Fırsatçılar iş başında

  • Konbuyu başlatan ÇİÇEĞİM
  • Başlangıç tarihi
ÇİÇEĞİM

ÇİÇEĞİM

Yeni Üye
Üye
Fırsatçılar iş başında
:: Fırsatçılar iş başında
Türkiye Ziraat Odaları Birliği, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde, “gıda fiyatlarında, spekülatif artışlar yaşanabileceği” uyarısında bulundu.


Birlik, kuraklık nedeniyle yaşanan üretim düşüşünün gerekçe gösterilerek, fiyatların yükseltildiğini, önlem alınmaması halinde, gıda fiyatlarında patlama olacağını belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuraklık nedeniyle tarım kesiminin ağır bir bilançoyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bayraktar "Kuraklığın ülkemize maliyeti, çiftçilerimize zararı 5 milyar YTL olarak belirlenmiştir.Kuraklık kararnamesi ülkemizde çiftçilerimizin uğradığı zararın telafisini sağlama bakımından çok yetersiz kalmıştır." dedi.

Kuraklığın ürün bazında yarattığı kaybın buğdayda yüzde 20, karpuzda yüzde 24, domateste yüzde 25 ve ayçiçeğinde yüzde 17 olduğunu vurgulayan Bayraktar, üretici ve tüketici arasındaki fiyat farkının yaş sebze-meyvede yüzde 240, kurutulmuş ürünlerde ise yüzde 266'ya kadar çıktığına dikkat çekti.

Bayraktar "Üreticilerimizin zararı ve üretici satış fiyatları ortada iken bazı spekülatörler tarafından ürünün azlığı gerekçe gösterilerek fiyatlar yükseltilmekte, adeta kuraklık ve ramazan fırsatçılığı yapılmaktadır. Tedbir alınmadığı takdirde gıda fiyatlarında patlama olacaktır." dedi.

Bayraktar, hükümete çağrıda bulunarak, piyasalarda etkin bir denetim mekanizması kurulmasını ve fiyatların aşırı artmasının önlenmesini istedi.
http://www.kanalturk.com.tr/26744/fırsatçılar-iş-başında.html
 
Üst