayı veya bir müzik aletini çalmayı öğrenecek kuşlardan veya balıklardan söz etmiyoruz. Hayvanların kendi deneyimlerinden ders çıkarmaları anlamında bir öğrenme eyleminden bahsediyoruz.


  Ama eğer hayvanlar ‘öğrenme’ yeteneğine sahipse, niçin binlerce yıl süren evrim sürecinde bu yeteneklerini geliştirmediler? Niçin ‘öğrenme’ yeteneği daha üstün olan hayvanlar kendi türdaşlarının yerlerini almadılar?
  Dr.Dukas bu soruyu şöyle yanıtlıyor: Çünkü ‘öğrenmek’ illa ki değişen çevreye adapte olma yeteneği anlamına gelmiyor. Tam tersine ‘öğrenme’ bazı tehlikeli yan etkileri beraberinde getirebiliyor.

  SİNEKLER EĞİTİLEBİLİR Mİ?
  Dr.Kawecki ve meslektaşlarının sinekler üzerinde yaptıkları deneylerde bazı sineklerin portakal reçeli ile ananas reçeli arasındaki farkı anlayabilmeleri sağlandı. Aradaki farkı algılama süreci 15 sinek nesli boyunca gelişti. Ancak iki reçel türü arasındaki farkı algılamayı ‘öğrenen’ sinek neslinin ortalama ömürleri aynı gen grubunu paylaştıkları ve öğrenme süreci yaşamamış sineklere kıyasla % 20 daha kısaldı. Yani ‘bilgili’ sineklerin ömrü kısalmaktaydı.

  Sinir hücreleri arasında bağlantı oluşturmanın (ki öğrenme sürecinin beyin ve sinir sistemindeki karşılığı bu oluyor) metabolizmaya zararlı yan etkileri olduğu anlaşılıyor. Kullandığımız bilgisayarlarda bilgiyi tutmanın (data storage) maliyeti neredeyse sıfır. Ama bunu biolojik olarak yapmaya kalktığınızda bir tür maliyeti var.

  Mesela kuşlar besin bulmak için yuvadan ayrıldıklarında yuvalarını tekrar bulacak kadar zekaya sahip olmaları onların yaşam sürelerini uzatan olumlu bir etki yaratabiliyor. Aynı şekilde ‘doğru çiçeklerin’ yerini hatırlayan arıların da besin üretim süreci daha verimli olabiliyor.

  ÖĞRENME YETENEĞİ HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR MU?
  Ama öğrenme sürecinin ‘hayatı kolaylaştıran’ bir etki yaratabilmesi için canlı türünün ‘çevresini algılama’ konusunda belli bir düzeye ulaşması gerekiyor. Bunun aksi söz konusu olduğunda, yani içgüdülerin ‘çevreyi algılama’ yeteneğinden daha yararlı olduğu durumlarda (mesela sineklerde) öğrenme sürecinin sinir sisteminde yarattığı aşırı yüklenme hayvanın hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

  İnsan nesli ‘öğrenme’ konusunda en ileri gitmiş canlı türü. Ancak Dr.Kawecki’nin fikrine göre ‘bunun için ödediğimiz biyolojik bedellerin’ araştırılması gerek. “Bazı hastalıklar, zekanın yan etkisi sonucu oluşuyor olabilir” diyen Dr.Kawecki gene de ‘öğrenme’ yeteneğinin insan nesline getirdiği yararın biyolojik maliyetinden daha yüksek olduğunu belirtiyor.

  Pek çok hayvan türü için ‘öğrenmek’ daha fazla yiyecek ve eş bulma imkanı anlamına geliyor. Ama gruptaki diğer üyelerden daha akılı olursanız bu sefer de bir silahlanma yarışı başlayacaktır.

  Her durumda, kompleks bir toplumda yaşayan bireyler olarak ‘diğerlerinden’ daha zeki olmanız, hayatta kalma şansınızı artırır. Ama ömrünüzün daha uzun olacağının garantisi değil bu.
   
Fazla zeka sağlığa zararlı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fazla diş macunu zararlı

  Fazla diş macunu zararlı

  Yanlış diş fırçalama teknikleri ve aşırı diş macunu kullanımı diş eti hastalıklarına neden oluyor. Edirne Selimiye Devlet Hastanesi Diş Hekimi Sercan Ulugöl, diş fırçalamanın belli bir tekniği olduğunu, fazla macun kullanmanın diş etini erittiğini söyledi. Diş Hekimi Ulugöl, “Diş fırçalanırken fırça fazla bastırılmamalıdır. Fırçanızı 45 derecelik bir açı ile diş ve diş eti birleşiminde...
 2. çocuklarda fazla ağrı kesinici zararlı

  çocuklarda fazla ağrı kesinici zararlı

  erdem uzunoğlu Uzun süre mızıldayan, ağlayan, huysuzluk eden, kendini iyi hissetmesi için gösterilen bütün çabaları reddeden, tam olarak kendini ifade edemediği için ne istediği anlaşılmayan küçük bir çocuğu biraz sakinleştirmek, mümkünse uyutup birkaç saat rahat etmek için ne yapmak gerekir? Bilinçli anneler böylesi kriz anlarını kendi sinirlerini yıpratmadan, çocuklarına da zarar vermeden...
 3. Ruh sağlığına zararlı bunlar

  Ruh sağlığına zararlı bunlar

  Bir insan özellikle de kadın ne kadar dayanabilir bu görüntülere.. Baka baka az daha ruh sağlığım gidiyordu elden öyle güzeller kiii:grev:
 4. Nescafe İçmek Sağlığa Zararlı mı ?

  Nescafe İçmek Sağlığa Zararlı mı ?

  Nescafe'nin Sağlığa Zararı Nescafe'nin Zararları Nelerdir Sevgili melekler, pek çok insan daha sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak ellerine bir fincan kahve alıverirler. Aç karnına yapılan bu hatalı davranışın yanında bir de sigara yakılır ve hata katmerli bir hale gelir. Biz bu yazımızda nescafenin sağlığa zararı var mıdır, varsa nedir sorularının cevaplarını vermeye çalışcağız sizlere.. :)...
 5. Fazla İçilen Su Zararlı!

  Fazla İçilen Su Zararlı!

  fazla su içmek suyun zararları Sevgili melekler, suyun da zararı olur muymuş demeyin sakın, çünkü herşeyin olduğu gibi suyun da fazlası zararlı. Bazı diyet programlarına kapılıp günde 3-4 litreye kadar su içmeye çalışanları uyarıyoruz; böbrekleriniz tehlikede!.. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Çamsarı, "Vücut gerektiği...

Sayfayı Paylaş