1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Fok Badem'in keyfi yerinde

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, bir koyda özel havuza yerleştirilerek insanlardan ve yerleşim alanlarından uzaklaştırılan Akdeniz Foku Badem, yeni yerine alıştı.
  < Konu Resmi..>


  Badem'in, yaz sezonu sonunda Gökova Körfezi'nde doğal hayata bırakılacağını belirten Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG) Üyesi Cem Orkun Kıraç, “Herkesin içi rahat olsun, Badem hayatından çok memnun” dedi.

  Dünyada nesli hızla tükenen ve sayıları 600'ü bulan foklardan, Ege'nin maskotu olan Badem, geçen hafta Marmaris'in yerleşim alanlarına uzak bir koyunda, özel hazırlanan 2 bin 500 metrerakelik havuza alındı. Fokun sevgi gösterileriyle taciz ve rahatsız edilmesini önlemek amacıyla SAD - AFAG yönetimi, Çevre ve Orman Bakanlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu ve Muğla Valiliği'nin işbirliğiyle alınan önlem sonuç verdi. Özel dinlenme, uyuma, güneşlenme alanlarının bulunduğu havuzuna kısa sürede alışan, havuzda avlanıp balıklarla kovalamaca oynayan Badem'in neşesi dikkat çekti. Balıkları yakalayan, bir süre ağzında tuttuktan sonra serbest bırakıp tekrar peşine düşen Badem'in sürekli hareket halinde olması, mutlu olduğu izlenimi uyandırdı.

  SAD-AFAG Üyesi Cem Orkun Kıraç, “Balıkları yakalıyor, dişlerini geçirip bırakıyor. Serbest bıraktığı balığın hareket etmemesine sinirleniyor, burnuyla balığı itip kaçmasını istiyor. Kıpırdamadığını görünce başka balıkların peşine düşüyor. Sabaha kadar hareketli. Öğleden sonra uyanıp havuzda oynuyor, atlayıp zıplıyor, orta havuzda avlanıyor. Yeni yerine çok çabuk alıştı ve burada mutlu” dedi.

  Didim'de yaralı bulunup Foça'da tedavi edilen, ardından Gökova Körfezi'nde doğal yaşama bırakılan Badem'in insanlardan uzaklaşamadığını, onların arasında yaşadığını ve bu sırada sıkıntılı durumlar yaşandığını hatırlatan Kıraç, şunları söyledi: </B>“Örnekleri incelendiğinde genelde deniz memelileri yani yunus ve foklar bizim yaptığımız yerden çok daha küçük alanlarda saklanıyor. Badem'in doğal yaşama alışması, insanlardan uzaklaşması için düzenlenen bu havuz özel olarak yapıldı. Kenarlarda yırtılmayan özel ağlar bulunuyor. Bu ağlar zeminde özel bir platforma tutturuldu. Yani havuzun altı kum ve deniz çayırlarıyla dolu. Sualtı yaşamı devam ettiği için Badem kumu oyuyor, deniz çayırlarına vücudu değdiği zaman da kendisini hapis gibi hissetmiyor. Doğal yaşam temin edildi. En önemlisi de turizm sezonu bittikten sonra doğal ortama dönecek olması.”
  </B>
  Dünyada 550 ile 600 arasında Akdeniz Foku kaldığına dikkat çeken Cem Orkun Kıraç nesli hızla tükenen foklardan 100'ünün Türkiye kıyılarında yaşadığını belirtti. Kıraç, “Yerli ve yabancı turistlerle yöre halkının kesinlikle çok daha anlayışlı olmasını bekliyoruz. Her dokunduklarında yavaş yavaş Badem'i öldürdüklerinin farkında değiller. Bunun sebebi normal yaşantılarına adapte olamamaları. Neslinin azalmasının dünyadaki en önemli bir başka nedeni ise kıyıların hızla betonlaşarak yaşam alanlarının kısıtlanması” diye konuştu.

  < Konu Resmi..>


  hurriyet.com


   
Fok Badem'in keyfi yerinde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. akdeniz fokları

  akdeniz fokları

  Akdeniz'in en önemli kültür mirası nedir diye sorsalar, aklınıza "Akdeniz foku demek" gelir mi? Oysa foklar Akdeniz besin ağının en tepesinde olmaları nedeniyle sağlıklı bir Akdeniz ekosisteminin simgeleri durumundalar. Bu nedenle onların korunması gerçekten çok önemli. Foklar son 100 yıla kadar İtalya'dan Cezayir'e tüm Akdeniz kıyılarında yaşarken günümüzde yalnızca ülkemiz,...
 2. Fok balığı

  Fok balığı

  foks balığı Rüyada fok baligi görmek, çok zorlu bir düsmaninizla karsi karsiya geleceginize, is hayatinizin büyük bir teh-like geçirmesi ihtimali bulunduguna; fok baligi yemek hükümette olan bir isinizin müspet bir sekilde sonuçlanacagina yorumlanır.
 3. Badem'in ikinci albümü S'ONSUZ

  Badem'in ikinci albümü S'ONSUZ

  Albümdeki Sarkilar: 01. Kalpsiz ( Konuk Sanatçı: Özlem Tekin) 02. Sensiz Kalacak Bu Şehir 03. Bir An İçin 04. Doğ Güneş 05. Avunurum Ben 06. Geceyedir Küsmelerim (Konuk Sanatçı: İlhan Şeşen) 07. Hep Düşte 08. Sensiz Olmadı 09. Yalan Dünya 10. Varsın Yoksun 11. S'onsuza Kadar {{Bitti Rüya}} 12. Kalpsiz Akustik (Konuk Sanatçı: Gülçin Santırcıoğlu) _______________________________ Badem'in...
 4. Kaya'nın keyfi yerinde

  Kaya'nın keyfi yerinde

  Feraye Tanyolaç ile zoraki evlenen Kaya Çilingiroğlu şimdide mutluluk pozları veriyor...... İKİNCİ EVLİLİK YARADI KAYA ÇİLİNGİROĞLU-FERAYE TANYOLAÇ ÇİFTİNİN KEYFİ YERİNDE.. Gazete Habertürk-HT Magazin'den Ünal Demirkaya yazdı.. Geçtiğimiz akşam Perestroyka'daki partide Kaya Çilingiroğlu'nu ikinci evliliğini yaptığı, oğlu Hüseyin Kaya'nın annesi Feraye Hanım ile birlikte gördüm. Maşallah...
 5. fok balıgının kovalaması

  fok balıgının kovalaması

  rüyamda fok balığınnın kovaladığını görüyorum açıklamasını ögrenmek istiyorum 2 kere üst üst e gördüm

Sayfayı Paylaş