1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Fiyat istikrarından ödün veren, büyümeyi kaybeder

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Uluslararası Ekonomi Birliği’nin, İstanbul’da düzenlenen 15’inci Dünya Kongresi’nde konuşan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ekonomik istikrar olmadan sürdürülebilir büyüme sağlanamayacağını ve kısa vadede ekonomik büyüme için fiyat istikrarından ödün veren ülkelerin, orta vadede her ikisinden de mahrum kalacakları uyarısı yaptı.
  MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ekonomik istikrar olmadan sürdürülebilir büyüme sağlanamayacağını ve kısa vadede ekonomik büyüme için fiyat istikrarından ödün veren ülkelerin, orta vadede her ikisinden de mahrum kalacaklarını söyledi. Yılmaz, Uluslararası Ekonomi Birliği tarafından düzenlenen 15’inci Dünya Kongresi’ndeki konuşmasında, "Fiyat istikrarına ulaşmak için izlenen politikaların kısa vadede bir maliyeti olacaktır. Ancak bu maliyet, sürdürülebilir ve yüksek bir büyüme hızına ulaşılması için, ödenmesi gereken bir bedeldir. Enflasyonist baskıların gerektirdiği bedel bugün ödenmez ve fiyat istikrarı hedefimizden ödün verilirse, bu fatura daha ağır bir bedelle kısa süre sonra tekrar karşımıza çıkacaktır" dedi.

  Revizyona destek

  Enflasyon hedeflerindeki revizyonun, Merkez Bankası’nın arz şokları ile gelen enflasyona sınır koyma problemine getirdiği çözüm olduğunu söyleyen Yılmaz, hedef revizyonunun ancak gerekli politika duruşu ile desteklendiği takdirde sonuç vereceğine işaret etti ve şöyle konuştu: "Bu nedenle, para politikasının ikinci ayağını, açıklanan enflasyon hedefleri ile uyumlu bir parasal sıkılaştırma oluşturmaktadır. Belirlenen yeni hedefler, politika tepkisinin neye göre verildiğini, neden parasal sıkılaştırma yapıldığını ve gerektiği takdirde nereye kadar sıkılaştırmaya devam edileceğini gösteren bir referans niteliğindedir. Diğer bir deyişle, Merkez Bankası hedef revizyonu ile arz yönlü şokların birincil etkilerine ne dereceye kadar müsaade edebileceğini ilan etmiş bulunmaktadır. Enflasyon gerçekleşmelerinin, yenilenen hedeflerin üzerine çıkma ihtimalinin oluşması durumunda, Merkez Bankası, doğru zamanda gerekli tedbirleri almaktan çekinmeyecektir."

  Parasal sıkılaştırma

  Merkez Bankası’nın bu dönemde 2006 yılındakinin aksine, neden ölçülü bir parasal sıkılaştırma gereği duyduğuna da değinen Yılmaz, o dönemde enflasyon dinamiklerinde bozulma yaratan temel unsurların başında, iç talebin hızla büyüdüğü bir dönemde, risk algılamalarında bozulma sonucu Türk lirasının yüksek oranda değer kaybetmesi, döviz kurundan fiyatlara geçiş etkisi ve o dönemde işlenmemiş gıda fiyatlarında yaşanan yüksek oranlı artışlar geldiğini hatırlattı. İçinde bulunduğumuz ortamda ise enflasyon görünümünü kalıcı olarak bozan temel unsurun arz kaynaklı şoklar olduğunu söyleyen Yılmaz, faiz kararlarının, gıda ve enerji fiyatlarındaki artışa yönelik olarak alınmadığını vurguladı ve para politikası araçları ile arz yönlü şokların doğrudan etkilerini kontrol etmenin mümkün olmadığını hatırlattı.

  Yılmaz, "Merkez Bankası, gıda ve enerji fiyatlarındaki yükselişin ikincil etkilerinin önüne geçmek amacıyla sıkı para politikası uygulamaktadır. Mevcut ortamda iç talepte süregelen yavaşlama, maliyet baskılarının tüketici fiyatlarına geçişini sınırlamaktadır" dedi.

  Arz şoku uzun sürerse etkileri yayılır

  ARZ yönlü şokların uzun süre devam etmesi durumunda, etkilerinin diğer sektörlere de yayılabileceğini söyleyen Durmuş Yılmaz, bu etkilerin, arz şoklarının sona ermesi ile geçeceğini beklemenin doğru bir davranış olmadığını belirtti ve şöyle devam etti. "Bekleyişleri kontrol altına almak ve arz şoklarının talep sokuna dönüşmesini engellemek için daha sıkı bir duruş sergilenmesi gerekmektedir. Eğer para politikası, enflasyon dinamiklerinde meydana gelen bozulmaya tepki vermez ise, bir noktadan sonra arz yönlü fiyat artışları kendi kendini besleyip büyüten bir enflasyon sarmalı haline dönüşebilecektir."

  hurriyet.com


   
Fiyat istikrarından ödün veren, büyümeyi kaybeder konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ödün, almak / vermek

  Ödün, almak / vermek

  Beklenmedik bir zamanda dünyanın kendisine yönelmesine, fitne çıkması korkusuyla sakınılması gereken durumlara; Değerli ve güzel bir yeşi ödünç almak ya da vermek devamlı olmayan hayra; değersiz ve istenmeyen bir şeyi ödünç almak yahut vermek sürekli olmayan üzüntüye, Ödünç bir şey almak, aldığı şey nisbetinde borca girmeye yahut ödünç beir şey aldığı kimseye, o nisbette zahmet ve külfet...
 2. Ödün / Almak-Vermek

  Ödün / Almak-Vermek

  Beklenmedik bir zamanda dünyanın kendisine yönelmesine, fitne çıkması korkusuyla sakınılması gereken durumlara; Değerli ve güzel bir yeşi ödünç almak ya da vermek devamlı olmayan hayra; değersiz ve istenmeyen bir şeyi ödünç almak yahut vermek sürekli olmayan üzüntüye, Ödünç bir şey almak, aldığı şey nisbetinde borca girmeye yahut ödünç beir şey aldığı kimseye, o nisbette zahmet ve külfet...
 3. Verem

  Verem

  Verem olduğunu görmek güç ve kuvvetinin ve maddi durumunun daha iyi olmasına; Veremli görmek, ince ve hassas duygulu, zeki kimseye delalet eder.Verem ile ilgili rüyalar, genellikle hayra yorulmaz, iç sıkıntısına işarettir. Rüyada verem ile ilgili şeyler, genellikle iyiye yorulmaz, içinizin sıkıldığına yorumlanır. Kişinin iş, para ve sağlık sorunu ile karşılaşacağına işaret eder.Rüyada verem...
 4. Petrol fiyatları dünyanın ekonomik büyümesini yavaşlatıyor

  Petrol fiyatları dünyanın ekonomik büyümesini yavaşlatıyor

  A.A.Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, yüksek petrol fiyatlarının dünyanın ekonomik büyümesini yavaşlattığını söyledi. Uluslararası Enerji Forumu için Roma'da bulunan Lipsky, Reuters'e yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının yüksek olmasının ihracatçıların yararına olduğunu ancak, büyümeyi yavaşlattığını belirtti. IMF'nin dünyanın ekonomik büyüme tahminlerini...

Sayfayı Paylaş