1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Fitili ateşleyen el bombalarının sırrı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Türkiye, Ergenekon davasıyla birlikte gündeme gelen el bombalarını tartışıyor. İşte akıllara takılan kritik sorular ve yanıtlarıyla, el bombalarının öyküsü: Danıştay saldırısının tetikçisi Alparslan Arslan ve arkadaşlarının Cumhuriyet gazetesine düzenledikleri saldırılarda kullandıkları el bombaları ile Ümraniye’deki gecekonduda bulunan bombaların arasındaki benzerlik Ergenekon soruşturmasının en önemli delili

  Ergenekon soruşturmasının fitilini ‘el bombaları’ ateşledi. Danıştay saldırısının tetikçisi Alpaslan Arslan ve arkadaşlarının Cumhuriyet gazetesine üç ayrı tarihteki saldırılarında kullanılan el bombaları ile Ümraniye’deki gecekonduda bulunan bombalar benzer özellikler taşıyor. Yurdun çeşitli yerlerindeki çok sayıdaki eylemde kullanılan ya da ‘ele geçirilen’ bombalarda da benzer özellikler var, hepsi de Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) üretimi. Türkiye’deki tek üretici MKE’den çıkan ve Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)’ne teslim edilen bombaların izi bir yere kadar sürülebiliyor. Ergenekon soruşturmasındaki en önemli delilerinden olan el bombaları ile ilgili 10 soru ve yanıtları şöyle:

  1- El bombaları Türkiye’nin gündemine nasıl girdi? - Türkiye, el bombalarının özelliklerini tartışmaya Ergenekon soruşturmasıyla başladı. Danıştay 2. Daire’ye yönelik saldırıyı gerçekleştiren avukat Alparslan Arslan ve arkadaşlarının daha önce de Cumhuriyet gazetesine üç ayrı tarihte (5, 10 ve 11 Mayıs 2006’da) el bombası attığı ortaya çıktı. Bu olayla ilgili yargılama sürerken, Ümraniye Çakmak Mahallesi’ndeki bir gecekonduda 27 el bombası bulundu. Bombalardan bazılarının Cumhuriyet gazetesine atılan bombalarla benzerlik göstermesi, Ergenekon soruşturmasının fitilini ateşledi.
  2- El bombalarının benzerlik göstermesi ne anlama geliyor? - Benzerlik patlayıcı sistemini tanımlayan “fünye grubu” ile, ne zaman üretildiğini gösteren “kafile numarası” araştırılarak saptanabiliyor. Fünye grubu ve kafile numarasının birlikte yazımı “seri numarası” diye nitelendiriliyor. Örneğin, Cumhuriyet gazetesine atılan “TAPA M 204 A 2/KF-MKE-91 12-77” tipi el bombasında “TAPA M 204 A 2” ifadesi fünye grubunu, “KF-MKE-91 12-77” ifadesi kafile numarasını gösteriyor. Kafile numarasının son iki unsuru, hangi ay ve yılda üretildiğini göstermek için kullanılıyor. Ancak el bombalarındaki seri numarası silahlarda olduğu gibi tam anlamıyla kimlik kartı yerine geçmiyor. Aynı seri numarası birden çok el bombası üzerinde bulunabiliyor. Patlayıcı tipini gösteren fünye grubu da aynı kafilede üretilen tüm el bombalarında ortak bir rakamla gösteriliyor. Bu da bombalarla ilgili net adreslerin bulunamamasına yol açıyor.
  3- Bombaların kaynağının belirlenmesi mümkün mü? - Bombaları üreten (Türkiye’de MKE) kurum hangi askeri ya da güvenlik birimine bu bombaları sattığını biliyorsa evet. Ancak bu durumda da bombaların satılan birimden dışarı çıkartılıp çıkartılmadığı, kullanılmış gibi gösterilip gösterilmediği soruları ortaya çıkıyor. Örneğin operasyona giden bir birimdeki el bombalarının kullanılmış gibi gösterilerek iade edilmemesi gibi olaylar yaşanabiliyor.
  4- Cumhuriyet gazetesine atılan el bombaları ile Ümraniye’deki gecekonduda bulunan el bombalarının benzerlik gösterdiği nasıl anlaşıldı?

  - Emniyet birimlerinin, Ümraniye’deki gecekonduda bulunan el bombaları üzerinde yaptığı araştırma, benzerlikleri ortaya koydu. Cumhuriyet gazetesine 5 Mayıs’ta “TAPA M 204 A 2/KF-MKE-91 12-77” seri nolu el bombası atıldı. 10 Mayıs’ta atılan el bombasında ise “TAPA M 204 A 2/KF-MKE-173 9-85” seri numarası bulunuyordu. 11 Mayıs’ta atılan ve ilk atılan bombayla aynı kafile numarasını taşıyan bombada “TAPA M 204 A 2/KF-MKE-91 12-77” seri numarası saptandı. Ümraniye’de bulunan el bombalarından iki tanesinin üzerinde ise “TAPA M 204 A2/KF-MKE-169 5-85” seri numarasının bulunduğu anlaşıldı. Bu iki bombanın, Cumhuriyet’e atılan 3 bombayla fünye grubu örtüşüyor. Yine bu iki bombanın, Cumhuriyet’e 10 Mayıs’ta atılan ikinci el bombası ile üretim yılı aynı. Ancak üretim ayı nedeniyle kafile numarasında farklılıklar bulunuyor. 5- Cumhuriyet’e atılan bombalarla Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen diğer el bombaları arasında benzerlik var mı?
  - Emniyet birimleri, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in ofisinde ele geçirilen iki el bombasının fünye grubunun Cumhuriyet’e atılanlarla aynı olduğunu belirledi. Soruşturma kapsamında emekli Binbaşı Fikret Emek’in annesinin Eskişehir’deki evine yapılan baskında bulunan 12 adet bombadan biri ise Cumhuriyet’e 5 ve 11 Mayıs’ta atılan el bombaları ile benzerlik gösteriyor.
  Emek’in annesinin evinde bulunan el bombası “TAPA M204 A2/KF-MKE-91 12-77” seri numarasını taşıyor. Bu bombalar, Cumhuriyet’e atılan iki bombayla fünye grubu ve kafile numarası bakımından örtüşüyor. Söz konusu el bombasının benzerlerinin 2003’te Amasya Merzifon’da, 2006’da İstanbul Tuzla’da kullanıldığı saptandı.
  6- Benzerlik gösteren bu bombaların kaynağı belli mi? - Tartışılan el bombalarının tümü MKE üretimi. Yalanlanmamış bilgilere göre; MKE, Cumhuriyet gazetesine atılan bombaları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na sattığını savcılığa bildirdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ise buna karşılık envanterinde bu bombaların bulunmadığını savcılığa bildirdiği kamuoyuna yansıdı. Ancak daha sonra komutanlığın bu bombaların çeşitli tatbikat ve operasyonlarda kullanıldığını savcılığa bildirdiği iddia edildi. Her iki bilgi de yalanlanmadı.
  7- Ümraniye’de ele geçirilen el bombaları Cumhuriyet gazetesine atılanlar dışında farklı olaylarda kullanılan el bombalarıyla benzerlik gösteriyor mu?
  - Evet. Ümraniye’de bulunan 12 değişik fünye grubuna ait el bombalarının, Cumhuriyet gazetesi dahil 13 ayrı olayda kullanılan bombalarla benzerlik gösterdiği saptandı. Bunlardan en bilineni, Necip Hablemitoğlu cinayeti dosyasında tanık olarak dinlenen İbrahim Çiftçi’nin İzmir’de ölümüne neden olan patlamada kullanılan iki el bombası. Bu bombaların fünye grubu ve kafile numarasının Ümraniye’de ele geçirilen bombalardan ikisiyle örtüştüğü belirlendi.
  8- Emniyet Genel Müdürlüğü, farklı olaylarda ele geçirilen bombalarla Ümraniye’de bulunanları birlikte değerlendirmeye aldı mı?
  - Evet. Polis, Ümraniye’de ele geçirilen bombalarla, Ankara Sıhhiye’de Egemenlik Mitingi öncesi bulunan el bombasını, emekli Binbaşı Fikret Emek’in Eskişehir’deki evinde ele geçirilen el bombalarını, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi (VKGBH) operasyonu kapsamında ele geçirilen bombaları laboratuarda incelendi.
  Analizlerde, farklı olaylarda benzerleri kullanılan bombaların “çaprazlama olarak örtüştüğü” anlaşıldı.

  9- Bombaların benzerlerinin bulunduğu bu olaylar neler? Analizlerde;
  - VKGBH soruşturmasında ele geçirilen ABD yapımı savunma tipi 2 el bombasından birinin fünye grubunun, 2007’de Antalya DTP İl Başkanlığı’na yapılan saldırıda kullanılan bombayla aynı olduğu belirlendi.
  - Bu operasyonda ele geçirilen başka bir el bombasının fünye grubunun 2006’da Küçükçekmece’de bir tekstil firmasında patlamamış halde bulunan 5 el bombasından biriyle örtüştüğü anlaşıldı.
  - Küçükçekmece’deki firmada bulunan diğer bir el bombasının fünye grubu ise Ankara’da 8 Şubat’taki Egemenlik Mitingi’nden bir gece önce Sıhhiye’deki Osmanlı Camii’nin ayakkabılığında bulunan MKE yapımı bombanın fünye grubuyla aynı çıktı.
  - Sıhhiye’de bulunan el bombasının kafile numarası ise Çankırı’da bir evde bulunan 8 el bombasıyla ve 2007’de Cizre’de M.S. isimli kişide bulunan 41 el bombasıyla örtüştü.
  - Şabanözü’ndeki 8 el bombasından başka birisinin fünye grubu ise 2001’de İzmir Bornova’da bir lokantaya atılan el bombasının fünye grubuyla örtüştü.
  - Sıhhiye’de bulunan MKE üretimi savunma tipi el bombasının fünye grubunun 2000’de Isparta’da bir polis otosunun altında, 2000’de Ankara Sincan’da dere yatağında, 2003’te Üsküdar’da çöp bidonu içine atılan bombalarla örtüştüğü belirlendi.
  10- Bu bilgiler Danıştay saldırısı davasında değerlendirildi mi?
  - Hayır. Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet’in bombalanması olaylarıyla ilgili yargılamayı yapan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu benzerliklerin ortaya çıktığı Ergenekon soruşturmasının sonucunu beklemeden davayı karara bağladı.
  Danıştay saldırısı tetikçisi Arslan’ın Cumhuriyet gazetesine attığı el bombalarıyla Ümraniye’deki gecekonduda ele geçirilen 27 el bombasıyla benzerlik gösteriyor

  Milliyet


   
Fitili ateşleyen el bombalarının sırrı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ismail Yk - Bomba Bomba

  Ismail Yk - Bomba Bomba

  Hmm varmı olan vücudu 90 60 90 hop - Kafam attı bak yine Akıl mi kalır bu yerde Internetteyim çetteyim Yazışıyorum bak biriyle Onu hiç görememiştim Birden webcam'ini açtı Bana bir hareket yaptı şok a sexy tenini oynatıyor A cicileri amanın konuşuyor Diskomastık vücudu tam 90 60 90 Amanim sımsıcacık o belini sarsam - - Bir güzel bekler burda O dudaklar,bal yanaklar Girde bir bak daha neleri...
 2. Fitil

  Fitil

  Mum, lamba vs. fitili bir yaren bayan yöneticisine, Fitilin tamamen yanmış olması bu yöneticinin vefatına, Fitilin sönmüş olduğunu görmek birinin hastalanmasına, hasta varsa vefatına, Güzelce yanan ve etrafına ışık saçan fitil kadın cihetinden kaynaklanaan sevinç ve mutluluğa, Dinamit, bomba vs. fitili atıl kapasiteyi yahut potansiyel gücü harekete geçiren sebep ve unsurlara delalet eder. (...
 3. Rafet El Roman - Kumral Bomba

  Rafet El Roman - Kumral Bomba

  rafet el roman kumral bombam gece vakti olunca kapi tak tak calinca kim var? kim var orda? kim var? (kim var orda?) gece vakti olunca cama tik tik vurunca kim var? kim var orda? kim var? (kumral bomba) kumral bomba gözleri ela sözleri bela yine ciktin karsima ne isler actin basima artik bitmisti hani oldu mu simdi yani kumral bombam bam bam bam ooof kumral bombam bam bam bam heey kac...
 4. Bombanın zamanlamasının sırrı

  Bombanın zamanlamasının sırrı

  Güngören bombasının zamanlaması ne anlama geliyor? Neden gündemin yoğun olduğu zamanda patlatıldı? Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, Güngören'de meydana gelen saldırının PKK terör örgütünün yaptığı yönünde işaretler olduğunu, saldırıda terör örgütünün yeteneklerinin biraz daha ötesine geçilmesi durumunun da bulunduğunu söyledi. ZAMANLAMASI ÖNEMLİ...
 5. Yumuşacık ellerin sırrı Neutrogena'da gizli

  Yumuşacık ellerin sırrı Neutrogena'da gizli

  Kuru bir cilde sahibim hemde oldukça kuru bir cilde... Bu güne kadar bir çok ürün kullandım ve içlerinde en cildime en iyi gelen ve cidden de besleyici olan Neutrogena'yı beğendim. Hal böyleyken, Neutrogena'nın bütün ürünlerini sizlere tavsiye ediyorum Melek'lerim :) Örneğin, el bakımınız için bu ürünü deneyin diyorum :D:D Neutrogena Norveç Formüllü El Kremi tek bir damlası bile oldukça...

Sayfayı Paylaş