1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Fizik Tedavi Nedir?

  Konu, 'Fizik Tedavi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  fizik tedavi nedir fizik tedavisi nedir alçı sonrası kireçlenme alçı sonrası tedavi bölümü hakkında bilgi Elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli dalgalarla hastaların tedavisine fizik tedavi denir.

  Fizik tedavi metotları nelerdir?

  Fizik tedavide yaklaşık 30-50 sistem kullanılır. Ayrıca çeşitli cihazlara başvurulur. Ağrı tedavisinde gergin, derin yapışıklıkları açmak için ultrason, kas güçlendirici cihazlar, magnetoterapi, ozon tedavisi, traksiyon, mezoterapi bu cihazlar ve yöntemlerden bazılarıdır.

  Eklemlerinizde ağrı, kireçlenme, bel tutulması, boyun ağrısı, sırt ağrısı gibi rahatsızlıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon sayesinde kurtulabilirsiniz. Fizik tedavinin kelime anlamı onarmaktır. Yani eklem ve yumuşak dokuları etkileyen aletlerle çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme. Herhangi bir kaza sonrası işlevini yitiren bedenin çeşitli bölgeleri ya da organlarının tekrar eski işlevini kazanmasını sağlamak amacıyla fizik tedavi uygulanır.


  Fizik tedavi dışarıdan uygulanan bir yöntemdir. Amaç; ağrıyı azaltmak ve eklem hareket açıklığını korumaktır. Böylelikle günlük yaşamın kolaylaştırılması hedeflenir.
  Rehabilitasyon nedir?

  Engelli kişileri topluma kazandırmak için uygulanan tedavilerin tümüne rehabilitasyon denir. Rehabilitasyon tedavisi ekibinde fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist, psikolog ve sosyal hizmet uzmanı gibi kişiler yer alır.

  Fizik tedavi ile ilgili bilinmesi gerekenler:

  Fizik tedavi seanslar halinde yapılır. 1-1.5 saatlik toplam 15-20 seans uygulanır. Rehabilitasyon ise daha uzun bir süreçtir, yıllar alabilir.

  Fizik tedavi gören bir hastada eklem kısıtlılığı mevcutsa fizyoterapistin yaptırdığı bazı hareketler sorunlu bölgede hafif ağrıya sebep olabilir.

  Fizik tedavi sadece ağrı tedavisinde değil, bozulan kas mekanizmasının düzeltilmesinde de kullanılır.


  Fizik tedavi kimlere uygulanır?

  • Omuz, kol, bacak eklemlerinde ağrıları olanlara,
  • Romatizmal hastalıkların aktif döneminde olmayanlara,
  • Ortopedik ameliyatlar sonrasında kaslarında güçsüzlük, eklemlerinde ağrı ve hareket kısıtlılığı gelişenlere,
  • Kırık, çıkık, incinme nedeniyle alçı sonrasında eklemlerinde sertleşmeler olanlara,
  • Beyin, sinir hasarı sonucunda kol ve bacaklarda felç gelişenlere,
  • Hareket sistemi dışında lenf dolaşımının bozulması sonucu kol ve bacaklarında şişme olanlara uygulanır.   
  Son düzenleme: 31 Mayıs 2017
Fizik Tedavi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. fizik tedavi

  fizik tedavi

  tükürük çoğalması Ankilozan spondilit Ankilozan spondilit nasıl bir hastalıktır? Ankilozan spondilit, omurga ve leğen kemiğindeki eklemleri tutan, özellikle bel bölgesinde hareket kısıtlılığı yapan, kronik (müzmin) bir romatizmal hastalıktır. Omurganın hareketini sağlayan eklem ve bağlarda gelişen iltihap sonucunda, eklem ya da kemikler hareketlerini yitirecek şekilde birbirleri ile...
 2. Down Sendromlu Çocuklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

  Down Sendromlu Çocuklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

  vojta terapi Down Sendromlu Çocuklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon 21 kromozomlu bir çocuk dünyaya geldiğinde anne ve babalar hayatları da pek çok şeyin değiştiğini düşünürler. Nereden başlamaları gerektiğini bilemezler. Başlangıç noktalarından biri de eğer ciddi sağlık problemleri yoksa bebek 2 aylık olduğunda rehabilitasyon programıdır. Çok erken olduğu düşünülebilir, ancak bebeği...
 3. Kırık ayaktan sonra fizik tedavi

  Kırık ayaktan sonra fizik tedavi

  kırık ayak, fizik tedavi, kaç günde iyileşir, bakımı, nasıl iyileşir hepsi ve dahası bu sayfada arkadaşlar Kırık, sıkça rastlanılan sağlık sorunlarından biridir Melek'lerim. Bu makalemizde kırık ayak ve fizik tedavi hakkında merrak edilen tüm bilgilere yer verdik Melek'ler. Düşme veya kaza sonrası oluşan bir kırık, kimi zaman alçıya alınır, kimi zamanda eğer parçalı kırık ise önce...
 4. Fizikte modern modelleme nedir ?

  Fizikte modern modelleme nedir ?

  Arkadaşlarım fizik araştırmamda karşıma birşey çıktı bu modern modelleme nedir ? bununla ilgili sitenizde rdetaylı bilgi var mı ? Teşekkür ediyorum.
 5. Fizik tedavi uzmanı hangi hastalıklara bakar?

  Fizik tedavi uzmanı hangi hastalıklara bakar?

  Bazı hastalıklarınız için hangi uzman hekime gideceğinizi bilseniz de bazı hastalıklar için kişinin kafası karışabiliyor. Hastaneler de birçok farklı bölüm var ve bu bölümler değişik hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgileniyor. Gerçekten benim bile bazen bilemediğim sorulardan biride rahatsızlığım için hangi uzmana gitmem gerekiyor olduğudur. Hastaneler de yada özel klinik olarak...

Sayfayı Paylaş