Flash Lambalı Epilasyon

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Flash Lambalı Epilasyon
flash epilasyon
Yaygın olarak foto epilasyon olarak bilinen bir epilasyon yöntemidir.Aslında terminolojik olarak foto epilasyon, ışık enerjisinden yararlanarak kıl hücrelerini tahrip etmeye yarayan sistemlerin genel adıdır. Bu amaca hizmet eden iki yöntem vardır.
Lazer Epilasyon
Flash Lamba Teknolojisi.

Yani lazer de aslında bir foto epilasyon yöntemidir. Flash lamba teknolojisi Lazerden farklı bir mekanizmaya sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere fotoğraf makinasının flaş ışığına benzer bir kuvvetli ve farklı dalga boylarında (550 nm den 1200nm ye kadar ) ışık elemanları taşıyan yüksek enerjili bir ışık sistemidir. Lazerde ışık enerjisi tek bir dalga boyundan oluşmaktadır ve çizgisel bir doğrultuda yayılmaktadır.

Flaş lamba teknolojisi ile epilasyonun mekanizması, lazer epilasyona benzer. Burada da yüksek enerjili ışınlar deriye uygulanarak kıl kökü hücresi etrafında bulunan melanin tarafından absorbe edilmesi sağlanır bu absorbsiyon sırasında açığa çıkan ısı enerjisi kıl kökü hücresini tahrip eder. Böylece ölen kıl hücresi yeni kıl üretemeyerek epilasyon sağlanmış olur.
Flash lamba epilasyon sistemi, lazer epilasyona benzer avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bu sistemde değişik dalga boyunda ışınlar kullanıldığından değişik ten ve kıl renklerine sahip kişilerde hatta aynı kişide farklı bölgelerde bile bu dalga boyları değiştirilerek en uygun ışık dalga boyu ayarlanabilme opsiyonu vardır. Bu, tedavide belli bir esneklik sağlarken uygulamayı yapan kişinin pratik beceri ve tecrübe gereksinimini artırmaktadır.
Her nekadar bazı üretici firmalar bu sistemin lazerden daha üstün olduğunu ileri sürseler de bilimsel çalışmalar bunu desteklememektedir. Hangi sistemin daha iyi olduğu hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalar flaş lamba sitemine hiç yanıt vermezken bir başkası çok iyi yanıt verebilir. Bilimsel çalışma ve yayınlar, flaş lamba teknolojisiyle sağlanan epilasyon başarısı ve yan etki profili lazer epilasyon sisteminde gözlenen oranlarda olduğunu kanıtlamaktadır. İlk yapılan bilimsel çalışmalarda tek seans tedaviden 12 hafta sonra kıl sayısında % 50 -60 oranında azalma olduğunu işaret etmiştir. Birden fazla seans uygulanan tedavilerde kıl orandaki azalma daha yüksek oranlara çıkarak son tedaviden 6 ay sonra yapılan gözlemlerde %75 e varan oranlarda kıl azalması olduğu gösterilmiştir.
Flaş lamba sistemi ile epilasyon yönteminde yan etkiler de lazer epilasyon sistemlerinde görülenlere benzer nitelikte ve sıklıkta olmaktadır. Yani yüksek doz ve uygun olmayan cilt rengine ( örneğin esmer ciltlerde) sahip kişilerde daha sık olmak üzere yanık, su toplama, ciltte acık renk beneklenme, koyu renk beneklenme,cilt üzerinde kabuklanma gibi komplikasyonlar nadir olarak olsa görülebilmektedir.
Ayrıca lazer epilasyondan farklı olarak flaş lamba epilasyon sistemi ile bildirilmiş bir başka komplikasyon ise paradoksal kıllanma denilen bir durumdur. Bu komplikasyon özellikle hormonal bozukluğa bağlı kıllanma durumu olan hastalarda ve sıklıkla yüz- boyun bölgesinde görülmektedir. Epilasyon uygulanan bölgeye komşu cilt bölgesi üzerinde uyku durumda olan kıl hücreleri ışık ve ısının etkisi ile aktif duruma geçerek kıl üretmeye başlamakta böylece epilasyon uygulanan bölgede kıllar azalırken buraya komşu bölgelerde kıllanma da artış meydana gelmektedir. Moreno nun yaptığı bir çalışmada hormonal bozukluk nedeniyle yüz bölgesinde kıllanma olan 49 hastaya yapılan flaş lamba epilasyon uygulamasından sonra yaklaşık %10 olguda (5hasta) bu durum tesbit edildiği bildirilmiştir.
 
Ce: Flash Lambalı Epilasyon

Yazıda bahsedilen flaş epilasyon cihazı tekniği ile epilasyon yaptırıyorum.

Henüz 4 seans uygulandı bana ve diyebilirim ki yarı yarıya yok oldu kıllarım.

Uygulayıcı uzmanın belirtmesine göre 6-8 seans sonra tamamına yakın bitecekler.

Yani memnunum.

Uygulama yapılmayan alanlarda aktifleşen bir kıl yapısı mevcut değil.

İnşallahta olmaz.
Bu yazıyı okuyana kadar böylesi bir yan etki ola(bile)cağından haberim yoktu.

Herhangi hormonal bir problemim olmadığı için sanırım korkmam için bir neden yok.
Yinede uzman hanıma sorcağım elbette.

Bilgi paylaşımı için teşekkürler.
 
Geri
Üst