1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Fermantasyon Ve Oksİjenlİ Solunum

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  o2li solunum fermantasyon ile ilgili sorular oksijenli solunum soruları oksijenli ile ilgili sorular problemleri Solunum:Canlıların enerji elde etmek için organik besin maddelerini parçalamalarına denir. Solunumun amacı ATP senaaalemektir. Organik besinlerin yapısındaki kimyasal bağ enerjisi ATP üretiminde kullanılır. Canlılarda O2li ve O2 siz olmak üzere iki çeşit solunum vardır.
  1.Oksijensiz(Anaerobik) solunum:Fermantasyon da denir. Glikozun hücre sitoplazmasında O2 kullanılmadan parçalanması ve enerji elde edilmesidir. İki çeşit fermantasyon vardır.
  a-Laktik asit fermantasyonu:Glikoz laktik aside parçalanır.


  Laktik asit fermantasyonu yüksek organizasyonlu canlıların kas hücrelerinde görülür. Miktarı artarsa krampt (fizyolojik tetanoz) görülür.

  b-Etil alkol fermantasyonu:Glikoz etil alkole parçalanır. 2mol CO2 açığa çıkar.


  Etil alkol fermantasyonu mayalarda gözlenir.
  Ortamdaki glikoz miktarı, sıcaklık ve oluşan ürünler fermantasyon hızını etkiler. O2 siz solunumda hammedde olarak kullanılan maddeler sonuna kadar parçalanmadıkları için enerjinin büyük bir kısmı açığa çıkan ürünlerin yapısında kalır.

  GLİKOLİZ (Glikolitik yol)
  Glikozun sitoplazmadaki çeşitli enzimler yardımıyla pürivik asite kadar yıkım reaksiyonlarıdır. O2 li ve O2 siz solunum yapan bütün canlılarda görülür. Glikoliz sırasında önce aktivasyon enerjisi olarak 2 ATP kullanılır, 4 ATP senaaalenir. Glikoliz sonunda her bir glikoliz molekülünden 2 molekül pürivik asit net 2 ATP ve 2 molekül NADH+H oluşur.

  Glikoliz reaksiyonları

  Glikolizden sonra ortak ürün olan, pürivik asit(pirüvat) NADH2 lerle birleşerek son ürünleri oluşturur. Son ürünler farklı canlılarda farklı enzimler kullanıldığı için farklı olur.
  -İnsan ve hayvanlarda laktik asit
  -Mayalarda etil alkol ve CO2
  -Bazı bakterilerde asetik asittir.

  Fermantasyonda 1 mol glikoz 2 ya da 3 karbonlu bileşiklere parçalandığı için 4 ATP senaaalenir. Net kazanç 2 ATP dir.
  Fakat O2 li solunumda besinler kendilerini oluşturan yapıtaşlarına kadar parçalandığı için kazanç 38 ATP dir.

  2.Oksijenli (Anaerobik) solunum:Organik besinlerin O2 ile yakılarak ATP elde etme işidir. Üç aşamada incelenir:
  a-Glikoliz(sitoplazmada)
  b-Krebs devri(mitokondri matriksinde)
  c-Elektron taşıma sistemi(mitokondri kristasında)

  C6H12O6+6O2®6CO2+6H2O+38 ATP


  A-Glikoliz:Glikozdan pürivik asit oluşuncaya kadar gerçekleşen reaksiyonlar fermantasyonda olduğu gibibi O2 li solunumda aynen gerçekleşir. Bu aşamadan sonra oksijen varlığında mitokondriye geçiş olur.
  B-Krebs devri:Pirüvat asetil Co-A(asetil koenzim a) ya dönüşünce krebs devribaşlar. Devir 2 asetil Co- A için iki kez olur. Sonuçta;
  -4 CO2
  -2 ATP (subsrat düzeyinde)
  -6 NADH2
  -2 FADH2 oluşur.
  ·Pürivik asit O2 li ortamda asetil Co-A ya dönüşür.
  ·Asetil Co-A mitokondride krebs devrini başlatan ara üründür.

  C-ETS (Elektron Taşıma Sistemi):Mitokonri iç zarlarında bulunan solunum enzimlerinin elemalarıdır. H atomları elektronları ikişer ikişer ETS den aktarılır. Sonuçta NADH2 için 3ATP, FADH2 içim 2ATP senaaalenir. ETS nin elemanları NAD, FAD ve sitokromlardır. ETS de elektronların son alıcısı O2 olup hidrojenleri tutarak H2O oluşturur.

  ATP Kazancı:
  Sitoplazmada :
  4 ATP(Glikoliz)-Subsrat düzeyinde fosforilasyonla
  2 NADH2 2*3=6 ATP-Oksidadif fosforilasyonla
  Mitokondride:
  2 ATP(Krebste)-Subsrat düzeyinde
  8NADH2 için 8*3=24 ATP
  2FADH2 için 2*2=4 ATP

  Toplam:30 ATP+10 ATP(sitoplazmada)
  Toplam üretilen:40 ATP
  Harcanan:2 ATP
  Net:38 ATP

  Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar farklı noktalardan solunum reaksiyonlarına katılırlar.


   
Fermantasyon Ve Oksİjenlİ Solunum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. solunum sistemi ve suni solunum

  solunum sistemi ve suni solunum

  suni solunum çeşitleri solunum sistemi resimleri SOLUNUM SİSTEMİ Vücudu oluşturan tüm hücreler yaşamlarını sürdürmek için bir dizi kimyasal işlemler yaparlar, bu işlemlere BOLİZMA denilmektedir. bolik işlemler esnasında her hücre oksijen ve glikoz kullanır; karbondioksit ile diğer atık maddeleri üretir: ( Glikoz ) C6H1206 + 6 O2 ®6 CO2 + 6 H2O + Enerji Görüldüğü gibi...
 2. Sağ ve sol beynin şifreleri

  Sağ ve sol beynin şifreleri

  Yapılan araştırmalar her geçen gün beyin ile ilgili yeni bilgiler veriyor. Kişinin duygularını tanıması ve beynini doğru yönlendirmesi de giderek önem kazanıyor. Bu konuda Duyguların Dili adıyla kitap yazan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan çarpıcı görüşlere yer veriyor. Sol beyin ‘EĞER’ ve ‘FAKAT’ der Bugün artık biliyoruz ki, sol beyin, kelime ve sayılarla ilgilenen, sağ beyne...
 3. Solunum ve Fotosentez

  Solunum ve Fotosentez

  Solunum ve Fotosenaaa Canlı organizmalar temel olarak üç yolla enerji elde edebilirler. A-) Mitokondriyal solunum zincirileri ile. B-) Glikozun, glikozliz basamaklarında yıkılması sırasında. C-) Fotosentetik fosforilasyon ile. Mitokondri, içerisinde oldukça kompleks kimyasal reaksiyonları meydana getiren mükemmel bir organeldir.Fotosenaaa yapamayan canlı organizmalarda ATP üretimi kemosenaaa...
 4. Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

  Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

  Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir lütfen bu konuda bilgi içeren cevaplar verin bana kızlar.
 5. Hamilelikte Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

  Hamilelikte Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

  hamilelikte grip,hamilelikte grip nasıl geçer,hamilelikte grip belirtisi,hamilelikte soğuk algınlığı,hamilelikte solunum yolu hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgiler Hamile bayanlar için solunum yolu enfeksiyonları geçirmek doğaldır. Ancak bunun sık tekrarlanmaması ve en kolay şekilde atlatılması için uğraşılmalıdır. Sağlıklı zamanlarda bu hastalığa yakalanmamak için önlem alınmalı....

Sayfayı Paylaş