1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Filistin'e Destek Mitingi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  İsrail'in Gazze'ye saldırısı, Türkiye'nin birçok kentinde binlerce kişiyi meydanlarda biraraya getirdi.


  İstanbul'da Saadet Partisi'nce Filistin ile dayanışma ve İsrail'i protesto amacıyla Çağlayan Meydanı'nda düzenlenen mitinge vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Filistin ile dayanışma ve İsrail'i protesto içerikli pankartlar taşıyan katılımcılar, yine aynı yönde sloganlar attı.

  Çağlayan'a gelemeyen eski başbakanlardan Necmettin Erbakan da miting alanına kurulan ekrandan canlı yayınlanan konuşmasıyla katılımcılara hitap etti. Erbakan, Türkiye'nin dört bir yanından mitinge katılanların, Filistin'e ve insanlığa karşı en güzel görevi yerine getirdiklerini ifade ederek, Gazze'de yaşayanların bir an önce vahşetten kurtulmalarını diledi. Erbakan, ''Bu tarihi günde, Filistin'de yaşanan vahşete bakın, bir de tarihe bakın. Biz ve onlar arasındaki farkı görüyoruz. Bu diyarda İslam hakimiyeti olduğu sürece insanlar mesut şekilde bir arada yaşarlar. ABD, İsrail'i çok seviyorsa onlara Amerika'da bir eyalet versin. Orta Doğu'ya barış, Filistin'e kurtuluş diliyorum'' dedi.

  Ankara'da EMEP, ÖDP ve TKP üyeleri Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'i protesto etti. Ellerinde ''Direnen Filistin kazanacak'' ve ''ABD-İsrail-Türkiye işbirliğine son'' yazılı dövizler taşıyan EMEP, ÖDP ve TKP üyeleri Balgat Pazaryeri'nde toplanarak İsrail aleyhine sloganlar attılar.

  İzmir'in Konak ilçesindeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi üyeleri, Merkez Bankası İzmir Şubesi önüne kadar İsrail aleyhinde slogan atarak yürüdü. Yürüyüş sonrasında basın açıklaması yapan İHD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Evrim Kubilay, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınadıklarını belirtti.

  Trabzon'da İskenderpaşa Camisinde, Gazze'de hayatı kaybedenler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından, bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla, Trabzon Belediyesi önünde miting düzenlendi. Mitingde konuşma yapan Filistinli Abdullah El Şeyh de İsrail'in çocuk, yaşlı demeden bir katliam yaptığını belirterek, ''İsrail Gazze'ye bombalar yağdırıyor. Filistin halkı katlediliyor. Ancak tüm dünya bunu niye görmüyor. Her şeye rağmen Filistin dimdik ayaktadır ve daha da güçlüdür'' dedi.

  Diyarbakır'da aralarında çeşitli sivil toplum kuruluşları bulunan ve kendilerini ''Diyarbakır Gazze Girişimi'' olarak tanımlayan grup, İsrail'in Gazze'de başlattığı saldırıları protesto etmek için İstasyon Meydanı'nda bir miting düzenledi. Yaklaşık 4 saat süren miting, okunan duanın ardından sona erdi. Mitinge katılanlar, sık sık İsrail, ABD ve destek veren ülkeler aleyhinde sloganlar atarak saldırıları protesto etti.

  Gaziantep'teki bazı sivil toplum örgütleri, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti. Mitinge katılan bazı vatandaşlar, İsrail'in yanı sıra ABD aleyhine pankartlar açtı. Bazıları da ellerinde üzeri kanlı oyuncak bebekler taşıdı. Yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla ölen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından toplu dua edilmesiyle, miting sona erdi. Mitingde, İsrail bayrağı da yakıldı.

  Şanlıurfa'da öğle namazı sonrası tarihi Balıklıgöl'de toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Bazı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle öğle namazının ardından Balıklıgöl'deki Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen Dergah bölgesinde toplanan vatandaşlar, üzerinde ''Çocuk katili İsrail'', ''Hepimiz Filistinliyiz'' yazılı dövizlerle tekbir getirerek İsrail ve ABD aleyhine bir süre slogan attı. Bu arada gruptakilerden bazılarının Filistinlilerin kullandığı ''Kassam roketlerinin'' maketlerini taşıdığı görüldü. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eyleme katılanlar, daha sonra dağıldı.

  Rize'de bir grup esnaf, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları protesto etti. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önüne gelen ve ''Çocuklar ölmesin, çocuklar bizim'', ''Camiye uzanan eller kırılsın'' yazılı dövizler taşıyan yaklaşık grup, tekbir getirip ''Kahrolsun İsrail'', ''Gazze İsrail'e mezar olacak'' sloganları attı.

  Tokat'ta çeşitli çeşitli sivil toplum örgütlerince oluşturulan Filistin Dayanışma Platformu üyeleri ve çok sayıda vatandaş, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Yağmur altında toplanan kalabalık grup, ellerinde İsrail'i protesto eden pankart ve dövizler taşıdı. Mitingde İsrail bayrakları yakılırken, bir grubun da üzerinde Filistin bayrağı olan bir tabut taşıdığı görüldü.

  Samsun 78'liler Derneği ve Türkiye Barış Meclisi Samsun Barış Girişimi üyesi bir grup, Hürriyet Mahallesi Süleymaniye Geçidi'nde toplanarak İsrail'i kınayan döviz ve pankartlarla, sloganlar attı.

  Denizli'de İsrail'in saldırıları sonucunda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Camisi avlusunda toplanan vatandaşlar, sloganlar atarak İsrail'e tepki gösterdi. Grup İsrail ve ABD'yi uzun süre protesto etti.

  Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı tarafından Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitinge, sağanak yağışa rağmen çok sayıda vatandaş katıldı. ''Kahrolsun İsrail'' pankartları, Filistin bayrakları açarak, sloganlar atan katılımcılardan bazıları İsrail ve ABD bayrağını yaktı.

  Bayburt'ta Türk Dünyası Parkı'nda, Anadolu Gençlik Derneği, Eğitim Bir-Sen ve İnsan Hakları Derneği Bayburt Şubesince miting düzenlendi. Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Sadettin Yazoğlu, mitingde yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşanan vahşete seyirci kalmalarının mümkün olmadığını söyledi. Filistinliler için dua eden grup, İsrail aleyhinde çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.

  Karabük'ün Safranbolu ilçesinde toplanan bir grup, Aslanlar Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Grup daha sonra, çeşitli sloganlar atarak, Yahudilere ait ürünlerin kullanılmamasına yönelik üzerlerinde ürün isimlerinin yazıldığı el broşürleri dağıttı.

  Van'da, kılınan ikindi namazının ardından camiden çıkan bir grup, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları kınadı. İsrail bayraklarını yakan kalabalık, İsrail aleyhinde sloganlar attı. Sık sık ''Hamas'a selam direnişe devam'', ''Kahrolsun İsrail'' sloganları atan kalabalık, daha sonra İskele Caddesi'nden Beşyol Kavşağı'na doğru yürüyüşe geçti. Polisin yürüyüşe izin vermemesinin ardından, grup olaysız bir şekilde dağıldı.

  Erzincan Cumhuriyet Meydanı'nda, Erzincan Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ile bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği mitinge, kar yağışına rağmen çok sayıda vatandaş katıldı. Mitinge katılanlar, İsrail aleyhine çeşitli sloganlar attı, ABD Başkanı George Bush ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in kuklaları ile İsrail bayrağını yaktı.

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde Mustazaf-Der tarafından Nuh Nebi Cami avlusundaki basın açıklamasına çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar ölen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldıktan, daha sonra ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.
   
Filistin'e Destek Mitingi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Miting

  Miting

  Rüyada miting görmek, çok karisik bir is içinde bulundugunuza, islerinizin düzgün bir hale girmesi için sabirli olmaniz gerekecegine isarettir. Bir baska rivayete görede: Rüyada bir mitinge katildigini gören kimse isyankar ve hirçin birisi olduguna isarettir
 2. Eczacılar Miting Yaptı

  Eczacılar Miting Yaptı

  TÜRKİYE Eczacıları Birliği tarafından, eczacıların yaşadıkları sorunları dile getirmek amacıyla Ankara’da on binlerin katıldığı bir miting düzenlendi. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen eczacılar ve Ankara’dan mitinge destek veren çeşitli sivil toplum kuruluşu mensupları saat 12.00’de Kurtuluş’ta itfaiye merkezi önünde toplanmaya başladı. Mitinge, Türkiye Eczacıları Birliği’ne bağlı...
 3. İstanbul'da miting krizi

  İstanbul'da miting krizi

  Seçim Kurulu, AKP ve CHP'nin aynı gün, aynı meydanda miting yapmasına izin verdi, ortalık karıştı. İstanbul Valisi Muammer Güler, AKP ve CHP'nin yerel seçim öncesi 22 Martta Kazlıçeşme'de yapacağı mitinge ilişkin sorusu üzerine, bu konuda çok yanlış bir bilginin kamuoyuna intikal ettiğini söyledi. Seçim kanununa göre, son 10 günün, yani 19 Mart ile 28 Mart akşamına kadar olan sürenin...
 4. İstanbul'da miting trafiğine dikkat

  İstanbul'da miting trafiğine dikkat

  Kazlıçeşme ve Çağlayan'da 22 Mart Pazar günü yapılacak mitingler nedeniyle bazı noktalar trafiğe kapatılacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Pazar günü Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda yapılacak açık hava toplantısı dolayısıyla aynı gün saat 08.00'den itibaren Onuncuyıl Caddesi (Sahil kuzey güney girişleri ve Belgrat Kapı arası), Zeytinburnu varyanttan...
 5. Liderler mitingleri iptal etti

  Liderler mitingleri iptal etti

  AKP'nin Gümüşhane ve Erzincan mitingleri iptal edildi. Erdoğan, Kahramanmaraş'a hareket etti. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin Kahramanmaraş'ta düşmesi sonrasında AKP ve MHP genel başkanları seçim mitinglerini iptal etti. Başbakan Erdoğan, Gümüşhane ve Erzincan'da yapacağı mitingleri iptal ederek, bölgeye gitme kararı aldı. Devlet Bahçeli de,...

Sayfayı Paylaş