Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Fiat'ın yeni Doblo'su 263'ü de Tofaş üretecek

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  yeni doblo ne zaman çıkacak yeni doblo resimleri resmi 2009 ne zaman çıkıyor Tofaş ve Fiat, Türkiye'de üretilen Doblo modelinin yerine geçecek olan yeni bir hafif ticari aracın üretimi için anlaştı.
  370 milyon euro tutarındaki yatırımla üretimine başlanacak ve 2009 yılında piyasaya çıkacak olan araç yılda 120 bin adet üretilecek. Bunun 70 bini yurtdışına ihraç edilecek.
  Tofaş CEO'su Ali Pandır, 2000 yılından bu yana 700 bin adet üretilen Doblo'daki başarılarının, bu yeni projenin alınmasında büyük etkisi olduğunu belirterek, "Doblo ile Fiat'ın güvenini kazanmıştık. Bu nedenle yeni proje için bizim seçilmemizden daha doğal bir şey olamazdı" dedi.
  Bu projeyi alarak, muhtemel adaylar İtalya ve Polonya'yı geride bıraktıklarına dikkat çeken Pandır, "Tofaş artık uluslararası bir üretici olduğunu kanıtladı" diye konuştu.


  2 milyar euro ihracat hedefi


  Pandır, yeni araçta Tofaş'ın Ar-Ge bölümünün çok daha büyük rol oynayacağını belirterek, "Özellikle Minicargo projesinde Ar-Ge konsundaki yetkinliğimizi kanıtladık. Bu projede Tofaş'ın Ar-Ge bölümü, Minicargo'dakinden daha fazla rol oynayacak" ifadesini kullandı. Kod adı "263" olan proje, üç yıla yayılmış toplam 370 milyon euro'luk yatırımla gerçekleştirilecek. Tofaş Mali ve Finansal Hizmetler Direktörü (CFO) Nezih Olcay ise proje için 147.5 milyon euro Ar-Ge yatırımı, 222.5 milyon euroda sabit yatırım yapılacağını bildirdi.
  263'ün, 8 yıllık bir proje olduğunu belirten Olcay, projenin finansmanının 2 yıl geri ödemesiz, 10 yıl vadeli dış kaynaklı kredi ile sağlandığını kaydetti.
  Bu projeyle birlikte üretim kapasitesini yılda 360 bin adede çıkarmış olacaklarını söyleyen Tofaş CEO'su Ali Pandır, aracın üretimi başladığında yıllık ihracat gelirlerinin de 2 milyar euro olacağını kaydetti.
  Projenin fikri mülkiyet haklarının, tıpkı Minicargo'daki gibi Tofaş'a ait olacağını kaydeden Pandır, "Alım garantisi, 'al veya öde' prensip anlaşması kapsamında gerçekleştirileceğinden, 263 projesi de Tofaş için ihracat riski içermeyen, kapsamlı ve sürekli bir proje olacak" dedi.
  263 projesi, şirketin cirosuna yıllık 1.2 milyar dolarlık katkı yapacak. Yeni araç projesinin finansmanı, ilk iki yılı geri ödemesiz 10 yıl vadeli dış kredi ile sağlanacak.


  Çevreci bir araç olacak

  263 kodlu aracın Doblo'nun yenilenmiş hali olmayacağını belirten Tofaş CEO'su Pandır, isminin ne olacağına da ileride karar verileceğini belirtiyor. Yeni aracın üretime başlamasıyla mevcut Doblo modeli üretimden kalkacak.
  Ancak Rusya gibi ülkelerde üretimi devam edecek. Modern, dayanıklı ve tasarımıyla ilgi çekici olması planlanan yeni araç, aynı zamanda çevreci ve çok amaçlı olacak.
  Tofaş Ar-Ge Direktörü Kemal Yazıcı da, aracın bütün geliştirme çalışmalarının Bursa'da gerçekleştirileceğini, bu projedeki İtalyan desteğinin en aza indirildiğini bildirdi. Yazıcı, 6 kişilik tasarım ekibinin şu anda İtalya'da bulunduğunu iletti.
  Yazıcı, araçta alternatif yakıt kullanımı konusunda da çalışmalar yapılacağını, karbondioksit salınımı düşük alternatiflerin gündeme geleceğini belirtiyor.
  Yazıcı, bu alternatifler arasında biyo yakıtlar, dur-kalk (Stop&Go) sistemi ve yarı hibrid modellerin de olabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca aracın motorları, Euro 5 çevre normunda olacak


   
Fiat'ın yeni Doblo'su 263'ü de Tofaş üretecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. TCDD, Suriye'ye lokomotif üretecek

  TCDD, Suriye'ye lokomotif üretecek

  AA muhabirinin TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, iki ülke demiryolu idarelerinin 2004 yılında vardıkları mutabakat çerçevesinde işbirliği protokolü imzalandı. Demiryolu altyapısının yanı sıra kullanılan yük ve yolcu vagonlarını revize etmeyi hedefleyen Suriye Demiryolları, TCDD'nin bu konularda desteğini istedi. Daha sonra iki ülke demiryolu idarelerinin iştirakiyle...
 2. Deniz seki'den yeni albüm

  Deniz seki'den yeni albüm

  P { margin: 0px; } Deniz Seki, "Sahici" adlı yeni albümü nedeniyle çok heyecanlı olduğunu söyledi. "Çok özel bir albüm oldu. Hakikaten farklı oldu, adı da öyle 'Sahici" diyen Deniz Seki, 16 şarkının bulunduğu albümün el emeği göz nuru bir albüm olduğunun da altını çizdi. Albümün sonunda bir şiir olduğunu söyleyen Deniz Seki, "İçimi döktüm" diye konuştu....
 3. Tofaş üretime ara veriyor

  Tofaş üretime ara veriyor

  Tofaş, yurtdışı ve yurtiçi ürün talebindeki azalma sonucunda, 2-9 Şubat tarihleri arasında altı iş günü üretime ara verecek. Şirketin İMKB'nin Cuma günkü bülteninde yer alan açıklamasına göre, bu dönemde ürün geliştirme ve kalıp yapım faaliyetleri devam edecek, çalışanlar ise yıllık izinlerini kullanacak.
 4. Yeni üye...

  Yeni üye...

  Yeni Üye Abi ben yeni geldim Admin Hoşgeldin Yeni Üye(5-10 dk sonra) Abi ben yeni geldim admin Hoşgeldin dedim ya Yeni Üye Abi sen burda napıyon admin Evrak işleri bazen muhasebe yani senin anlayacağın getir götür işleri Yeni Üye hadi ya ben başka şeyler yapıyon sanıyordum admin Ne gibi ?? Yeni Üye Konu açmak konuları kilitlemek gibi falan admin Seni kandırmışlar olum o zaman yalan...
 5. yeni üye

  yeni üye

  Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Nasılsınız

Sayfayı Paylaş