Fmf hastası tuğba anlatıyor

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Fmf hastası tuğba anlatıyor
fmf hastası ünlüler fmf hamilelik beslenme de beslenme hastalığında
Bu hastalığın aynısı çok sevdiğim radyo proğramcısı ve sunucusu Cem Aslan'da da var şifa diliyorum. M.C
FMF HASTASI TUĞBA ANLATIYOR
MakeThumb.aspx

AKDENİZ ATEŞİ HASTALIĞI TEŞHİSİ KONULAN TUBA ÜNSAL, ANNE VE BABASININ TAŞIYICI OLDUĞUNUN ORTAYA ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ. ÜNSAL, GÖZÖNÜNDE OLMAKTAN YANA SIKINTILARINI DA ANLATARAK ’ÖZGÜRLÜĞÜNE DÜŞKÜN BİR GENÇ KIZIM BEN’ DEDİ.

Bir süre önce Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)teşhisi konulan Tuba Ünsal, Habertürk’te Saba Tümer’in programına konuk olarak hastalığıyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Ünsal, “Çok uzun süredir yaşadığım birşeydi ama bir türlü ne olduğu bulunamıyordu. Karnımda muhteşem bir acı vardı, dokunmak mümkün değildi ve üç gün öylece yatıyorum. Bazen sık oluyordu bazen seyrek aralıklarla oluyordu. Bununla ilgili bir sürü test yapıldı ama bir türlü bulunamadı” diyerek zor günler geçirdiğini söyledi.

Çok kuvvetli ağrı kesiciler kullandığını ve 4 ay kadar önce de göğüs kafesinde ağrılar hissetmeye başladığını belirterek 'Doktorum Jan Klod Kayuka, FMF diye bir hastalık olduğundan bahsetti. Üç gün boyunca hiç geçmiyor ağrılar. Miğde bulantısı, kusma ve ishal de bununla beraber geliyor. Genetik test yapıldı ve annemde babamda FMF taşıyıcısı. Onlar FMF taşıyıcı olunca bende FMF hastası oldum” şeklinde konuştu.

Programa telefonla katılan Uzman Doktor Jan Klod Kayuka, Ünsal’ın hastalığıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“FMF genetik aileden geçen bir hastalık. 70 bin hasta var Türkiye’de, dünyadakinin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor. Sıklıkla Akdeniz ülkelerinde görülüyor. Çocukluk yaşlarında başılıyor hastalık ama gerçekten çok atlanıyor. Çünkü karın ağrıları apandisti taklit edebiliyor, safra kesesi atağını taklit ediyor bu yüzden Dünya’nın her yerinde zor teşhis ediliyor. FMF’de önemli olan akla gelmesi hastalığın, tanısını koymak çok zor değil.”

Ben özgürlüğüne düşkün bir kızım

Sürekli gözönünde olan ve işi nedeniyle medyanın da gündeminden düşmeyen Tuba Ünsal, 'Sektöre girdiğine pişman mısın?' sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

'Yine yaptığım işi seçerdim ama daha korunaklı bir dünya yaratırdım kendime. Başına buyruk ve özgürlüğüne düşkün bir genç kızım ben o yüzden hayatıma karışılmasına istemesemde o malzemeyi güzel bir paket içinde veriyorum insanlara. Sonunda evde oturup üzülen de kendin oluyorsun.”

Bu yaşam tarzından dolayı hastalandığını söyleyen Ünsal, bundan sonrası için daha biliçli adımlar atmaya çalıştığını belirterek “Geçen sene başladı bende bu farkındalık olayı ve dedim ki ben insanlara kendimi doğru anlatamıyorum. Ben televizyonda gözüken kız değilim ben daha başka bir Tuğba’yım” diye konuştu.
(televizyongazetesi)
 
ocean

ocean

Paylaşımcı Melek
Üye
Cevap: Fmf hastası tuğba anlatıyor

açıkcası bu hastalığın adını dahi önceden duymamıştım üzüldüm şimdi genç sanatcımıza severim kendisini bana hep sempatik gelir....teşekkür edrim
 
arzumgamzem

arzumgamzem

Daimi Üye
Üye
Öncelıkle fmf hastası olan varmı aramızda kızlar bunu merak edıyorum ben fmf hastasıyım rabim kımseye vermesın zor bı hastalık artı kalıcı kolsin dispert ılacı ama ne yazıkı kı ben kulandıgım halde araklarım devam edıyo gerkese saglıklı gunler dılerım
 
C

Cmlogzbngl

Forum Okuru
Merhaba.ben ve abim FMF hastasıyız.2001 senesinde ailecek yaptırdığımız genetik mutasyon testinde abime Teşhis konuldu yaklaşık 6 sene sonrasında bende de FMF teşhisi kesinleşti. konulduğundan bu yana yaklaşık 8 sene oldu ve Yaşadığım ataklar dolayısıyla işyerinde Sıkıntılar yaşadım.bulmuş olduğumuz Doktor sayesinde Sağlığımıza bi nebze Kavuştuk. Ist Çapa tıp fakültesi romatoloji Bölümü'ne kontrollere devam ediliyor abi KARDEŞ günde 3 doz colşisin ve günde 1 adet kineret(100mg) kullanıyoruz. Kineret kullanmaya başladığımızdan beri FMF i unutmuş durumdayız çok şükür.Sanada Bi şekilde Prof. Dr. Ahmet Gül e ulaş derim şimdiden sağlıklı günler
 
arzumgamzem

arzumgamzem

Daimi Üye
Üye
Canım ben ankara da yasıyorum burda buldum bı doktor yurt dosında gelıyo kolsın sımdılık kulanmıyorum hamıleyım dıye benım genetık sonucum doktora gore cok kotu safada dedı kulan dedı ama korkularım var malum tek degılım su an dogum sonu baslıyacagım allahın. Iznıyle rabım kımseye yasatmasın atagı cok zor sifası allahdan
 
Üst