Ferzan Özpetek kimdir

M

Misafir

Forum Okuru
Ferzan Özpetek kimdir
ferzan özpetek kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler ve merak edilen herşey burada arkadaşlar.84dbbbed34c538.jpg


Yönetmen ve senarist Ferzan Öpetek hakkında bilgiler paylaşıyoruz bu yazımızda sizlerle Melek'ler.


1959 yılında İstanbul'da doğdu. 1976 yılında, Roma'daki La Sapienza Üniversitesi'nde Sinema Tarihi öğrenimi yapmak üzere İtalya'ya gitti. Accademia Navona'da ve Accademia d'Arte Drammatica'da Silvio D'Amico yönetimindeki sanat tarihi ve kostüm derslerine devam etti.

1982 yılında Julian Beck birlikte ile Yaşayan Tiyatro'da çalıştıktan sonra " Scusate il ritardo "da Massimo Troisi'nin ve " Son Contento "da Maurizio Ponzi'nin asistanlığını üstlendi.

Yapımcılığını Marco Risi ve Maurizio Tedesco'nun birlikte üstlendiği ilk filmi " Hamam ", 1997 Cannes Film Festivali'nde, " Yönetmenlerin Onbeş Günü " tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de diğer ülkelerde eleştirmenlerin olduğu kadar seyircilerin de beğenisini kazandı.

Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya'nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve hatta " nüfuz edilmesi çok güç " olarak tarif edilen ABD'de gösterim imkanı buldu.

Yönetmenin ikinci filmi " Harem Suare "nin çekimlerine 1998 yılında başlandı. Türk-İtalyan-Fransız ortak yapımı olarak gerçekleştirilen film, 1999 yılında Cannes Film Festivali'nin " Selection Officielle " kategorisine seçildi ve gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları elde etti. " Harem Suare " aycıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet aldı.

Özpetek'in son filmi " Cahil Periler ", İtalya'da gösterimde bulunduğu haftalar boyunca en fazla izlenen İtalyan filmi oldu. İtalyan Sineması'nın tanınmış yönetmenlerinden Nanni Moretti'nin " La Stanza del Figlio " ve Giuseppe Tornatore'nin " Malena "sını geride bırakan Özpetek'e övgüler yağdı.


Filmleri - Yönetmen (5)

Hamam 1997

Harem Suare 1999

Cahil Periler - Le Fate Ignoranti 2000

Karşı Pencere - La Finestra di Fronte 2002

Cuore Sacro / Kutsal Yürek 2005


Filmleri - Senaryo (5)

Hamam 1997

Harem Suare 1999

Cahil Periler - Le Fate Ignoranti 2000

Karşı Pencere - La Finestra di Fronte 2002

Cuore Sacro / Kutsal Yürek 2005


Ödülleri

34. Antalya Film Şenliği, 1997, Hamam, En İyi Yönetmen

Karlovi Vary Festivali, 2003, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Film

Karlovi Vary Festivali, 2003, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Yönetmen

25. Seattle Film Festivali, 2004, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Film

31. Flanders Uluslararası Film Festivali, 2004, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, Canvas Halk Ödülü
 
Üst